Ciekawostki suplementacyjne
Każdy, kto w pewnym stopniu jest zaawansowany w treningu, ma większą lub mniejszą wiedzę na temat suplementów. Każdy z nas szuka dla siebie odpowiedniego produktu. Dokonując przeglądu literatury, można natrafić na różne badania, które albo potwierdzają korzystne działanie suplementów, albo je negują. W niniejszym artykule przedstawię kilka faktów dotyczących stosowania niektórych produktów.
SPIS TREŚCI:
1. Echinacea – lepsza wydolność aerobowa
2. Kofeina – lepszy wynik w przysiadzie oraz wyciskaniu na klatkę
3. Alanina – mniejsze zmęczenie podczas ćwiczeń
4. Resweratrol – potężny wpływ na metabolizm
5. Kwas mlekowy – doskonały bufor
6. Soda oczyszczona – nie dla każdego
7. Kwercetyna – poprawa wydolności
8. Kreatyna z kofeiną – lepsza wytrzymałość
9. Ciekawostki suplementacyjne – podsumowanie
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Echinacea – lepsza wydolność aerobowa
Echinacea to składnik suplementów ziołowych, który może zapobiegać przeziębieniu. Badania wykazują, że może ona także poprawiać wydolność aerobową organizmu.
Echinacea podnosi maksymalne zużycie tlenu, optymalizuje pracę organizmu podczas biegu oraz zwiększa erytropoetynę, która stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Składnik ten może także poprawiać funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych, co jest istotne w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
2. Kofeina – lepszy wynik w przysiadzie oraz wyciskaniu na klatkę
Często napoje energetyczne są spożywane w celu poprawy jakości treningu. Ma to związek z zawartością kofeiny. Jej zadaniem jest stymulowanie ośrodkowego układu nerwowego.
Podczas badań przeprowadzonych nad skutecznością kofeiny (suplementacja tym składnikiem w dawce 3 mg na kilogram masy ciała) zauważono większą ilość energii podczas wykonywania przysiadów i wyciskania na ławce. Ponadto kofeina może wspierać wydzielanie wapnia
z mięśni, co zmniejsza siłę ich skurczu.
3. Alanina – mniejsze zmęczenie podczas ćwiczeń
Alanina to aminokwas, który zwiększa intensywność treningu poprzez buforowanie kwasów w mięśniach. Może także podnosić poziom karnozyny w mięśniach.
Karnozyna jest produkowana z alaniny. Jako ważny antyoksydant chroniący nasze komórki przed zniszczeniem buforuje kwas mlekowy odpowiedzialny za zmęczenie mięśni. Podniesienie poziomu karnozyny w mięśniach może przyczynić się do zwiększenia wytrzymałości mięśniowej.
4. Resweratrol – potężny wpływ na metabolizm
Resweratrol to związek chemiczny, który występuje w winogronach oraz
w czerwonym winie. Jego działanie polega na regulowaniu poziomu glukozy we krwi oraz na zwiększaniu wrażliwości insulinowej. Suplementacja resweratrolem poprawia metabolizm w mitochondriach i funkcjonowanie serca.
Przyjmowanie resweratrolu w połączeniu z treningiem wytrzymałościowym skutecznie zwiększa wytrzymałość aerobową. Związek zapobiega także uszkodzeniom komórek oraz podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL. Ponadto przyczynia się do zapobiegania powstawaniu chronicznych stanów zapalnych. Ma on potężny wpływ na metabolizm. Pozwala także chronić ciało przed przedwczesnym starzeniem.
5. Kwas mlekowy – doskonały bufor
Kwas mlekowy do niedawna był uważany za odpad metaboliczny powiązany z uczuciem zmęczenia. Okazało się jednak, że kwas mlekowy to ważne źródło paliwa dla takich tkanek jak mięśnie szkieletowe i serce.
Ponadto kwas mlekowy dobrze sprawdza się jako bufor podczas treningu
o wysokiej intensywności. W przypadku treningów o mniejszej intensywności, które prowadzą do wyczerpania mięśni, nie wykazuje już takiej skuteczności.
6. Soda oczyszczona – nie dla każdego
Soda oczyszczona, powszechnie znana jako środek do wypieków, może być również wykorzystywana jako suplement poprawiający wydolność. Przyspiesza transport kwasów (jonów wodoru) z pracujących mięśni.
Aby odczuć efekty stosowania sody, osoba, która uprawia sport, musiałaby spożyć jej 17 g. Jednak tak duża dawka prowadzi do wchłonięcia wody do przewodu pokarmowego. W efekcie wywołuje to biegunkę, nudności, wymioty oraz skurcze.
7. Kwercetyna – poprawa wydolności
Kwercetyna to antyoksydant, który występuje w jabłkach, żurawinie, herbacie, borówkach i czerwonym winie. Doskonale sprawdza się w walce
z różnymi alergiami. Może hamować apetyt oraz poprawiać wydolność aerobową.
Suplementacja kwercetyną może zwiększyć wydolność aerobową o 4%,
a wytrzymałość o 13%. Badania dowiodły, że ten antyoksydant zmniejsza stany zapalne, stymuluje układ odpornościowy, chroni serce przed chorobą wieńcową i zapobiega rozpadowi białek.
8. Kreatyna z kofeiną – lepsza wytrzymałość
Monohydrat kreatyny zwiększa siłę oraz przyspiesza regenerację po intensywnym treningu. Połączenie kreatyny z kofeiną daje większe rezultaty niż sama kreatyna.
Przyjmowanie kofeiny w dawkach 6 mg na kilogram masy ciała zwiększa wytrzymałość. W połączeniu z odpowiednią dawką kreatyny zwiększa całkowitą wytrzymałość organizmu. Warto zatem stosować takie połączenie.
9. Ciekawostki suplementacyjne – podsumowanie
Większość osób w celu uzyskania lepszego efektu korzysta z różnego rodzaju suplementów. Warto czasem zwrócić uwagę, ile cennych substancji możemy znaleźć w naturalnych produktach. Owoce, warzywa, przetwory mięsne są bogatym źródłem składników, które możemy znaleźć w postaci odżywek.