Substancje wchodzące w skład preparatów ukierunkowanych na spalanie tkanki tłuszczowej nie zawsze muszą być syntetyczne. Przykładami może być kurkumina znana z popularnej przyprawy curry czy chociażby cynamon. Do zestawu naturalnych termogeników bez wątpienia można dodać synefrynę – skuteczny związek do walki z nadwagą.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest synefryna i jak działa?

2. Zastosowanie ekstraktu z gorzkiej pomarańczy

3. Skąd czerpać i jak dawkować synefrynę?

4. Przeciwwskazania

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Czym jest synefryna?

Mianem synefryny określa się związek chemiczny występujący w owocach cytrusowych, nazywanych potocznie gorzką pomarańczą. Sam związek zaliczany jest do grona substancji określanych alkaloidami. Działanie synefryny w dużym stopniu jest zbliżone do innych substancji o charakterze sympatykomimetycznym. Oznacza to, że podobnie jak adrenalina czy tyramina, wpływa na część współczulną układu nerwowego. Niejednokrotnie ekstrakt z gorzkiej pomarańczy jest porównywany do niezwykle popularnej, ale i niebezpiecznej substancji zwanej efedryną.


Efedryna bądź pseudoefedryna stanowi jeden z najpopularniejszych składników leków na przeziębienie. Działanie tych związków polega na pobudzeniu całości receptorów beta-adrenalinowych, co charakteryzuje się typowym efektem mobilizującym – przyśpieszeniem pracy serca czy zwiększeniem ciśnienia krwi. Zwiększa to ryzyko pojawienia się objawów niepożądanych jak palpitacja serca.


Różnica między efedryną a alkaloidem z gorzkiej pomarańczy polega na tym, że synefryna nie przyczynia się do aż tak gwałtownego pobudzenia. Uwarunkowane jest to stymulacją tylko i wyłącznie receptorów beta-3. To natomiast przyczynia się do nasilenia dwóch niezwykle ważnych procesów: lipolizy i termogenezy, które są niezwykle pożądane przez osoby w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Co więcej, synefryna prowadzi do bardzo kontrolowanego wzrostu energii i przyśpieszenia pracy metabolizmu. Oprócz tego, skutecznie hamuje niekontrolowane ataki głodu i tłumi nadmierny apetyt. Gorzkiej pomarańczy przypisuje się także właściwości detoksykacyjne i oczyszczające, co jest niezwykle ważne u osób nieprzestrzegających zdrowego odżywiania.

 

2. Zastosowanie ekstraktu z gorzkiej pomarańczy

Po zapoznaniu się z mechanizmem działania synefryny dość łatwo można wywnioskować jej przeznaczenie. Przede wszystkim ekstrakt z gorzkiej pomarańczy jest wykorzystywany w procesach odchudzania i niwelowania nadprogramowej ilości tkanki tłuszczowej. Termogeneza jest mechanizmem polegającym na zwiększeniu temperatury ciała i nasileniu potliwości, co niewątpliwie przynosi korzyści osobom borykającym się z problemem nadmiernej wagi. Z kolei lipoliza, jak wskazuje sama nazwa, jest reakcją prowadzącą do rozkładu komórek tłuszczowych oraz zmniejszenia ich znacznego rozmiaru. To natomiast dodatkowo ułatwi naszemu organizmowi pozbycie się niechcianej tuszy i usprawni proces modelowania sylwetki.


To jednak nie koniec zastosowania synefryny. Ten roślinny związek może być także wykorzystywany, podobnie jak efedryna, do leczenia samego przeziębienia jak i jego objawów. Ma to również zastosowanie w przypadku ataków astmatycznych, gdyż suplementacja synefryną znacząco przyczynia się do rozszerzenia oskrzeli. Synefryna może być również wykorzystywana na problemy z układem trawiennym. Ze względu na stymulację pracy metabolizmu, w tym pracy jelit, bardzo często jest polecana przy zaparciach i niestrawności. Z kolei hamowanie nadmiernego apetytu jest niejednokrotnie rekomendowane w przypadku nudności.


Mobilizujący i pobudzający charakter synefryny jest także wykorzystywany Fabryka Siły Sklep

w suplementacji sportowej. Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy dość często stanowi składnik nie tylko spalaczy tkanki tłuszczowej, ale i suplementów przedtreningowych czy staków kreatynowych. Wybór tej substancji jest często argumentowany przez zwiększenie ilości energii oraz dodatkowe wsparcie dla intensywnych treningów. To natomiast warunkuje zastosowanie synefryny jako środka do walki z objawami chronicznego zmęczenia.


3. Skąd czerpać oraz jak dawkować synefryną?

Synefryna jest przede wszystkim pozyskiwana z niejednokrotnie wspominanej, gorzkiej odmiany pomarańczy. Często można ją spotkać pod nazwą pomarańczy kwaśnej, neroli czy chongocaoto. Cytrus ten jest mało popularnym owocem na terenie naszego kraju i występuje przede wszystkim na obszarach południowo-wschodniej części Azji. W praktyce wykorzystuje się nie tylko owoce, ale i kwiaty, liście czy soki pochodzące z tej rośliny.


W przypadku dawkowania sprawa jest dość umowna i większość naukowych źródeł podaje różne wielkości porcji, jakie należy przyjmować. Starając się uśrednić wspomniane wartości, można przyjąć, że dobowa doza synefryny winna zawierać się w przedziale od 7 do nawet 30 mg preparatu. Co więcej, warto pamiętać że samodzielna suplementacja synefryną nie przyniesie pożądanych efektów. Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy należy traktować jedynie jako dodatek do diety i treningów, które stanowią podstawę efektywnej i zdrowej redukcji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.


4. Przeciwwskazania

Suplementacja synefryną, z uwagi na jej działanie pobudzające, nie jest wskazana dla wszystkich osób i powinna być przeprowadzana z rozwagą. Jak wcześniej wspomniano, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy przyczynia się do intensyfikacji pracy serca i wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. To natomiast warunkuje fakt, że stosowanie tego preparatu jest bezwzględnie przeciwwskazane dla osób z chorobami o podłożu krążeniowym tj. arytmia, nadciśnienie tętnicze, niemiarowość pracy serca czy chorób mięśnia sercowego.


To jednak nie koniec przeciwwskazań do używania synefryny. Związek ten dodatkowo nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, borykające się z problemami jaskry bądź skarżące się na częste ataki migrenowe czy klasterowe bóle głowy. Warto też wspomnieć, że przyjmowanie suplementów zawierających synefrynę w połączeniu z kofeiną może wzmagać działanie pobudzające i przyczyniać się do problemów ze snem. Ponadto substancja ta wykazuje znaczne powinowactwo z dużą ilością leków np. antydepresantami czy stymulującymi prace układu nerwowego. Efektem takowego połączenia może być poważne zagrożenie życia, a nawet śmierć.