Czarci pazur – poznaj jego właściwości!
Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, ale co znajdziemy w jego pazurze? Hakorośl bądź czarci pazur to kolejny naturalny preparat, który od pewnego czasu coraz częściej pojawia się w asortymencie naszego rodzimego rynku suplementów diety. W tym tekście postaramy się nie tylko scharakteryzować samą roślinę i jej działanie, ale dodatkowo sprawdzimy, czy istnieją empiryczne dowody na jej rzeczywistą skuteczność. Zapraszam do dalszej części artykułu, gdzie dowiecie się więcej na temat diabelskiego pazura!
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest czarci pazur?
2. Skład oraz działanie
3. Przeciwwskazania
4. Badania i opinie
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Czym jest czarci pazur?
Czarci czy też diabelski pazur to tak naprawdę jeden z gatunków hakorośli rozesłanej, płożącej się rośliny, która występuje przede wszystkim na terenach Afryki Południowej. Wymiary diabelskiego pazura sięgają do 50 centymetrów wysokości i długości wynoszącej blisko 1,5 metra. Hakorośl oraz jej prozdrowotne właściwości są znane od dawien dawna. Mieszkańcy tamtejszych terenów wykorzystują przekwitnięte rośliny, z których najcenniejszy jest korzeń. Z niego natomiast uzyskuje się proszek stanowiący jednocześnie bazę do późniejszego przygotowania suchych lub płynnych ekstraktów. Suplementy diety, które w swoim składzie wykorzystują czarci pazur, są najczęściej sprzedawane w postaci kapsułek, tabletek, balsamów, maści, kremów czy nawet leczniczych nalewek wykorzystujących korzeń hakorośli.
2. Skład oraz działanie
Prozdrowotne właściwości diabelskiego pazura są nierozerwalnie związane ze składem tej afrykańskiej rośliny, dlatego przypatrzmy się, „co siedzi w środku” hakorośli rozesłanej. Przede wszystkim irydoidy, będące organicznymi związkami chemicznymi, zaliczanymi do grona monoterpenów. W przypadku czarciego pazura mamy do czynienia z konkretną frakcją aukubiny, gdzie fundamentalnym związkiem jest herpagozyd. Irydoidy warunkują przede wszystkim silne właściwości analgetyczne, przeciwreumatyczne i hamujące rozwój stanu zapalnego.
Kwasy fenolowe czy też fenolokwasy występują pod postacią kwasu cynamonowego oraz jego dwóch najbardziej rozpoznawalnych pochodnych. Mowa rzecz jasna o kwasach chlorogenowym i kawowym. Fenolowe związki kwasowe warunkują właściwości żółciopędne, natomiast wspomniana już odmiana chlorogenowa wykazuje niezwykle silne właściwości antydrgawkowe. Jest to podyktowane ograniczeniem transformacji kwasu GABA (ᵞ-aminomasłowy), odpowiadającego za proces ograniczenia pobudliwości nerwowej i ułatwienia relaksacji mięśniowej. To właśnie niedobory GABA warunkują coraz popularniejszy problem zespołu niespokojnych nóg, a znaczny niedostatek powoduje konwulsje bądź nawet śmierć.
Flawonoidami nazywamy kolejną grupę organicznych związków chemicznych, które posiadają szeroką gamę zastosowań. Począwszy od nadawania intensywnej barwy roślinom, przez ochronę przed szkodliwymi grzybami i owadami, a skończywszy na typowym działaniu terapeutycznym. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście funkcja antyoksydacyjna, która pozwala zabezpieczyć nasz organizm przed szkodliwymi reakcjami utleniania. Zahamowanie cyklooksygenaz i lipooksygenaz pozwala w dużej mierze opóźnić procesy starzenia się organizmu. Flawonoidy wykazują też silne właściwości moczopędne, przeciwzapalne i spazmolityczne, które polegają na nasileniu rozkurczu mięśni gładkich, jakie pokrywają obszary przewodu pokarmowego lub dróg moczowych. Wykorzystanie flawonoidów pozwala też w znacznym stopniu wzmocnić wytrzymałość i dodatkowo uszczelnić naczynia krwionośne, co jednocześnie umożliwia uzyskanie efektu przeciwobrzękowego i przeciwwysiękowego. W przypadku stosowania czarciego pazura nasz organizm zostaje wzbogacony o takie substancje jak luteolina i kemferol.
Ostatnim, ale równie ważnym składnikiem hakorośli rozesłanej są związki sterolowe. Głównie mowa tu o stigmasterolu, którego podstawowym zadaniem jest udział w procesie produkcji hormonalnych związków steroidowych oraz uczestnictwo w przemianach metabolicznych substancji fosforanowych. Β-sitosterol jest kolejnym roślinnym sterolem, który odpowiada za normalizację i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Wykazuje też silne właściwości przeciwzapalne, hamujące gorączkę i ograniczające proces rozwoju choroby nowotworowej. Warto też wspomnieć o współwystępujących triterpenach, które dodatkowo potęgują pozytywne właściwości związków sterolowych.
3. Przeciwwskazania
Nie sposób omówić wszystkich korzyści, jakie niesie za sobą systematyczne stosowanie diabelskiego pazura. W rzeczywistości jednak należy pamiętać, że podobnie jak większość suplementów diety preparat ten nie jest wskazany dla wszystkich. Kto w takim razie powinien uważać bądź zrezygnować z terapii wykorzystującej hakorośl? Przede wszystkim osoby borykające się z problemami natury gastrycznej. Mowa tu w głównej mierze o wrzodach dwunastnicy i żołądka, które stanowią bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania tego roślinnego suplementu.
Na szczególną ostrożność powinny zwrócić uwagę osoby w trakcie leczenia farmakologicznego. Co prawda, nie wszyscy, ale warto wiedzieć, iż preparaty wykorzystujące hakorośl mogą powodować wzmocnienie działania niektórych leków. Na pierwszym planie są przede wszystkim pacjenci kardiologiczni, stosujący leki antyarytmiczne i zwalczające nadmierne ciśnienie tętnicze krwi. Czarci pazur nie jest również polecany diabetykom oraz kobietom ciężarnym i karmiącym, czego powodem jest zbyt mała liczba badań pod kątem działania hakorośli we wspomnianych stanach.
4. Badania i opinie
Choć czarci pazur jest preparatem, który od dłuższego czasu można znaleźć w ofercie aptek, punktów medyczno-zielarskich czy sklepów z suplementami diety, warto sprawdzić, jak świat nauki postrzega wykorzystanie hakorośli w leczeniu. Pierwsze badanie pochodzi z roku 2007, kiedy to grupa brytyjskich naukowców postanowiła sprawdzić działanie diabelskiego pazura w kontekście leczenia osteoartrozy. Doświadczenie zostało przeprowadzone na grupie 259 pacjentów, którzy zostali przebadani przy wykorzystaniu: skali WOMAC, analizy krwi, prób wątrobowych i kwestionariusza jakości życia SF-12. U przeszło 60% dowiedziono wyraźne złagodzenie dolegliwości bólowych, które dotyczyły wszystkich połączeń stawowych – począwszy od nadgarstków i stóp, a skończywszy na kręgosłupie.
Kolejna praca, która została przeprowadzona w 2014, dodatkowo potwierdza wcześniejsze wyniki. Tym razem na grupie 42 osób, które zostały podzielone na dwie pomniejsze ze względu na stopień nasilenia bólu (ostry i przewlekły), wykorzystano połączenie diabelskiego pazura z innymi naturalnymi suplementami. Hakorośl została użyta w parze z bromelainą i ostryżem długim, który znany jest lepiej jako kurkuma. Tak przygotowana mieszanka, w porcji 650 mg, była podawana trzy razy dziennie pacjentom z ostrymi dolegliwościami. Natomiast w drugiej grupie wykorzystano jedynie 2 porcje. Po 60 dniach okazało się, że odnotowany spadek dolegliwości bólowych wynosi blisko 30% mniej niż we wstępnym badaniu za pomocą skali analogowej VAS.