Ajurweda to system medycyny wywodzący się ze starożytnych Indii. Termin ten oznacza „wiedzę o życiu”, w ajurwedzie wykorzystywano roślinę o egzotycznej nazwie Tinospora cordifolia. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co kryje się pod tym tajemniczym terminem, to odsyłamy do poniższego artykułu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Tinospora cordifolia – informacje ogólne
2. Działanie i zastosowanie
3. Suplementacja

 


1. Tinospora cordifolia – informacje ogólne
Tinospora cordifolia jest zielem wykorzystywanym w ajurwedzie w celu poprawy i wzrostu witalności organizmu. Roślina ta należy do pnączy z rodziny miesięcznikowatych i występuje na terenach Bangladeszu, Indii i Sri Lanki. Jej charakterystyczną cechą są sercowate liście oraz żółte kwiaty. Bardzo często można ją spotkać pod nazwą Amrita lub Guduchi.

 

2. Działanie i zastosowanie
Tinospora cordifolia jest preparatem oddziałującym na metabolizm glukozy. Prowadzi do zmniejszenia wchłaniania cukru z węglowodanów, co przeciwdziała rozwijaniu się cukrzycy. Roślina ta może być również wykorzystywana, w celu poprawy odporności organizmu, leczenia nieżytu nosa, stanów zapalnych oraz rozmaitych problemów neurologicznych.

 

3. Suplementacja
Standardowa, dobowa dawka Tinospory nie powinna przekraczać 300 mg, które powinny być przyjmowane trzy razy w ciągu dnia. W celu uzupełnienia niedoborów należy stosować 1 g 5% wodnego ekstraktu pochodzącego z ło-dygi Tinospory.

  Fabryka Siły Sklep

W przypadki suplementacji Amrita Ghrita, czyli Tinospory z ghee i imbirem, dobowa dawka wynosi od 10 do 15 g w ciągu dnia. Powyższa dawka jest uznawana za tradycyjną. Suplement należy przyjmować w trakcie posiłku.

 

Poza uczuleniem na Guduchi nie ma (obecnie) przeciwwskazań do stosowania tego preparatu. Brak również informacji na temat występowania działań niepożądanych związanych z nieprzestrzeganiem ustalonych dawek.