Kreatyna – efekty i opinie
Jaką kreatynę wybrać? Jest to najpopularniejsze pytanie dotyczące kreatyny. Każdy, kto zdecydował się na suplementację kreatyny, zadał sobie to pytanie, ale czy każdy dostał na nie jasną odpowiedź? Kreatyna to jedna z najmocniej działających substancji dozwolonych w sporcie, stosowana w celu zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni, co przekłada się na ich wzrost. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić wszystkim, jak dokonać wyboru.
SPIS TREŚCI:
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Producenci co jakiś czas wypuszczają na rynek nowe formy kreatyny, twierdzą, że ich produkt działa lepiej od produktów konkurencji lub innych form. Żaden z nich nie był do tej pory w stanie potwierdzić swojej kampanii reklamowej rzetelnymi badaniami. Weźmy teraz na tapet 2 najpopularniejsze mity...
Jabłczan jest mocniejszy niż monohydrat, a orotan niż jabłczan
Niestety przez lata nie udało mi się odnaleźć ani jednego badania, które potwierdzałoby tę tezę – za to nie trzeba długo szukać, by znaleźć kompetentne wyniki badań wykazujące, że 5 g monohydratu czy orotanu ma taki sam wpływ na organizm co 5 g jabłczanu czy azotanu. Więc czym się różnią te formy? Wchłanialnością i przede wszystkim tolerancją układu pokarmowego. Podam tutaj przykład jabłczanu, który jest lepiej tolerowany przez układ pokarmowy niż monohydrat u osób z nadwrażliwością trawienną.
Stack kreatynowy, czyli potoczna nazwa miksu kilku form kreatyny, działa efektywniej niż pojedyncza forma
I znów brak badań potwierdzających tę tezę samoistnie ją obala. 5 g kilku form kreatyny w badaniach klinicznych działa praktycznie tak samo jak 5 g pojedynczej formy kreatyny. Firmy suplementacyjne wykorzystują naturalną ludzką naiwność i wiarę w nowości, żeby najzwyczajniej zarobić.
Kreatyna to naturalna substancja działająca w prosty sposób – i jak pokazują badania przeprowadzone na przełomie lat, nic się w tej kwestii nie zmieniło. Najpopularniejsze mity zastały obalone, dzięki czemu wiemy, że:
– kreatyna działa tak samo w każdej formie,
– dawka kreatyny jest stała, jednak efektywniej dawkować ją w zależności od wagi ciała (1 g kreatyny na 10 kg masy własnej);
– kreatyna wchłania się znacznie lepiej z białkami i węglowodanami niż przyjmowana osobno;
– pora przyjmowania kreatyny ma znaczenie i najlepiej robić to okołotreningowo;
– kreatyny nie trzeba stosować cyklicznie (można stosować ją cały rok);
– faza ładowania nie daje żadnych wymiernych korzyści;
– kreatyna nie obciąża nerek, ponieważ dawki szkodliwe musiałyby zaczynać się od kilkuset gramów dziennie.
Odpowiedź jest banalnie prosta – to, co jest pewne i tanie. Przy wyborze kierujmy się ceną i jakością użytej kreatyny, a nie jej formą czy firmą. Skoro jabłczan działa tak samo jak monohydrat, a orotan nie daje lepszych efektów, to po co przepłacać? Bądźmy świadomi i nie dajmy się zwariować sloganom reklamowym i krzykliwym opisom. Przy wyborze kreatyny patrzę na cenę i jakość, a nie na formę i opis producenta.