Pierwsza suplementacja – co warto wiedzieć?
Faktem jest, że suplementy diety stanowią już nieodłączny element dzisiejszego sportu. Pomimo licznych sporów na temat stosowania odżywek oraz ich skuteczności można śmiało powiedzieć, że suplementy na stałe zagnieździły się w fundamencie pomiędzy treningami a dietą. Bez względu na to, czy zdecydujemy się skorzystać z pomocy suplementów, czy nie – warto wiedzieć, czym należy się kierować podczas swoich pierwszych zakupów. Dzięki poniższym radom z pewnością unikniecie popełnienia rażących błędów.
SPIS TREŚCI:
1. Dieta i trening to podstawa
2. Określ cel, jaki chcesz osiągnąć
3. Poznaj świat odżywek
4. Nie oceniaj, zanim sam nie spróbujesz
5. Kupuj tylko pewne suplementy
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Dieta i trening to podstawa
Zacznijmy od tego, że odżywki stanowią jedynie dodatek do diety
i treningów. Bez odpowiedniego odżywiania oraz właściwie ułożonego planu treningowego możemy być pewni, że suplementy diety okażą się nieskuteczne. Dlaczego? Przede wszystkim działanie suplementów diety wymaga, by nasz organizm w jakimś stopniu zaadaptował się do sportowego trybu życia, w związku z czym suplementy powinny być stosowane przy co najmniej półrocznym stażu treningowym. Warto więc zacząć od samego początku z dobrym fundamentem, na którego gruncie mają wyrosnąć efekty naszej ciężkiej pracy. Nie ma nic lepszego od dobrego startu, który daje nam swoiste podwaliny na całą przyszłość.
2. Określ cel, jaki chcesz osiągnąć
Brak celu jest kolejnym częstym błędem w trakcie zakupów. Musimy jasno określić, co chcemy uzyskać, by w tym celu wspomóc się suplementacją.
W zależności od tego, czy chcemy budować masę mięśniową, rozwijać siłę, czy walczyć z nadprogramową ilością tkanki tłuszczowej – będziemy potrzebowali zupełnie innych odżywek.
Przykładowo zakup odżywki typu gainer (czyli białkowo-węglowodanowej)
w okresie odchudzania nie tylko mija się z celem, ale dodatkowo utrudni nam spadek wagi. By unikać takich błędów oraz zaoszczędzić własne nerwy
i pieniądze, postarajmy się dokładnie określić to, co chcemy osiągnąć
i czego będziemy oczekiwać od suplementów diety.
3. Poznaj świat odżywek
Zanim przejdziemy do praktyki, dobrze by było liznąć nieco teorii na temat świata suplementów diety. Warto poświęcić trochę czasu na poczytanie wartościowych informacji odnośnie do działania danego suplementu, jego dawkowania oraz efektów, jakich możemy się spodziewać po jego stosowaniu. Pozwoli to nie tylko na uniknięcie wpadek z poprzedniego punktu, ale i będziemy mieli pewność, co w danym momencie nam się przyda.
Pamiętajmy jednak, aby korzystać tylko z wiarygodnych i rzetelnych źródeł informacji, bo w dobie dzisiejszej sieci bardzo łatwi natrafić na dane
o różnym poziomie wartości. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą specjalistyczne badania naukowe oraz artykuły pisane przez osoby mające doświadczenie w tym temacie – dietetyków, trenerów personalnych, zawodników albo rzetelnych pasjonatów.
4. Nie oceniaj, zanim sam nie spróbujesz
Z jednej strony opinia innych osób jest ważna i daje nam jakiś ogólny obraz danego suplementu. Czy jego działanie jest warte ceny? Jak wypada smakowo? Czy efekty po jego stosowaniu były takie, na jakie czekaliśmy? Oczywiście komentarze i oceny reszty bardzo pomagają, ale z drugiej strony nikt z nas nie jest taki sami! Suplement, który dla kogoś może okazać się zbyt silnym w działaniu, dla nas może stanowić remedium i złoty środek na przełamanie treningowej stagnacji.
To samo tyczy się niektórych skrajnych opinii na temat niektórych suplementów, dlatego zamiast ślepo wierzyć innym, powinniśmy samemu wyrobić sobie opinię. W większości przypadków istnieją do kupienia próbki
w postaci małych saszetek czy pojedynczych porcji, dzięki czemu nie musimy od razu decydować się na zakup dużego opakowania, a możemy tanim kosztem wyrobić sobie opinię i uniknąć rozczarowania.
5. Kupuj tylko pewne suplementy
Choć dzisiaj większość produktów zanim zostanie wypuszczona na rynek, przechodzi liczne testy oraz badania kliniczne, istnieją jeszcze przypadki pojawiania się suplementów diety nieznanego pochodzenia. Brak informacji o składzie, nieznany producent czy stosowanie czynników o nie do końca wiarygodnym działaniu powinny być wystarczającą informacją do tego, by odpuścić sobie ich zakup. Zwykle ich cena może być nieco niższa od popularnych przedstawicieli odżywek dla sportowców, ale czy kilka złotych mniej jest warte ryzykowania własnego zdrowia? Pamiętajmy, że suplementy oddziałują bezpośrednio na nasz organizm, dlatego lepiej wydać nieco więcej pieniędzy, ale mieć pewność, co kupujemy.