Jeśli chcesz rozbudować swoją sylwetkę i zyskać dodatkowe kilogramy masy mięśniowej, to gainery są środkami odpowiednim dla ciebie. Ich nazwa pochodzi od angielskiego słowa „gain”, co oznacza „zyskać”. Oczywiście w przypadku tej odżywki zysk dotyczy masy mięśniowej i siły –gainery są idealne dla każdego faceta, który chce się poczuć jak Herkules.


Kobiety, które mają problemy z niedowagą i którym brakuje apetytu, również śmiało mogą sięgnąć po porcję tej smacznej odżywki! Gainery są zazwyczaj mieszanką węglowodanów i białka w proporcjach około 80 : 20, aczkolwiek na rynku możemy znaleźć wiele innych mieszanek, niektóre zawierają proporcje 50 : 50, inne posiadają także dodatek zdrowych tłuszczów. Węglowodany zawarte w odżywce są dla mięśni źródłem energii, podczas gdy białko jest wykorzystywane do rozwoju mięśni. Poniżej znajdują się przykładowe sytuacje, w których warto stosować gainery.

 

SPIS TREŚCI:
1. Problemy z uzupełnieniem zapotrzebowania kalorycznego
2. Shake potreningowy
3. Awaryjny posiłek przedtreningowy
4. Posiłek na drogę
5. Łatwe źródło węglowodanów

 


1. Problemy z uzupełnieniem zapotrzebowania kalorycznego
Większości osób problemy z dietą kojarzą się z burczeniem w brzuchu i uczuciem głodu prowadzącym do złamania zasad zdrowego odżywiania. Dieta jest jednak pojęciem względnym, dla niektórych oznacza spożywanie codziennie 4000–5000 kilokalorii, aby zmusić swój organizm do anabolizmu

i nadbudowy tkanki mięśniowej.

 

Problemy takiej osoby będą polegały na tym, jak zjeść taką ilość jedzenia, i, jeśli to możliwe, nie wybuchnąć... i tak codziennie. Każdy, kto próbował, wie, że nie jest to takie łatwe, jak się wydaje.


Na szczęście pomóc w takiej sytuacji może właśnie gainer. Ta odżywka jest łatwym i szybkim źródłem kilokalorii, która dodatkowo dostarcza wystarczającej ilości białka, żeby pomóc budować masę mięśniową.

 

Jeśli to możliwe, zaleca się zaspokajanie całości zapotrzebowania kalorycznego za pomocą tradycyjnego jedzenia. Tylko osoby, które mają z tym problemy, powinny sięgać po odżywkę, w przeciwnym razie będzie ona prowadziła do niskiego nasycenia i potencjalnego podjadania.

 

2. Shake potreningowy
Po skończonym treningu warto dostarczyć organizmowi aminokwasów

i glukozy, które zainicjują procesy budulcowe w naszych mięśniach i uzupełnią zapasy wykorzystanego glikogenu.

 

Możemy tego dokonać, jeśli będziemy spożywać porcję mięsa i kaszy po treningu, ale równie dobrze sprawdzi się do tego porcja odżywki białkowej, której słodki smak będzie przy okazji nagrodą za wykonany ciężki trening. Fabryka Siły Sklep

 

3. Awaryjny posiłek przedtreningowy
Dostarczenie odpowiednich makroskładników i mikroskładników przed treningiem będzie miało bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie

i efektywność w czasie aktywności fizycznej.


Najlepiej spożyć porządny posiłek, jednak nie każdy zawsze ma do tego okazję. Inni zdążą coś szybko upichcić, ale za pół godziny trzeba już wychodzić na siłownię, a to naraża nas na trening z pełnym brzuchem i obciążonym układem pokarmowym. Dobrą alternatywą jest gainer, który dostarczy wszystkiego, czego potrzeba na treningu, i może być wypity nawet kilkanaście minut przed treningiem, ponieważ dzięki płynnej postaci nie będzie obciążeniem podczas wykonywania ćwiczeń.

 

4. Posiłek na drogę
Białko wykazuje największą efektywność, kiedy jego porcje są równomiernie rozłożone w ciągu całego dnia. Czasami trudno tego dokonać, kiedy nasz grafik jest tak napięty, że nie mamy czasu nawet usiąść i zjeść, a co dopiero przyrządzać konkretny posiłek. W takie dni można do torby spakować shaker z gotową porcją gainera, a kiedy nadejdzie pora, zalać go wodą lub mlekiem i wypić – potraktować jako zamiennik posiłku.

 

Oczywiście jest to alternatywa polecana tylko w awaryjnych sytuacjach. Osoby, które mają tendencję do odkładania tkanki tłuszczowej, bardziej skorzystają na zabraniu ze sobą porcji odżywki białkowej zamiast gainera. Warto jednak pamiętać, że jeśli tylko jest to możliwe, najlepiej mieć pod ręką przygotowany uprzednio pełnowartościowy posiłek.

 

5. Łatwe źródło węglowodanów
Jest to sytuacja podobna do tej z zapotrzebowaniem kalorycznym. Po prostu czasami w diecie potrzebujemy tak dużo węglowodanów, że konwencjonalne środki niekoniecznie pozwalają na ich kompletne uzupełnienie. Wtedy gainer może być wypity nawet do posiłku, aby zwiększyć sumaryczną ilość węglowodanów i białka.

 

Warto się upewnić, że taki posiłek zawiera znaczące ilości błonnika lub tłuszczów, które spowolnią wchłanianie węglowodanów prostych z odżywki i będą zapobiegać powstaniu hipoglikemii.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy