Cystyna to dość specyficzny i nieco niedoceniony aminokwas. Pomimo jednoznacznego udziału w procesie powstawania cząsteczek białkowych posiada też inne właściwości, które zapewniają dodatkowe wsparcie dla naszego organizmu. Niniejszy tekst został poświęcony działaniu i zastosowaniu cystyny jako suplementu diety. Dowiedz się, jakie korzyści przyniesie systematyczne stosowanie tego aminokwasu, a także w których produktach można go znaleźć, by na stałe wprowadzić go do swojej diety.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest cystyna?
2. Cystyna – działanie
3. Cystyna – dawkowanie
4. Cystyna – opinie
5. Cystyna – cena

 

 

1. Czym jest cystyna?
Cystyna to kolejny organiczny związek, który w klasyfikacji biochemicznej jest zaliczany do grona aminokwasów. Substancja ta powstaje na skutek połączenia dwóch cząsteczek cysteiny za pomocą charakterystycznych wiązań nazywanych dokładnie mostkiem disiarczkowym. W związku z tym cystyna pod kątem budowy chemicznej jest dimerem. Ze względu na swojego prekursora cystyna jest również aminokwasem endogennym, co umożliwia ludzkiemu organizmowi jej samodzielną syntezę. Specyficzna struktura chemiczna, uwarunkowana obecnością wspomnianego mostka disiarczkowego, warunkuje właściwości wiążące omawiany aminokwas z substancjami toksycznymi i szkodliwymi dla zdrowia. Naturalnymi źródłami cystyny są produkty wysokobiałkowe, kukurydza oraz orzechy ziemne.

 

2. Cystyna – działanie
Analizę właściwości cystyny należy zacząć od wspomnianej w poprzednim akapicie zdolności do wiązania się ze zbędnymi metabolitami oraz związkami toksycznymi dla ludzkiego ustroju. Dzięki temu cystyna umożliwia ochronę wątroby przed uszkodzeniami chemicznymi i wspomaga jej pracę, oczyszczając ją. W postaci l-cysteiny (omawianej już wcześniej w naszym portalu) stanowi świetny związek detoksykacyjny i pomagający innym składnikom (tj. glicynie i glutaminie) w procesie syntezy niezwykle ważnego antyoksydantu. Mowa, rzecz jasna, o glutationie, silnym tripeptydzie, którego działanie jest ukierunkowane przede wszystkim na nasilenie usuwania szkodliwych wolnych rodników oraz poprawę funkcjonowania przemiany materii. Takie oczyszczenie stwarza idealne warunki do pracy całego metabolizmu, w tym także do rozwoju masy mięśniowej czy sprawniejszego procesu odchudzania oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

 

Cystyna wykazuje też silne działanie na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Wszystko ze względu na fakt, iż jest aminokwasem tworzącym podstawowy składnik tych struktur, którym jest α-keratyna. Okazuje się, że systematyczne dostarczanie cystyny do naszego organizmu prowadzi do wielu pozytywnych efektów. Regularna suplementacja tym dimerem pozwala na wzmocnienie i intensywną regenerację suchych oraz zniszczonych włosów. Dodatkowo wzmacnia ich wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia poprzez zwiększenie ich grubości. Warto też dodać, że cystyna pozwala na odnowę blasku, miękkości i sprężystości włosów oraz zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu.

  Fabryka Siły Sklep

Wspomniany udział cystyny w produkcji α-keratyny i glutationu oddziałuje w dość znaczący sposób na stan naszej skóry. Posiadający mostek disiarczkowy aminokwas nadaje jej dodatkową elastyczność poprzez uczestnictwo w mechanizmie syntezy kolagenu. Co więcej, antyseptyczny i przeciwzapalny charakter cystyny w znaczący sposób niweluje ryzyko infekcji, przyśpiesza proces gojenia się ran oraz znakomicie stymuluje skórę do wytwarzania nowych tkanek w miejscu uszkodzenia.

 

3. Cystyna – dawkowanie
Suplementacja i dokładne dawkowanie cystyny są wciąż kwestią wymagającą dodatkowych badań naukowych. Endogenny aminokwas jest zazwyczaj składnikiem różnych mieszanek składników, a sam związek nie występuje w postaci monopreparatu. Ze względu na zastosowanie tej substancji jako jednego z elementu tworzącego zaawansowane formuły nie można precyzyjnie określić wielkości porcji przeznaczonej do stosowania podczas uprawianiu sportu.

 

4. Cystyna – opinie
W większości przypadków cystyna jest spotykana jako jeden z podstawowych związków w branży kosmetycznej. Omawiany aminokwas najczęściej można znaleźć w składzie mgiełek do włosów, niektórych wcierek do paznokci, a także masek do włosów i kremów poprawiających wygląd skóry. Nie można jednak zapomnieć, że cystyna to także jeden z elementów odżywek białkowych. Suplementy proteinowe, głównie występujące w postaci izolatów i koncentratów, stanowią rewelacyjne źródło cystyny. Niekiedy można też na nią natrafić w kompleksach aminokwasów o działaniu oczyszczająco-regenerującym.

 

5. Cystyna – cena
W naszym sklepie internetowym można znaleźć suplementy zawierające w swoim składzie cystynę. Bogata oferta odżywek białkowych, a także suplementów ukierunkowanych na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci, pozwala na dostosowanie działania cystyny w zależności od indywidualnych potrzeb. Cena wspomnianych preparatów jest uzależniona m.in. od gramatury i ilości porcji w opakowaniu, całkowitej formuły produktu oraz marki producenta.