Niniejszy artykuł poświęcę ziołu, które ma działanie korzystne przede wszystkim dla naszych drogich pań. Mowa o dzięglu chińskim, który od wieków był wykorzystywany w medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu. Jest to gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Dzięgiel chiński rośnie we wschodniej Azji i często nazywany jest kobiecym żeń-szeniem.  


SPIS TREŚCI:

1. Dzięgiel chiński – właściwości i działanie
2. Zastosowanie

3. Dawkowanie i dostępność1. Dzięgiel chiński – właściwości i działanie
Dzięgiel zawiera bardzo dużo substancji aktywnych takich jak: furokumaryny, kumaryny, kwasy organiczne, flawonoidy, fitoestrogeny, fitosterole, olejek eteryczny, składniki mineralne (głównie żelazo i magnez) oraz witaminy A, B2, B12 oraz spore ilości witaminy E odpowiedzialnej za korzystne działanie dzięgla na skórę.


Ze względu na swoje działanie jest idealnym ziołem dla pań. Wspomaga pracę organizmu w trakcie menopauzy. Działa uspokajająco oraz znieczulająco, dzięki czemu łagodzi bóle miesiączkowe. Ponieważ zawiera wiele substancji dobrych dla kobiet, reguluje pracę hormonalną ich ciał. Reguluje również pracę macicy. Rozszerza naczynia krwionośne, przez co polepsza ukrwienie różnych narządów. Stosowany w regulacji cyklów miesiączkowych.


Dobra informacja dla panów jest taka, że łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz bóle miesiączkowe i uderzenia gorąca, a także zmniejsza suchość pochwy w okresie menopauzy. W medycynie chińskiej stosowany jest w celu ułatwienia porodu. Łagodzi i zapobiega stanom zapalnym narządów rodnych.


To nie koniec cudownych właściwości dzięgla chińskiego. Ze względu na zawartość kumaryny rozszerza naczynia krwionośne, więc świetnie sprawdzi się w polepszeniu ukrwienia narządów wewnętrznych oraz mięśni. Dzięgiel chiński polecany jest również w leczeniu nerwic, bezsenności, chorób układu oddechowego, a także podwyższeniu poziomu hemoglobiny

i stymulacji wydzielania żółci.


2. Zastosowanie
Jest to zioło, na które uwagę powinny zwrócić przede wszystkim osoby z problemami hormonalnymi. Bardzo często również dzieje się tak, że przy problemach tego typu zaczynają wypadać włosy. Dzięgiel chiński przywraca równowagę gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie, jest w stanie powstrzymać wypadanie włosów.


Drogie panie, również te z was, które pragną lekko powiększyć swój biust –powinny zainteresować się tym cudownym zielem. Królowa ziół kobiecych – ponieważ to jedna z potocznych nazw dzięgla – sprawia, że przy regularnym, codziennym spożywaniu można zaobserwować powiększenie piersi.


Fabryka Siły Sklep

Co więcej, osoby z podwyższonym cholesterolem zamiast stosować leki, śmiało mogą spróbować dzięgla, ponieważ dzięki swoim właściwościom obniża jego poziom. Także przy stanach zapalnych oraz skurczach mięśni można zwrócić uwagę na to zioło. Świetnie spisuje się także w walce z ane-mią.


3. Dawkowanie i dostępność
Dzięgiel chiński jest powszechnie dostępny. Można go znaleźć w większości aptek. Warto jednak pamiętać, żeby wybierać preparaty o sprawdzonej renomie.


Kwestia dawkowania wygląda następująco: od 3 do 15 gramów dziennie przez okres od 3 do 6 miesięcy. Górna granica gramowa może sprawić, że pojawi się biegunka.


Istnieje jeden efekt uboczny spotykany praktycznie u każdej osoby spożywającej dzięgiel. Uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych. Stosując go, musimy pamiętać o używaniu filtrów przeciwsłonecznych. Dzięki temu uniknie się przebarwień i stanów zapalnych skóry.


Osoby chorujące na cukrzycę oraz mające problemy z krzepliwością krwi powinny stanowczo unikać tego zioła – rozszerza przecież naczynia krwionośne. Także ludzie mający alergie na: anyż, kminek, seler, pietruszkę, koperek mogą nie tolerować dzięgla chińskiego.