Punarnava – indyjski sprzymierzeniec
Królestwo roślin obfituje w liczne odmiany organizmów, które z sukcesem mogą być stosowane zamiast syntetycznych preparatów z aptekarskich półek. Jednym z takich przykładów uzdrawiającej rośliny jest Punarnava.
SPIS TREŚCI:
3. Działanie i przeciwwskazania
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Punarnava, znana również jako Boerhavia diffusa jest rośliną, która ma zastosowanie w tradycyjnej medycynie. Samą nazwę należy tłumaczyć jako „roślinę odmładzającą organizm”, a w praktyce wykorzystuje się jej liście
i korzenie. Roślina ta jest kojarzona w dużej mierze z Indiami, choć występuje także w krajach afrykańskich, Azji, Północnej i Południowej Ameryce, na wyspach południowego Pacyfiku oraz na Karaibach.
Punarnava jest przeznaczona głównie dla osób z problemami natury urologicznej. Dzięki swoje leczniczemu oddziaływaniu na nerki może być rekomendowana sportowcom, którzy bardzo często mają problemy w ob-rębie tych narządów poprzez długotrwałą i intensywną suplementację. Ponadto, warto ją włączyć do terapii osób z cukrzycą ze względu na swoje właściwości regeneracyjne wobec kłębuszków nerkowych.
3. Działanie i przeciwwskazania
Punarnava ma bardzo szeroki zakres swojej prozdrowotnej działalności. Wśród licznych korzyści główne to:
– działanie moczopędne;
– tonizacja pracy serca;
– antyoksydacja;
– wspomaganie trawienia i niwelowanie nadkwasoty;
– zapobieganie cukrzycy;
– zmniejszenie dolegliwości bólowych;
– regenerację skóry.
Preparaty z Punarnava nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, karmiące matki, dzieci do 14. roku życia oraz osoby w ostrej fazie choroby.
Bezpieczna i sugerowana dawka Punarnavy powinna mieścić się w prze-dziale od 32 do 64 mg / kilogram masy ciała. Punarnava nie wywołuje niepożądanych działań pod warunkiem, że jej dawka mieści się w powyższej normie.