Czy powinienem brać witaminy? To pytanie zadaje sobie każdy. Ale czym są witaminy? Co powinniśmy wiedzieć o dostępnych suplementach witaminowych? Czy warto w ogóle je brać, odżywiając się zdrowo? Na te pytania pomogę wam odpowiedzieć w poniższym artykule. 

 

SPIS TREŚCI:

1. Co to są witaminy?

2. Czym skutkują niedobory?

3. Czy można przedawkować witaminy?

4. Syntetyczne, czy naturalne?

5. Odżywiam się zdrowo, więc po co mam się suplementować?

6. Konkluzje

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Co to są witaminy?

W wielkim skrócie witaminy to związki chemiczne niezbędne naszym organizmom do prawidłowego funkcjonowania. Większość witamin oraz prowitamin (ich prekursorów) nie jest wytwarzana w naszym organizmie

i musimy zadbać o odpowiednie ich dostarczanie wraz z pożywieniem.

 

2. Czym skutkują niedobory?

Wielu poważnym schorzeniom i chorobom. Dobrym przykładem jest nie-dobór witaminy A, który powoduje problemy z układem pokarmowym i oddechowym. Witaminy z grupy B, których nie dostarczamy odpowiednio dużo, upośledzają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobory witaminy C poważnie osłabiają układ immunologiczny. Braki witaminy E pogarszają stan skóry i funkcjonowanie całego organizmu. To tylko kilka wybranych przykładów jak groźne mogą okazać się niedobory witamin.

 

3. Czy można przedawkować witaminy? Fabryka Siły Sklep

Przyjmowanie w sposób długotrwały znacznie przekraczających rozsądne
i dopasowanych do naszego stylu życia dawek może pogorszyć nasz stan zdrowia lub nawet spowodować nieodwracalne uszkodzenia w organizmie. Przedawkowanie witamin zwane hiperwitaminozą jest najłatwiejsze w przy-padku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).

 

4. Syntetyczne czy naturalne?

Tutaj odpowiedź jest jasna. Jeżeli mamy do wyboru witaminy pochodzące z naturalnych wyciągów roślinnych, to powinniśmy je wybrać. Są droższe, ale i bardziej naturalne dla naszego organizmu. Witaminy syntetyczne powstają poprzez wymuszone reakcje chemiczne w laboratorium. Działają praktycznie tak samo, jednak nie ma dostatecznych badań potwierdzających ich bezpieczeństwo. Jeżeli możemy wydać więcej kupujmy preparaty pochodzenia naturalnego.

 

5. Odżywiam się zdrowo, więc po co mam się suplementować?

Jeżeli dana osoba nie uprawa sportu intensywnie, a odżywia się w sposób zdrowy i zbilansowany – to faktycznie nie potrzebuje suplementacji witaminowej. Gdy uprawiamy sport, nasze zapotrzebowanie drastycznie wzrasta. Dieta sportowca jest nastawiona ściśle na obrany cel, niejednokrotnie monotonna i uboga. W takich przypadkach suplementacja witaminami jest wręcz niezbędna nie tylko po to, aby efektownie trenować – ale po to, aby nasz organizm zachował pełnię zdrowia.

 

Trzeba pamiętać, że obecnie w żywności produkowanej masowo z użyciem wielu środków chemicznych zawartość witamin jest znacznie mniejsza niż w pełni naturalnym pożywieniu, jakie było dostępne 30/40 lat temu. Obecnie osobie aktywnej trudno dostarczyć wszystkie mikroelementy z diety. Tutaj suplementacja jest pomocna i uzasadniona.

 

6. Konkluzje

Więc jak to jest: suplementować witaminy, czy nie? Jeżeli nie uprawiasz sportu, a odżywiasz się zdrowo i zbilansowanie, nie ma takiej potrzeby. Jednak gdy intensywnie trenujesz, suplementacja jest nie tylko potrzeba ale wręcz konieczna dla zachowania zdrowia i dobrej formy. Należy tylko pamiętać o umiarze, a ilość dostosować do zapotrzebowania.