Suplementy diety dla sportowców to preparaty, których celem jest wzbogacenie codziennej diety w niezbędne składniki. Szczególną rolę suplementy diety odgrywają w sporcie, gdzie często spożycie wszystkich niezbędnych składników, tylko i wyłącznie za pomocą posiłków, jest po prostu niemożliwe.


SPIS TREŚCI:
1. Suplementy diety – co to jest?
2. Rodzaje suplementów
3. Najczęściej stosowane1. Suplementy diety – co to jest?

Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, to produkty stworzone z myślą o osobach, które z różnych względów nie są w stanie w swoich racjach żywieniowych dostarczyć wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania, a także rozwoju organizmu.


Szczególne zastosowanie suplementy diety znalazły w sportach sylwetkowych. Są one nieodłącznym obrazem codziennej rutyny na siłowni.


2. Rodzaje suplementów

Suplementy diety można podzielić na wiele rodzajów, patrząc przez pryzmat ich zastosowania. Zaproponowany podział oczywiście nie jest jedynym możliwym.


Warto nadmienić dodatkowo o jednej rzeczy. Niektóre z suplementów diety, jak białko czy kreatynę, warto stosować praktycznie cały czas, gdyż te dwa wymienione produkty świetnie nadają się jako suplementy diety, mające na celu wzbogacić plan treningowy na masę, usprawnić odchudzanie, a także chronić mięśnie przed degradacją na redukcji, czy usprawnić regenerację po treningu siłowym! Fabryka Siły Sklep


Suplementy na masę

Najpopularniejsze suplementy na masę to odżywka białkowa oraz gainer. Jednym z najbardziej popularnych białek jest izolat białka serwatkowego ze względu na bardzo krótki czas wchłaniania. Gainer to z kolei najczęściej mieszanka różnego rodzaju białek z węglowodanami, co czyni ten preparat świetnym rozwiązaniem na spożycie tuż po treningu siłowym.


Suplementy diety na odchudzanie

Suplement diety na spalanie tkanki tłuszczowej to tzw. spalacze tłuszczu.

W dodatku w celu ochrony mięśni świetnie sprawdzi się BCAA, kreatyna oraz izolat białka serwatki.


Suplementy diety podnoszące zdolności wysiłkowe

Suplementy diety mające na celu wzbogacić wysiłek fizyczny to z całą pewnością BCAA, kreatyna oraz carbo. Wspomniane pozycje podnoszą zdolności wysiłkowe organizmu, mające wpływ na czas ćwiczeń oraz wytrzymałość treningu, co bezpośrednio przenosi się na jakość takiej aktywności.


Suplementy diety mające pozytywny wpływ na regenerację

Procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie po wysiłku fizycznym wspomagają BCAA, kreatyna, a także odżywka białkowa. Dodatkowo warto zażyć witaminy i minerały dla sportowców, a także ZMA, czyli produkt, mający wpływ między innymi na dobry sen po wysiłku fizycznym.


3. Najczęściej stosowane

Każdy suplement diety znajduje swoje zastosowanie. Wszystko uzależnione jest od celu treningowego, a także stażu osoby ćwiczącej. Niekiedy niemałą rolą odgrywa także cena produktu.


Gdyby konieczne było wymienienie zaledwie dwóch odżywek, które wiodą prym na rynku suplementów, to z całą pewnością byłyby to odżywki białkowe, a także kreatyna. Są to zdecydowanie najpopularniejsze odżywki w sportach sylwetkowych!