Selen – jeden z suplementów diety dla mężczyzny
Selen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to bardzo ważny składnik mineralny, który szczególnie u mężczyzn pełni kluczowe funkcje. Choć wciąż trwają badania nad selenem, naukowcy zgadzają się co do jednego – niedobór selenu prowadzi do osłabienia mięśni, zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworów, chorób serca oraz problemów z płodnością. Wskazuje się, że selen powinien być dostarczany w małych ilościach, w przeciwnym razie staje się toksyczny i prowadzi m.in. do uszkodzenia skóry, łysienia, nudności i wymiotów.
SPIS TREŚCI:
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Selen został odkryty w 1817 roku przez szwedzkiego naukowca Jönsa Jacoba Berzeliusa. Jednak jego zdrowotne właściwości wykazano wiele lat później. Dopiero w 1950 roku naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec potwierdzili jego antyoksydacyjne działanie.
Najlepszym źródłem selenu są przede wszystkim ryby i owoce morza takie jak krewetki, kraby i łosoś. Zawartość selenu w roślinach jest różna i zależy od jego ilości w glebie. Orzechy brazylijskie i brązowy ryż również zawierają ten cenny składnik mineralny. Amerykański Urząd ds. Żywności i Żywienia (FNB) ustalił, że dzienna dawka selenu dostarczana z żywnością lub suplementami nie powinna przekraczać u osoby dorosłej 400 µg.
2. Nowotwory
Jedno z badań wykazało, że u mężczyzn, u których stężenie selenu we krwi było prawidłowe, występowało mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty (o ponad połowę) w porównaniu z osobami z niższym poziomem tego pierwiastka. W jednym z najbardziej znanych badań naukowcy zaobserwowali o 65% mniej zaawansowanych przypadków raka prostaty u osób z wyższym poziomem selenu we krwi.
Jednak to nie wszystko. Okazało się bowiem, że ten pierwiastek obniża ryzyko zachorowania na raka płuc, odbytnicy i skóry. Uczeni wierzą, że selen zwiększa naturalną odporność immunologiczną organizmu na komórki nowotworowe i hamuje powstawanie naczyń krwionośnych, które sprzyjają powstawaniu przerzutów.
3. Płodność
Niedobór selenu jest związany z nieprawidłowościami w obrębie plemników i zwiększonym ryzykiem wczesnej utraty ciąży. Okazało się bowiem, że odpowiednie stężenie tego pierwiastka poprawia jakość spermy. U osób z niższym poziomem tego pierwiastka we krwi stwierdzono mniejszą liczbę plemników. Wykazano również, że selen może zmniejszać ryzyko mutacji niektórych chromosomów, czyli głównej przyczyny wad wrodzonych i poronień.
4. Działanie antyoksydacyjne
Selen zapobiega uszkodzeniom DNA komórek, które wynikają z namnażania wolnych rodników. Dbanie o prawidłową podaż selenu w diecie może uchronić przed przedwczesnym starzeniem się.
5. Ochrona serca
W wielu badaniach poważne wady serca u dużych zwierząt (bydła itp.) zostały przypisane niedoborom selenu. Bardzo niskie stężenie koenzymu Q10 (istotnego związku odpowiedzialnego za odpowiednie funkcjonowanie serca) zaobserwowano u zwierząt z wadami serca. Odpowiedni poziom tego związku jest zależny od selenu i witaminy E.
Co więcej, niedobór omawianego związku zwiększa ryzyko występowania chorób serca będących wynikiem stresu oksydacyjnego spowodowanego przez wolne rodniki. Inne dowody naukowe wskazują, że utleniony LDL (jedna z frakcji cholesterolu, której zbyt wysoki poziom jest uznanym czynnikiem ryzyka miażdżycy) odgrywa ważną rolę w rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Prawidłowy poziom selenu chroni przed niekorzystnym działaniem LDL oraz podwyższa poziom HDL (korzystnej frakcji cholesterolu).
6. Zapalenie stawów
U osób cierpiących na zapalenie stawów stwierdzono zmniejszony poziom selenu we krwi. Zapalenie stawów to przewlekła choroba, która powoduje ból, usztywnienie, opuchnięcie, zniekształcenie i utratę ruchomości stawów.
7. Samopoczucie psychiczne
Niski poziom selenu powiązano również z pogorszeniem funkcji poznawczych u osób starszych, a także z występowaniem dezorientacji, depresji, zmęczenia i napadów lęku. Najnowsze badania dowodzą, że odpowiedni poziom tego pierwiastka w organizmie może pozytywnie wpływać na nastrój, zachowanie, funkcje poznawcze. Jest to związane z rolą, jaką odgrywa w regulowaniu funkcjonowania tarczycy. Warto zatem dbać o urozmaiconą dietę, a przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu suplementacji skonsultować się z lekarzem.