Aminokwasy rozgałęzione BCAA to ważny suplement w diecie każdego sportowca. Szczególne zastosowanie znalazły one wśród zwolenników sportów siłowych. Obecnie aminokwasy rozgałęzione są składnikiem wielu innych odżywek, choćby miksów białek. Czym jest preparat BCAA i co o nim wiemy? Jak działa?

 

SPIS TREŚCI:

1. Z tego zbudowane są aminokwasy rozgałęzione BCAA
2. Co sprawia, że są one tak ważne?
3. Jak to działa?


 

1. Z tego zbudowane są aminokwasy rozgałęzione BCAA

BCAA to trzy egzogenne aminokwasy, które sportowcy powinni dostarczać organizmowi z pożywieniem lub w postaci suplementu diety. Ludzki organizm nie jest w stanie we własnym zakresie sam ich wytworzyć. W skład BCAA wchodzą: leucyna, izoleucyna oraz walina.

 

2. Co sprawia, że są one tak ważne?

Wspomniane trzy aminokwasy rozgałęzione hamują katabolizm mięśniowy, mają działanie anaboliczne, zwiększają syntezę białek oraz naturalną produkcję hormonów wpływających pozytywnie na kształtowanie mięśni, tj. hormonu wzrostu oraz insuliny.

 

Jak potwierdziły badania, BCAA ma również pozytywny wpływ na wzrost masy mięśniowej, siły mięśni, a w czasie redukcji pomaga zachować dwie wcześniej wymienione cechy. Dodatkowo BCAA mogą wpływać pozytywnie na obniżenie zawartości procentowej podskórnej tkanki tłuszczowej w organizmie. Wystarczy, że aminokwasy rozgałęzione zawarte w preparacie zostaną połączone z węglowodanami, które można znaleźć w produktach codziennego spożycia, jak też w odżywkach, np. tych typu gainer bądź carbo.

 

Aminokwasy rozgałęzione przyjmować należy po treningu. Można również stosować je przed treningiem. Jak udowodniły badania naukowe, ich duże stężenie w organizmie wydłuża efektywny czas pracy mięśni w trakcie treningu. Oznacza to, że można trenować nie tylko ciężej, ale również dłużej.

 

Podstawową dawką, którą wykorzystywano do badania skuteczności działania BCAA, jest 3–20 g preparatu. Osoby trenujące najczęściej wykorzystują porcje wynoszące 7–20 g, dlatego założono, że 10 g BCAA w ciągu doby jest optymalną ilością do zadziałania w organizmie. Warto też pamiętać, że w większości popularnych produktów na 1 g preparatu przypada około 0,8 g aminokwasów.

 

3. Jak to działa?

Aminokwasy rozgałęzione BCAA od razu po spożyciu przedostają się do krwiobiegu. Z krwiobiegu aminokwasy BCAA zostają przechwycone przez komórki mięśniowe. Tam zachodzą już procesy, o których wspomniano w poprzednim punkcie.

 

W związku z tym jest to jeden z najlepszych oraz najskuteczniejszych suplementów diety dostępnych na rynku.