Sport to jeden z najlepszych sposobów, aby polepszyć kondycję swojego organizmu, zwiększyć wytrzymałość oraz siłę i przy okazji zadbać o wygląd ciała. Aby treningi przynosiły najlepsze rezultaty, należy użyć wszystkich zasobów organizmu, które są często niedostępne w codziennym życiu. W uwolnieniu potencjału swojego ciała mogą pomóc suplementy, które zwiększają nie tylko wypracowane efekty, ale również możliwości organizmu.

 

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest kreatyna?

2. Działanie kreatyny

3. Właściwości

 

 

1. Co to jest kreatyna?

Kreatyna to substancja, którą nasz organizm wytwarza z dostarczanego mu pożywienia pochodzenia zwierzęcego. Ze względu na złe nawyki żywieniowe, stres i zwiększoną aktywność fizyczną dostarczana kreatyna często nie wystarcza. Dlatego osoby trenujące powinny uzupełniać jej poziom za pomocą suplementacji.


Kreatyna wchodzi w skład mięsa, głównie znajduje się w mięsie czerwonym. W organizmie człowieka jest naturalnie wytwarzana z takich aminokwasów jak arginina, glicyna i metionina. Kreatyna jest gromadzona w nerkach i wątrobie. Warto zauważyć, że trzustka bierze aktywny udział w tworzeniu kreatyny.


Źródłem energii dla mięśni jest ATP. Odpowiedni poziom ATP jest utrzymywany dzięki zdolności kreatyny do odbudowy jego zapasów. Wolna kreatyna stanowi mniej więcej 35–45% całego zapasu kreatyny w organizmie. Pozostała część kreatyny tworzy fosforan kreatyny.


Pod wpływem mikroskurczów we włóknach mięśniowych wiązania cząsteczkowe ATP ulegają rozpadowi, co powoduje powstanie ADP. Temu procesowi towarzyszy uwalnianie nadmiaru energii, która jest używana do pracy mięśni.


2. Działanie kreatyny

Kreatyna odgrywa ważną rolę w organizmie i jest niezastąpionym składnikiem. Znajduje się w mięśniach i bierze udział w ich pracy. Jak już wspomniano, kreatyna właściwie stanowi źródło energii dla mięśni, stąd uzupełnianie jej zapasów jest bardzo ważne. Kreatyna odgrywa nie mniej znaczącą rolę niż białka, węglowodany i tłuszcze. Pod względem przydatności znajduje się ona na równi z witaminami i minerałami.


Kreatyna bezpośrednio wpływa na nerki, wątrobę i trzustkę, a ponadto może być syntetyzowana w dowolnym z wymienionych organów i jest transportowana z krwią do mięśni. Kreatyna zwiększa siłę, wytrzymałość, szybkość, objętość mięśni i poprawia ich wygląd. Doświadczeni sportowcy wiedzą, że dzięki działaniu kreatyny mięśnie wyglądają na bardziej zaokrąglone, pełne i „napompowane”, stąd ten suplement jest obowiązkowy dla tych, którzy chcą mieć piękne ciało.


3. Właściwości Fabryka Siły Sklep

Przyjmowanie kreatyny przyczynia się nie tylko do zwiększenia wytrzymałości, ale również ma wpływ na przebieg innych procesów

w organizmie.


Przede wszystkim od poziomu kreatyny zależą rezerwy energetyczne

w mięśniach, które są potrzebne zarówno do codziennego funkcjonowania, jak i treningów. Im większym obciążeniom jest poddawany organizm, tym większy powinien być poziom kreatyny. Kreatyna jest w stanie gromadzić się w mięśniach, stąd dzięki stworzeniu jej odpowiedniego zapasu można uniknąć niedoborów.


Istotną dla sportowców zaletą kreatyny jest jej zdolność do odprowadzania nadmiaru wody z organizmu, co pozwala normalizować bilans wodny

i sprzyja budowaniu masy mięśniowej. Ponadto odpowiedni poziom kreatyny w organizmie pozwala skrócić proces regeneracji mięśni po wysiłku.


Dodatkowo kreatyna przyczynia się do aktywacji procesu glikolizy

w mięśniach i normalizuje ich pracę w warunkach niedoboru tlenu. Ma to ogromne znaczenie w treningach siłowym i wytrzymałościowym, które wiążą się z pracą organizmu na granicy jego możliwości.


Oprócz zastosowania jako suplement kreatyna jest używana w postaci leku, ponieważ bezpośrednio wpływa na mięsień sercowy, zwiększa jego siłę i intensywność skurczów. Mimo swej wszechstronności kreatyna nie jest hormonem i nie powoduje żadnych zmian hormonalnych. Stąd mogą ją bez obawy stosować nie tylko mężczyźni, ale również kobiety.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy