Koenzym Q10, czyli ubichinon, to organiczny związek odpowiedzialny między innymi za transport elektronów w łańcuchu oddechowym. Czy posiada on inne właściwości? Czy stała suplementacja tego preparatu niesie za sobą jakieś korzyści? Zapoznając się z poniższym tekstem, poznasz odpowiedzi na te pytania.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest koenzym Q10?
2. Koenzym Q10 – działanie
3. Dawkowanie
4. Opinie

 

 

1. Czym jest koenzym Q10?
Pod nazwą koenzymu Q kryje się związek chemiczny o charakterze organicznym. Nazywany także ubichinonem, występuje w mitochondriach oraz komórkach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

 

Do najbogatszych źródeł koenzymu Q10 zalicza się takie produkty jak łosoś, makrele, sardynki oraz wołowe serca i wątroby. Warto nadmienić, że produkty gotowane zostają pozbawione tego związku.

 

2. Koenzym Q10 – działanie
Do głównych działań koenzymu Q zalicza się:
– stymulację metabolizmu,
– obniżenie poziomu cukru,
– pomoc w leczeniu problemów sercowo-krążeniowych (np. niewydolność krążenia, nadciśnienie),
– antyoksydacja (zwalczanie wolnych rodników i niwelowanie efektów ich działania),
– spowolnienie procesów starzenia się,
– wspomaganie procesów odchudzania,
– stabilizacja błon komórkowych, co zapobiega utracie składników odżywczych,
– zwiększanie odporności komórek przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów,
– wspomaganie regeneracji witaminy E.

 

Powyższe korzyści płynące z dobroczynnej działalności ubichinonu, uzasadniają jego zastosowanie w medycynie podczas terapii takich przypadłości jak otyłość, nowotwory, patologie układu sercowo-naczyniowego.

  Fabryka Siły Sklep

3. Dawkowanie
Dobowa dawka koenzymu Q10 waha się od 90 mg do 200 mg. Należy przyjmować ją wraz z posiłkiem. Działania niepożądane wynikające ze stosowania preparatu są bardzo rzadkie i zazwyczaj objawiają się niestrawnością. Osoby cierpiące na cukrzycę przed rozpoczęciem suplementacji powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

 

Najczęstszą formą tego preparatu są tabletki oraz pastylki do ssania. Bardzo często występuje on jako składnik różnych kosmetyków jak kremy czy żele.

 

Niedobór koenzymu Q10 początkowo objawia się cechami przewlekłego zmęczenia. Z biegiem czasu nieuzupełniony niedobór Q10 powoduje zaburzenie funkcjonowania łańcucha oddechowego oraz deficyt związków energetycznych, co może doprowadzić ograniczenia funkcjonalności komórek całego organizmu. Niedobory ubichinonu są przyczyną zmian skórnych, które wykazują charakter przedwczesnego starzenia tj. wiotczenie, spowolnienie procesów regeneracji komórkowej czy wystąpienie zmarszczek.

 

4. Opinie
Przykładem skuteczności stosowania koenzymu Q10 mogą być wyniki z badania przeprowadzonego w 2013 r. przez New York Heart Association (NYHA). W eksperymencie wzięło udział 420 pacjentów borykających się z niewydolnością mięśnia sercowego klasy III lub IV. Materiał badawczy podzielono na dwie grupy: kontrolną z placebo (218 uczestników) i badawczą, w której podawano 300 mg Q10 w trzech porcjach po 100 mg 202 pacjentom. Cały test trwał 2 lata.

 

Naukowcy badali wpływ koenzymu na objawy, możliwość i funkcjonowanie. Obserwowano również czas ponownego zachorowania bądź śmiertelność. Wyniki z badania potwierdziły, że w grupie badawczej odnotowano znaczący spadek śmiertelności oraz potrzeby hospitalizacji. Co więcej, w grupie przyjmującej placebo zaobserwowano większą ilość objawów niepożądanych w przeciwieństwie do osób stosujących koenzym Q10.