Niemal każda osoba niejednokrotnie doświadczyła dolegliwości bólowych związanych z urazem, kontuzją czy chorobą. Każdy chce jak najszybciej wrócić do zdrowia, nie zawsze jest to jednak proste i często wymaga długotrwałego leczenia. Czy aktywność fizyczna może pomóc w walce z bólem? Jak dobrać sport, jeśli dokucza nam ból?

 

SPIS TREŚCI:

1. Czy ból może być chorobą? Rodzaje bólu

2. Czy każda choroba wiąże się z bólem

3. Czy można wyznaczyć obiektywną skalę bólu

4. Jak dobrać aktywność do dolegliwości bólowych

5. Trening siłowy jako metoda walki z bólem

6. Podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Czy ból może być chorobą? Rodzaje bólu
Ból to zjawisko, które sygnalizuje, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Dolegliwości bólowe zwykle mają charakter nagły, ostry i skłaniają do podjęcia natychmiastowych działań mających na celu postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

 

Można wyróżnić ból:
– ostry, który powstaje w wyniku kontuzji, urazów mechanicznego, termicznego, poparzenia chemicznego, w przebiegu ostrej infekcji bądź w wyniku uderzenia,
– przewlekły (trwający dłużej niż 3 miesiące) – określany również jako ból patologiczny. Tego rodzaju ból bywa traktowany jak choroba. Może być wywołany schorzeniami, m.in. chorobą zwyrodnieniową. Aby pozbyć się bólu, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia opartego na lekach przeciwbólowych oraz fizjo- i psychoterapii,
– przetrwały – to rodzaj bólu, który utrzymuje się nawet po zagojeniu rany, np. po przebytej operacji.

 

2. Czy każda choroba wiąże się z bólem
Wystąpienie dolegliwości bólowych nie zawsze jest bezpośrednio połączone z chorobą. Są osoby, które pomimo bardzo silnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa nie odczuwają bólu, z kolei osoby, u których zmiany te są łagodne, mogą odczuwać bardzo silny ból.

 

Kolejnym przykładem jest nowotwór. W początkowych stadiach choroba ta nie daje objawów w postaci silnego bólu. Wraz z czasem i rozwojem choroby, kiedy guz narasta, dochodzi do uszkodzeń tkanek oraz powstania stanu zapalnego, co prowadzi do wystąpienia bólu.

  Fabryka Siły Sklep

3. Czy można wyznaczyć obiektywną skalę bólu
Warto zaznaczyć, że ból jest zjawiskiem subiektywnym. Nie jest możliwe wprowadzenie skali obiektywnej dla czegoś, czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Każda skala dotycząca bólu jest oparta wyłącznie na subiektywnych odczuciach osoby nim dotkniętej. Do oceny nasilenia bólu zazwyczaj wykorzystuje się skalę 1–10, w której 0 oznacza całkowity brak bólu, a 10 bardzo silny ból, który jest nie do wytrzymania. Stosuje się również skalę opisową: brak dolegliwości bólowych, lekki ból, umiarkowany ból, bardzo silny ból, ból nie do wytrzymania.

 

4. Jaki sport wybrać w przypadku dolegliwości bólowych
Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna. W procesie rehabilitacji i powrotu do zdrowia po kontuzji czy chorobie zaplanowana rehabilitacja z wykorzystaniem odpowiednich ćwiczeń może przynieść wiele korzyści i przyspieszyć proces rekonwalescencji. Niejednokrotnie jest konieczna, aby odzyskać sprawność fizyczną.

 

Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy podjąć wysiłek fizyczny, ale zmagamy się z bólem, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym i/lub fizjoterapeutą, którzy dostosują aktywność fizyczną do występujących dolegliwości bólowych. Przede wszystkim trzeba zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo oraz nie doprowadzić do nasilenia bólu. Nieumiejętnie zaplanowane i niepoprawnie wykonane ćwiczenia mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 

Dobór sportu w tym przypadku jest zatem kwestią bardzo indywidualną. Wszystko zależy od rodzaju bólu, jego przyczyny i lokalizacji. Specjalista z pewnością uwzględni preferencje, możliwości ćwiczącego i rodzaj bólu. Prawidłowo zaplanowana aktywność fizyczna może przynieść ulgę i poprawić ogólny stan zdrowia i sprawność.

 

5. Trening siłowy jako metoda walki z bólem
Trening siłowy może przynieść wiele korzyści w kontekście walki z bólem. W zależności od rodzaju oraz miejsca występowania dolegliwości bólowych można ćwiczenia dostosować tak, aby przynosiły ulgę. Oczywiście wszystko powinno odbywać się pod czujnym okiem fizjoterapeuty lub doświadczonego trenera. Prawidłowa technika ćwiczeń jest niezwykle istotna, aby nie doprowadzić do pogłębienia bólu bądź wystąpienia kontuzji, przez co okres rekonwalescencji może się wydłużyć.

 

W obecnych czasach duża część społeczeństwa zmaga się z bólami pleców, głównie w okolicach odcinka lędźwiowego i piersiowego kręgosłupa. W celu prewencji oraz wyeliminowania bólu dobrym pomysłem jest wdrożenie regularnej aktywności fizycznej, w tym treningu siłowego. Ćwiczenia oparte na wzorcach ruchowych, z dodatkowym obciążeniem mogą przynieść ulgę w bólu, a także wpłynąć na poprawę postawy ciała. Dzięki temu ból stopniowo będzie ustępował, a regularna aktywność fizyczna dodatkowo pozytywnie wpłynie na sylwetkę i samopoczucie.

 

6. Podsumowanie
Ból jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Wyróżniamy trzy rodzaje bólu: ostry, przewlekły i przetrwały. Każdy z nich wymaga indywidualnego programu leczenia. Warto pamiętać, że nie każda choroba jest bezpośrednio powiązana z bólem. Należy zatem wykonywać regularne badania, dzięki którym można w porę wykryć chorobę, np. nowotwór, co zwiększa szansę na wyleczenie.

 

Aktywność fizyczna może odgrywać bardzo ważną rolę w profilaktyce i leczeniu bólu. Ważne, aby przed przystąpieniem do uprawiania sportu skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią formę ćwiczeń adekwatną do możliwości oraz rodzaju bólu. Warto również postawić na trening siłowy, zwłaszcza jeżeli dana osoba zmaga się z bólami kręgosłupa powstałymi w wyniku częstego przyjmowania pozycji siedzącej. Jest to skuteczna forma terapii przynosząca efekty. Dobór ćwiczeń i technikę należy skonsultować z fizjoterapeutą lub trenerem personalnym, aby mieć pewność, że realizowana aktywność fizyczna nie będzie niosła za sobą negatywnych konsekwencji.