Skakanka i hula-hoop – trening i zabawa
Wracając myślami do dzieciństwa, przypominamy sobie naszą dobrą kondycję, którą zdobyliśmy ćwicząc, a raczej bawiąc się na przykład na skakance albo z hula-hoopem. Może warto byłoby odkurzyć dziś te rekwizyty, ponieważ dają szansę na pozbycie się zbędnych kilogramów, wysmuklenie sylwetki, a nawet rozbudowanie mięśni. Nie wstydźmy się ćwiczeń z tymi doskonałymi przyrządami, bo całkiem niepotrzebnie wydają się nam trochę dziecinne.
SPIS TREŚCI:
2. Jak zacząć ćwiczyć na skakance?
3. Efekty ćwiczenia na skakance
5. Czy warto trenować z hula-hoopem?
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Po co nam skakanka?
Ćwiczenia ze skakanką mogą stanowić idealny trening cardio, efektywną rozgrzewkę, a także być głównym narzędziem w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Skakanka kształtuje ciało, przede wszystkim w takich partiach jak ramiona, nogi i brzuch. Na skakance trenują nie tylko kobiety. Ten przyrząd ułatwia także zdobycie sprawności sportowcom, biegaczom czy kulturystom. Ćwiczenie na skakance oczyszcza umysł i jest dobrym przygotowaniem do intensywnego treningu na siłowni. Skakanki można spokojnie używać w domu. Nie potrzebuje dużej ilości miejsca do przechowywania i wystarczy tylko kilka minut dziennie, by odbyć z nią skuteczny trening. Skakanka rozwija ruchowo, stabilizuje sylwetkę oraz trenuje wytrzymałość.
2. Jak zacząć ćwiczyć na skakance?
Zanim rozpoczniemy trening na skakance, konieczne jest przybliżenie techniki wykonywania ćwiczeń. Najpierw należy dobrać długość skakanki. Powinna sięgać do pach, gdy stoi się na jej środku. Jeśli będziemy skakać zbyt długo, to trening stanie się męczący. Jeśli za krótko, nie osiągniemy oczekiwanego progresu.
3. Efekty ćwiczenia na skakance
Jeśli komuś wydaje się, że ćwiczenia na skakance nie są męczące, to bardzo się myli. Taki trening potrafi sprawdzić naszą wytrzymałość. Nic więc dziwnego, że potrzeba czasu, aby długo i efektywnie ćwiczyć tą metodą. Jest to ciągłe budowanie formy. Polecamy zaczynać stopniowo. W pierwszej fazie można spróbować ćwiczyć do utraty sił. Należy potem odpocząć około 1–3 minuty i ponownie rozpocząć trening. Taki cykl powtarzamy 4–8 razy.
Innym sposobem jest skakanie w ciągu 30 sekund przy 15-sekundowym odpoczynku. Ten schemat powtarzamy od 10 do 15 razy. Wystarczą dwa tygodnie, a nasza forma ulegnie poprawie i zdolność do wysiłku zacznie się zwiększać. Istotne jest także utrzymanie prawidłowego tempa. Warto jest zacząć od swobodnego, wolnego tempa, przeskakując z nogi na nogę. Trzeba przy tym ustalić pewien rytm ustawiania stopy, zaczynając od jednej stopy i dostawiając drugą.
Planowanie różnych technik skoku nie należy do łatwych zadań. Istnieje kilka sposobów ćwiczeń. Z dzieciństwa z pewnością pamiętamy skakanie przez skakankę obunóż. Sportowcy najczęściej trenują tzw. sprint lub bieganie w miejscu, kiedy przy każdym uniesieniu nogi następuje jedno okrążenie skakanki. Linka przekładana jest na zmianę pod lewą i prawą nogą. Jeszcze trudniejsze jest skakanie wraz ze skrzyżowaniem rąk przed sobą. Następują przy tym dwa obroty skakanki w czasie jednego podskoku. Jeśli dojdziemy do dużej wprawy, można próbować zmieniać techniki w trak-cie skakania. Jest to jednak dość trudne i wymaga wcześniejszego przygotowania.
4. Częstotliwość ćwiczeń
Ćwiczenia na skakance powinny stać się rutyną. Regularne treningi co najmniej 3 razy w tygodniu na pewno dadzą oczekiwane rezultaty w postaci wysportowanej sylwetki. Trening musi być nawykiem, ale także przyjemnością.
Ze skakanką nie mogą trenować osoby, które mają zbyt dużą nadwagę, ponieważ skoki nadmiernie obciążają stawy. Nie poleca się także ćwiczeń osobom cierpiącym na niewydolność układu krążenia.
5. Czy warto trenować z hula-hoopem?
Ćwiczenia z hula-hoopem są na pewno kolejnym wspomnieniem z dzie-ciństwa. Plastikowa obręcz, która obraca się wokół naszej talii, w każdym wieku może zdziałać wiele dobrego dla poprawy kondycji mięśni oraz smukłej sylwetki. Poza tym jest doskonałą zabawa, która nie ma nic wspólnego z nudą.
Ćwiczenia z hula-hoopem nie są tak męczące jak ze skakanką. Wzmacniają kręgosłup i poprawiają naszą postawę ciała. Aby trening był naprawdę efektywny, należy ćwiczyć jednorazowo co najmniej 30 min. Dopiero po upływie tego czasu następuje spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas każdej sesji można spalić nawet 200 kcal. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty widoczne są dopiero po dwóch tygodniach. Obwód talii zmniejsza się nawet o 2 cm.
6. Jaki hula-hoop wybrać?
Dla zaawansowanych najlepszy jest trening z ciężkim hula-hoopem. Przyrząd może być nawet opatrzony wypustkami, które pobudzają mięśnie do intensywnej pracy. Jest to dobre dla osób, które już wcześniej tak ćwiczyły i mają wytrenowane mięśnie. Początkującym doradza się ćwiczenie z mniejszym i lżejszym kołem. Uwaga: na rynku dostępne są także hula-hoopy, których wypustki nie nadają się do ćwiczeń, ponieważ obijają mięśnie, powodując mikrourazy i siniaki, a nawet uszkadzając nerki.