Kwas hialuronowy – kit czy hit?
Sól sodowa czy też kwas hialuronowy jest stosunkowo popularnym produktem wchodzącym w skład licznych preparatów kosmetycznych. W poniższym artykule prezentujemy jego właściwości, a także zastosowanie w innych dziedzinach życia i medycynie.
SPIS TREŚCI:
1. Co to jest kwas hialuronowy?
2. Kwas hialuronowy na stawy
3. Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce
4. Inne zastosowania
5. Opinie
1. Co to jest kwas hialuronowy?
Mianem kwasu hialuronowego określa się rodzaj węglowodanu należącego do grupy glikozoaminoglikanów. Związek ten występuje naturalnie w ludzkim organizmie pod postacią hialuronianu sodu, czyli soli sodowej. Początkowo kwas hialuronowy był pozyskiwany z tkanek zwierzęcych. Mowa tu o przede wszystkim o kogucim grzebieniu, bydlęcych gałkach ocznych oraz skórze rekina. Warto również wspomnieć, że wraz z postępującym procesem starzenia się, ilość tej substancji zmniejsza się. Główną funkcją tej substancji jest przede wszystkim wiązanie wody w naszym ustroju.
2. Kwas hialuronowy na stawy
Kwas hialuronowy stanowi jeden z głównych elementów tworzących płyn stawowy. Dzięki wspomnianej zdolności do łączenia cząsteczek wody oddziałuje na lepkość i sprężystość płynu stawowego. Dzięki temu ruch
w stawie zachodzi w płynny sposób, bez towarzyszących mu trzasków. Ponadto warunkuje on sprężystość chrząstki stawowej, co wpływa na właściwą amortyzację obciążeń w trakcie obciążającej aktywności fizycznej.
Suplementacja kwasem hialuronowym znajduje zastosowanie w ortopedii, reumatologii czy też stomatologii. W główniej mierze wykorzystywany jest
w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów lub uszkodzeniach śródstawowych. Najczęściej mowa tu o wiskosuplementacji, czyli zabiegach polegających na dostawowym uzupełnianiu soli sodowej w formie zastrzyków.
3. Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce
Pojedyncza cząsteczka soli sodowej potrafi przyłączyć aż 250 cząsteczek wody. Obniżenie poziomu kwasu hialuronowego w skórze prowadzi do zniszczenia włókien kolagenowych. To z kolei skutkuje zmniejszeniem elastyczności i jędrności skóry, nadmiernym wysuszeniem, a także wiotczeniem prowadzącym do powstania zmarszczek.
Omawiany glikozoaminoglikan jest bardzo popularnym składnikiem wielu kosmetyków odmładzających. Najczęściej spotykamy go w kremach, żelach czy maseczkach przeciwzmarszczkowych i ujędrniających skórę. Ponadto bardzo często jest wykorzystywany w postaci roztworu wstrzykiwanego bezpośrednio pod powierzchnię naskórka. Sól sodowa znajduje również zastosowanie w przypadku blizn, oparzeń bądź wrzodów skórnych.
4. Inne zastosowania
Oprócz powyższych dziedzin medycyny sól sodowa może być wykorzystywana w innych przypadkach. Przykładem może być okulistyka. Niejednokrotnie już wspomniana zdolność do wiązania wody znajduje zastosowanie w produkcji kropli do oczu lub płynu soczewkowego. To właśnie dzięki niemu nasz aparat wzroku jest chroniony przed wysychaniem, podrażnieniami oraz wnikaniem szkodliwych substancji. Co więcej, bardzo korzystnie wpływa na strukturę filmu łzowego.
Innym zastosowaniem kwasu hialuronowego są stany zapalne w obrębie narządu rodnego kobiet. Oprócz tego może być wykorzystywany
w celu ułatwienia gojenia ran pooperacyjnych w obrębie macicy, pochwy i sromu.
5. Opinie
W badaniu przeprowadzonym na grupie 20 kobiet w wieku od 19 do 28 roku życia oraz o mieszanym typie cery starano się wykazać skuteczność soli sodowej jako aktywnego składnika preparatów kosmetycznych. Stan skóry był oceniany na podstawie pomiaru poziomu nawilżenia, natłuszczenia skóry oraz pomiaru przeznaskórkowej utraty wody (TEWL).
Wyniki potwierdziły skuteczność zmniejszenia TEWL na skutek wytwarzania warstwy hydrofilowej na powierzchni naskórka. Po trzytygodniowej kuracji
z wykorzystaniem takowych preparatów zaobserwowano wzrost poziomu natłuszczenia oraz nawilżenia nie tylko naskórka, ale także głębszych warstw skóry.