Istnieje wiele sposobów, by podnieść poziom testosteronu bez konieczności sięgania po środki farmakologiczne. Obecny rozwój rynku suplementów diety oferuje szereg preparatów umożliwiających naturalne utrzymanie odpowiedniego stężenia tego hormonu, a także zapobieganie rozwojowi następstw, jakie mogą wynikać z jego niedostatecznej ilości. Jednym z takich przykładów jest buzdyganek naziemny, azjatycka roślina, która znana jest lepiej jako Tribulus terrestris. 

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest Tribulus?
2. Tribulus – działanie
3. Tribulus – dawkowanie
4. Tribulus – opinie
5. Tribulus – cena

 

 

1. Czym jest Tribulus?
Tribulus terrestris to łacińska nazwa roślinnego suplementu diety, który częściej określany jest jako buzdyganek naziemny. Początki stosowania tego ziołowego preparatu sięgają tradycji naturalnej i ludowej medycyny chińskiej, w której był początkowo wykorzystywany jako środek tonizujący. Z czasem Tribulus terrestris zaczęto stosować w innych przypadłościach. W efekcie dołączył do odżywek poprawiających kondycję i efektywność treningów sportowych.

 

Obecnie buzdyganek jest uważany za jeden z najsprawniej działających, naturalnych środków pozwalających na modulację poziomu testosteronu i przyrost masy mięśniowej. Wszystko za sprawą obecnych saponin steroidowych, w których głównym składnikiem aktywnym jest protodioscyna. Czynnik ten zaliczany jest do grona organicznych steroidów, które wykazują pozytywny wpływ na wiele funkcji ludzkiego organizmu.

 

2. Tribulus – działanie

Właściwości i zastosowanie preparatów bazujących na buzdyganku naziemnym są niezwykle szerokie, a to za sprawą wielowymiarowego działania na metabolizm człowieka. Niemniej jednak główną i najczęściej przypisywaną korzyścią płynącą z systematycznej suplementacji buzdygankiem jest wzrost poziomu testosteronu – głównego hormonu androgennego u mężczyzn, który warunkuje ogół postępów, jakie niesie za sobą stosowanie zbilansowanej diety i spersonalizowanego planu treningowego.

 

Tribulus i zawarta w nim protodioscyna mają wpływ na stopniowy wzrost całkowitej ilości testosteronu. To właśnie poziom tego hormonu ma nierozerwalny związek z rozwojem masy mięśniowej. Niewłaściwa regeneracja, skrócony czas snu czy zbyt intensywny wysiłek fizyczny w znaczący sposób wpływają na ogólne stężenie androgennego hormonu. Gdy jest niskie, proces rozwoju masy mięśniowej zostaje zatrzymany na skutek narastającego potencjału katabolicznego. Można więc w prosty sposób powiązać Tribulus terrestris ze wzmocnieniem przemian anabolicznych, których zadaniem jest produkcja energii potrzebnej do dalszego wzrostu mięśni. Fabryka Siły Sklep

 

Wzrost poziomu testosteronu, a także systematyczna suplementacja buzdygankiem pozwalają na znaczne uwalnianie się tlenku azotu. Ten gazowy związek jest często wymieniany jako jeden z głównych produktów stosowania formuł przedtreningowych, powoduje wzrost ciśnienia krwi i nasilenie transportu substancji odżywczych w naszym organizmie, w tym także do mięśni. Jednak nie tylko mięśnie uzyskują korzyść z takiego działania. Okazuje się, że poprawa ukrwienia następuje też w obrębie narządów płciowych, co wpływa na wiele efektów: wzrost libido, poprawa kondycji seksualnej, polepszenie jakości nasienia (wzrost ruchliwości i wytrzymałości plemników), a także sprawniejszy mechanizm erekcji. Nie bez powodu pierwsze suplementy wykorzystujące buzdyganek były skierowane głównie do osób z problemami z niepłodnością i zmniejszonym popędem seksualnym jako podstawa ich leczenia. Suplementacja buzdygankiem pozwala też w znaczący sposób ograniczać niektóre efekty postępującego procesu starzenia się organizmu, którego przykładem jest andropauza.

 

Niski poziom testosteronu skutkuje też osłabieniem reakcji ukierunkowanych na odnowę i regenerację organizmu. Niejednokrotnie zaburzenia hormonalne o podłożu androgennym prowadzą do problemów ze snem, a także z niwelowaniem skutków długotrwałego wysiłku fizycznego. Tribulus terrestris w znacznym stopniu ogranicza rozwój szkodliwego katabolizmu mięśniowego, który w dłuższej perspektywie może doprowadzić do degradacji dotychczas wypracowanych efektów.

 

3. Tribulus – dawkowanie
Stosowanie preparatów bazujących na buzdyganku naziemnym jest uzależnione od tego, czy decydujemy się wykorzystać go jako wsparcie dla naszego wysiłku fizycznego, czy też jako środek profilaktyczny i terapeutyczny. W pierwszej sytuacji zaleca się, by stosować od 2 do 3 g preparatu na dobę. W drugim przypadku bazuje się na większych dawkach, które mogą sięgać nawet do 6 g buzdyganka w ciągu dnia. Wszystko jest uzależnione od ogólnej zawartości saponin w przyjmowanym suplemencie (wyróżnia się zawartości równe: 60% i 90%). Suplementacja Tribulus terrestris powinna odbywać się w porze wieczornej, najlepiej do 60 minut przed planowanym snem.

 

4. Tribulus – opinie
Pierwsze zastosowanie Tribulus terrestris jako suplementu zapewniającego wsparcie w sportowej suplementacji datuje się na początek lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy to bułgarscy naukowcy rozpoczęli dokładniejsze analizy i badania laboratoryjne nad działaniem buzdyganka jako środka potęgującego sprawność fizyczną. Początkowo wykorzystywano ekstrakty bazujące na 20% i 40% zawartości saponin w roślinie. Z czasem, i wraz z postępem w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, udowodniono realny wpływ buzdyganka na osiągnięcie lepszych efektów dostarczanych przez systematyczny wysiłek fizyczny.

 

Tribulus terrestris jest jednak polecany nie tylko sportowcom. Jego oddziaływanie na kondycję seksualną ma duże znaczenie dla mężczyzn w średnim wieku, u których wraz z postępującym procesem starzenia się dochodzi do naturalnego spadku poziomu testosteronu. Buzdyganek naziemny okazuje się rewelacyjnym środkiem profilaktycznym, który w bezpieczny sposób pozwala na utrzymanie satysfakcjonującego stężenia tego hormonu w organizmie każdego mężczyzny. W praktyce okazuje się, że systematyczne stosowanie suplementów z Tribulus terrestris pozwala na wzrost stężenia testosteronu do ponad 40%.

 

5. Tribulus – cena
Boostery testosteronu, które zawierają w swoim składzie Tribulus terrestris, są najczęściej oferowane w postaci łatwych do połknięcia kapsułek. Cena zakupu takich suplementów zależy od marki producenta, wykorzystanego ekstraktu (60% lub 90%), ilości porcji w opakowaniu czy też obecności ewentualnych dodatków (Tribulus terrestris często jest jednym z elementów formuły boosterów, ale można go także zakupić w postaci samodzielnego preparatu). Odżywki bazujące na buzdyganku naziemnym można zakupić w naszym sklepie internetowym. Cena takich produktów waha się od 23 zł do 75 zł.