Wszyscy lubimy łatwe i proste rozwiązania, dlatego też tak często ulegamy pokusie pójścia na skróty, szczególnie, jeśli chodzi o dietę, która wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Czy herbaty oczyszczające są na tyle efektywne, by mogły przyspieszyć redukcję i zauważalnie poprawić nasze samopoczucie? Pamiętajmy, że długotrwałe głodówki czy radykalne diety eliminacyjne nie są dobrym rozwiązaniem. Zobacz, jak możesz zwiększyć skuteczność swojej diety, jeśli wybierzesz odpowiednie produkty oczyszczające.

 

SPIS TREŚCI:

1. Jak skutecznie oczyszczać organizm?

2. Herbata oczyszczająca – jak przyrządzać, aby była skuteczna

3. Dlaczego warto pić herbaty oczyszczające?

4. Efekty stosowania herbat oczyszczających

5. Kiedy herbata oczyszczające będzie skuteczna?

6. Oczyszczanie organizmu i przestrzeni wokół nas

 

 

1. Jak skutecznie oczyszczać organizm?
Oczyszczanie organizmu powinno być stałym elementem zdrowego trybu życia, oczywiście jeśli podejdziemy do tematu rozsądnie. Wszelkie dłuższe głodówki czy jedzenie jedynie wybranych owoców albo warzyw może powodować odwodnienie i osłabienie organizmu, a w dłuższej perspektywie nasilony katabolizm, utratę masy mięśniowej i kłopoty z układem trawiennym. Zamiast nieracjonalnych, superszybkich pseudokuracji oczyszczających, które obiecują zdumiewające efekty w kilka dni, lepiej postawić na zmianę swoich codziennych nawyków żywieniowych i wolniejsze, lecz bezpieczne i trwałe pozytywne zmiany w naszym ciele. Zrównoważony sposób odżywiania się oraz jadłospis dobrany indywidualnie przez dietetyka to najlepszy sposób na wsparcie organizmu w walce z toksynami i ochroną komórek przed stresem oksydacyjnym. Nasza dieta oczyszczająca powinna być bogata w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik. Oczywiście procesy detoksykacyjne możemy wspierać suplementami oraz herbatami oczyszczającymi, które w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną przyspieszą i zwiększą ich efekty.

 

2. Herbata oczyszczająca – jak przyrządzać, aby była skuteczna
Poprawne przyrządzenie naparu to połowa sukcesu! Może wydawać się, że nie ma nic prostszego, niż zalać wrzątkiem mieszankę ziół… Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zaleceń podanych na opakowaniu, a szczególnie określonego czasu parzenia i temperatury wody – nie wszystkie zioła możemy zalewać wrzątkiem. Na przykład mieszanki na bazie zielonej herbaty parzymy w 70–80°C. Jeśli zwykle parzysz herbatę, zanurzając torebkę ekspresową na kilka sekund w filiżance, aby woda nabrała odpowiedniego koloru, nie powtarzaj tej metody z herbatami oczyszczającymi. Większość ziół potrzebuje kilku bądź nawet kilkunastu minut, by uwolnić wszystkie substancje czynne. Nie chcesz przecież pić jedynie zabarwionej wody o znikomej skuteczności, prawda? Nie przekraczaj zalecanej dawki w ciągu dnia i oprócz herbaty oczyszczającej pij również dużo wody mineralnej lub źródlanej. Jeśli twoja mieszanka zawiera na przykład pobudzającą zieloną herbatę lub yerba matę, nie pij jej przed snem. Pamiętaj również o odpowiedniej ilości ziół do przygotowania napoju. Z reguły możemy stosować zasadę około 5 g ziół, czyli jedną łyżeczkę na filiżankę wody. Nie zapominaj o parzeniu ziół pod przykryciem. Zapobiegamy wtedy ulatnianiu się substancji leczniczych takich jak garbniki czy olejki eteryczne.

 

3. Dlaczego warto pić herbaty oczyszczające?
Odpowiednio stosowane herbaty oczyszczające mogą zwiększyć efektywność twojej diety, przyspieszyć utratę zbędnych kilogramów, a także poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci. Większość herbat oczyszczających zawiera w swoim składzie zioła działające moczopędnie i przeczyszczająco. Zapobiegają gromadzeniu się wody w organizmie, czyszczą złogi powstające w jelitach i regulują wypróżnianie się. Poprawiają perystaltykę jelit i procesy trawienne, dzięki czemu sprawiają, że organizm szybciej i sprawniej pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii. W tych procesach przydatny jest błonnik, a także takie rośliny jak fiołek, skrzyp polny, siemię lniane czy hibiskus.

 

Organizm zanieczyszczony toksynami gorzej reaguje na diety redukcyjne i intensywne treningi, co może doprowadzić do zmęczenia nadnerczy, gorszej regeneracji i braku energii. Warto stymulować swój układ immunologiczny adaptogenami, które zmniejszą negatywną reakcję organizmu na stres, a także przeciwutleniaczami, które zminimalizują szkodliwy wpływ wolnych rodników. Pomocne będzie tutaj kłącze imbiru dodane do herbaty oczyszczającej, a także kora cynamonowca czy skórka pomarańczy. Jeśli nasza bolączką jest nadmierne otłuszczenie, np. w okolicach brzucha, i problemy ze zrzuceniem oponki, przydatne mogą okazać się preparaty na bazie zielonej herbaty i yerba mate, które podkręcą metabolizm i dodatkowo zadziałają pobudzająco, co może się okazać zbawienne przed treningiem.

 

4. Efekty stosowania herbat oczyszczających
Do najpopularniejszych efektów stosowania dobrych herbat oczyszczających należy nie tylko przyspieszenie wydalania toksyn z organizmu, ale łatwiejsza utrata zbędnych kilogramów. Część herbat oferuje wsparcie w procesie redukcji masy ciała przez hamowanie łaknienia i zwiększenie metabolizmu, inne przez ograniczenie wchłaniania tłuszczów czy podkręcenie termogenezy poposiłkowej. Do tego poprawiają kondycję skóry i samopoczucie. Kiedy pozbędziesz się toksyn, poczujesz się lżej nie tylko dosłownie, przez zrzucenie kilogramów, ale i w przenośni – więcej energii i motywacji, a także poprawa koncentracji i pamięci to tylko niektóre z psychofizycznych efektów stosowania dobrych preparatów oczyszczających.

 

 

5. Kiedy herbata oczyszczające będzie skuteczna?
Aby herbatki oczyszczające przyniosły efekty, których oczekujesz, nie wystarczy regularne ich stosowanie. Przede wszystkim powinny być elementem dobrze dobranego, indywidualnie zaprojektowanego jadłospisu, najlepiej skonsultowanego z dietetykiem. Nie bez znaczenia jest również jakość składników herbaty oczyszczającej. Kiedy wybierasz ekologiczne herbatki z odpowiednimi certyfikatami, masz pewność, że grono specjalistów dbało o ich efektywność na każdym etapie, od projektu po produkcję. Konsultacje z etnobotanikami, badania laboratoryjne, składniki organiczne najlepszej jakości i tak dalej – to wszystko sprawia, że dobra herbata oczyszczająca ma swoją cenę. W czasie detoksykacji unikaj wysoko przetworzonego jedzenia pełnego konserwantów i wzmacniaczy smaku, nadmiaru cukru oraz soli, a przede wszystkim nadużywania alkoholu czy papierosów. Postaw na proste, zdrowe i naturalne jedzenie. Ogranicz produkty pełnoziarniste (fityniany w nich zawarte utrudniają wchłanianie wielu składników odżywczych) i tłuszcze trans (obecne np. w gotowych pączkach).

 

6. Oczyszczanie organizmu i przestrzeni wokół nas
Pamiętaj, że oczyszczanie organizmu to nie tylko zważanie na to, co jesz. Równie ważne jest to, w jakim środowisku i pomieszczeniach przebywasz, jakich kosmetyków używasz i z jakimi detergentami masz styczność. Podczas planowania całościowego detoksu organizmu, pozbądź się również kosmetyków, środków czyszczących pełnych konserwantów i substancji uczulających. Wyrzuć te kosmetyki, które zawierają SLS, parabeny i inne szkodliwe substancje, jak np. parafinę. Zrezygnuj też z drażniących środków czyszczących i piorących, które mają w swoim składzie np. formaldehyd. Wszystkie te substancje mogą być potencjalnie kancerogenne, powodować astmę, alergie, a także podrażnienia skóry.