W ostatnim czasie dużą popularność zyskały suplementy z chlorofilem, zwłaszcza te w płynnej formie. Poleca się stosowanie go w różnych dolegliwościach – od problemów ze skórą po profilaktykę nowotworową. Według internetowych recenzji i opinii wielu osób spektrum działania chlorofilu jest bardzo szerokie, jednak czy naprawdę tak jest?

 

SPIS TREŚCI:

1. Chlorofil – definicja

2. Chlorofil – występowanie

3. Chlorofil – właściwości

4. Chlorofil – suplementy

5. Chlorofil – fakty i mity

6. Chlorofil nie zastąpi zbilansowanej diety

 

 

1. Chlorofil – definicja
Chlorofil jest powszechnie występującym w roślinach zielonym barwnikiem, który bierze udział w ich podstawowych funkcjach życiowych. Jego nazwa wzięła się od dwóch greckich słów „chloros”, co oznacza zielony, i „phyllon”, czyli liść. Może występować w przyrodzie w kilku różnych formach. Te, które pojawiają się w roślinach najczęściej, to forma a i b. Typ b znajduje się głównie w żółto-zielonych roślinach, natomiast typ a – w ciemnozielonych liściach.


Dużo chlorofilu można znaleźć w algach, jarmużu, a także młodym jęczmieniu. Swoją budową przypomina cząsteczkę hemoglobiny, która znajduje się we krwi i jest odpowiedzialna za transport tlenu do wszystkich komórek. Bardzo często z tego względu chlorofil nazywany jest zieloną krwią.


Jedyną istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma związkami jest obecność różnych pierwiastków w cząsteczce. Chlorofil zawiera magnez, a hemoglobina – żelazo. Barwnik znajduje się w roślinach w specjalnych strukturach nazywanych chloroplastami. Jego głównym zadaniem jest branie czynnego udziału w fotosyntezie, pochłania energię słoneczną, dzięki której roślina może wytworzyć związki niezbędne do dalszego wzrostu.

 

2. Chlorofil – występowanie
W przyrodzie chlorofil można znaleźć we wszystkich roślinach, które przeprowadzają fotosyntezę. Wiele z nich ląduje na naszych talerzach. Do najlepszych jego źródeł zaliczyć można zielone warzywa liściaste i glony. W domowej spiżarni chlorofil można znaleźć m.in. w:
– szpinaku,
– jarmużu,
– kapuście chińskiej
– rukoli,
– roszponce,
– natce pietruszki,
– porze,
– brokułach,
– selerze naciowym.


Jak widać, codzienne menu obfituje w produkty, które dostarczają chlorofil. Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju obróbka termiczna wpływa na zmniejszenie jego ilości. Dlatego, jeżeli ktoś chce wykorzystać dobroczynne właściwości tego związku, najlepiej spożywać rośliny surowe, o ile oczywiście jest to możliwe.

 

3. Chlorofil – właściwości
Wpływem tego barwnika na organizm badacze są zaciekawieni już od bardzo dawna. W 1948 r. przeprowadzono badania, w których sprawdzano, czy chlorofil przyspiesza gojenie się ran. Jego wyniki były zadowalające, gdyż maść zawierająca barwnik pomogła wygoić owrzodzenia 47 na 50 badanych pacjentów (J.B. Cady i wsp. 1948). Fabryka Siły Sklep


Nieco później badacze zainteresowali się również potencjalnym zastosowaniem chlorofilu w leczeniu kamieni nerkowych. Jednak do tej pory nie zostały przedstawione wyniki, które taką hipotezę potwierdzają. Chlorofil wykazuje też działanie przyspieszające perystaltykę jelit. Wskazują na to badania przeprowadzone na grupie pacjentów geriatrycznych. W ich przypadku zauważono poprawę rytmu wypróżnień, a także zmniejszenie liczby przewlekłych zaparć (R.W. Young i wsp. 1955).

 

Według prac naukowych (m.in. A. Levent İnanç i wsp. 2011) chlorofil wykazuje wiele dobroczynnych właściwości takich jak:
– wzmocnienie układu odpornościowego,
– zwalczanie wolnych rodników,
– poprawa stanu skóry,
– wsparcie leczenia anemii,
– ochrona przeciwnowotworowa,
– poprawa perystaltyki jelit.


Nie wszystkie badania zostały jednak przeprowadzone na ludziach, przez co nie można z całą pewnością stwierdzić, że jego działanie byłoby w tym przypadku identyczne lub podobne.

 

4. Chlorofil – suplementy
Choć wiadomo, że podstawą zdrowia, a także źródłem wszystkich niezbędnych i dobroczynnych związków powinna być dobrze zbilansowana i różnorodna dieta, to rynek suplementów diety wciąż się rozwija. Coraz więcej osób korzysta z dodatkowego wsparcia w postaci tabletek, syropów czy proszków, które mają poprawić stan zdrowia i wspierać pracę całego organizmu.

 

W teorii wszystkie suplementy diety dopuszczone do sprzedaży w Polsce muszą być bezpieczne. Te, które budzą wątpliwości, zostają z rynku usunięte. Warto jednak pamiętać, że nie są to leki, dlatego nie podlegają tak surowym kontrolom, przez co w wielu preparatach mogą pojawiać się zanieczyszczenia, a faktyczna ilość substancji czynnej nie zawsze jest taka, jak podano na opakowaniu. Dlatego niezwykle ważne jest wybieranie suplementów ze sprawdzonych źródeł, najlepiej takich które posiadają odpowiednie certyfikaty. Dzięki temu można zyskać pewność, że produkt jest wysokiej jakości i dostarczy substancji prozdrowotnych w odpowiednich ilościach.

 

Suplementy diety stanowią szczególną grupę środków spożywczych, dlatego w świetle prawa są traktowane właśnie jak żywność. Według ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 2006 r. produkty te mogą zawierać wszystkie występujące naturalnie witaminy, a także składniki mineralne, ale również substancje, które wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. W tej samej ustawie wspomniano również, że suplementy stosowane są głównie po to, by uzupełnić możliwe niedobory w normalnej diecie.

 

Ze względu na coraz szybsze tempo życia, a także brak czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków wiele osób sięga po gotowe preparaty, które mają częściowo wesprzeć zbilansowaną dietę. Jednym z popularnych środków jest właśnie chlorofil, który na rynku występuje w kilku wariantach. Zazwyczaj można spotkać chlorofil z alg, a także z młodego jęczmienia.

 

5. Chlorofil – fakty i mity
Ze względu na rosnącą popularność suplementów diety na bazie chlorofilu pojawiło się mnóstwo mitów dotyczących jego stosowania. Choć, co prawda, istnieje wiele badań, które potwierdzają skuteczność tej substancji w pewnych aspektach, to nie ma ona jednak aż tak szerokiego spektrum działania.

 

Chlorofil detoksykuje organizm
Jest to mit. Ciało człowieka nie potrzebuje preparatów, które pomogą mu w odtruwaniu. Posiada odpowiednio przygotowane do tego narządy, jak wątroba i nerki.

 

Suplementacja chlorofilem pomaga odkwaszać organizm
W tym przypadku warto zastanowić się najpierw, czym miałoby być owo „zakwaszenie”. Jeśli kwasicą metaboliczną, to jest to patologia organizmu, która kwalifikuje się do bezzwłocznej hospitalizacji, gdyż stwarza zagrożenie dla życia. W innych przypadkach nie notuje się zauważalnych odchyleń od prawidłowego pH w organizmie, dlatego nie można udowodnić, że chlorofil może mieć w tym przypadku korzystne działanie.

 

Chlorofil może wyleczyć raka
Niestety nie istnieją badania, które potwierdziłyby to stwierdzenie. Chlorofil ma za to działanie ochronne przed występowaniem mutacji w DNA, przez co może chronić w niewielkim stopniu przed samym powstawaniem nowotworów (M.T. Simonich i wsp. 2008; A. Levent İnanç i wsp. 2011).

 

Chlorofil pozwala schudnąć
Niestety pojedynczy składnik diety nie ma dużego wpływu na odchudzanie, jeśli nie stanowi głównego źródła energii, co w przypadku chlorofilu byłoby niezwykle trudne, gdyż w większości występuje w liściastych warzywach, które nie są w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Aby schudnąć, w diecie należy zastosować deficyt energetyczny. Jednak istnieje badanie (Y. Li i wsp. 2019), które wykazuje, że przyjmowanie suplementu z chlorofilem w młodości może chronić przed wystąpieniem otyłości w przyszłości. Zostało ono jednak przeprowadzone na myszach, dlatego jego wyników nie można odnieść bezpośrednio do ludzi.

 

Chlorofil zapewni idealną skórę
Nie jest to takie łatwe. Choć chlorofil wykazuje funkcje antyoksydacyjne, przeciwzapalne, a nawet przeciwbakteryjne, to choroby skóry mogą mieć różne podłoże, dlatego ten suplement nie jest w stanie wyleczyć wszystkich dolegliwości. Może być jednak pomocny w walce o zdrową skórę, warto jednak pamiętać, by nie był jedynym narzędziem. W wielu przypadkach konieczne okazują się farmakoterapia, a także przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie.

 

Chlorofil zastąpi żelazo w przypadku anemii
Badania wykazują (A.J. Patek Jr. i wsp. 1936), że w przypadku niedoboru hemoglobiny chlorofil może wykazywać działania terapeutyczne. Jednak nie oznacza to, że będzie dobrym zastępstwem żelaza. W praktyce najlepiej sprawdza się połączenie obu preparatów, nie należy również zapominać o dodatku witaminy C (dla lepszego wchłaniania).

 

Chlorofil może wyleczyć nadciśnienie
Przyjmowanie suplementów diety zawierających chlorofil może być pomocne w leczeniu nadciśnienia, jednak potrzeba dalszych badań, aby potwierdzić wpływ tego barwnika na układ krwionośny i wykluczyć możliwe działania niepożądane.

 

Chlorofil działa jak naturalny dezodorant
Rzeczywiście, istnieją badania (R.W. Young i wsp. 1980), które potwierdzają jego działanie neutralizujące nieprzyjemne zapachy, dlatego chlorofil znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

 

6. Chlorofil nie zastąpi zbilansowanej diety
Suplementy diety zyskują popularność, gdyż są niezwykle łatwym sposobem na dostarczenie cennych witamin, składników mineralnych, a także substancji biologicznie aktywnych. Nie można jednak zapominać, że to dieta powinna dostarczyć wszystkich potrzebnych składników, a żeby tak się stało, musi być różnorodna. Choć istnieje wiele badań, które potwierdzają potencjał chlorofilu, to jednak wiele informacji, które można znaleźć np. w internecie, nie pokrywa się z prawdą, dlatego należy zachować rozwagę.

 

Czy to oznacza, że nie należy przyjmować tego barwnika? Warto go stosować, należy jednak podkreślić, że świetnym jego źródłem są zielone warzywa, które oprócz chlorofilu zawierają jeszcze mnóstwo innych prozdrowotnych związków, które na pewno dodatkowo będą wspierać organizm. Warto oprzeć swoje menu na liściastych warzywach, spróbować brokułów bez obróbki termicznej i posypać kanapki obficie pietruszką, a jeśli to okaże się niewystarczające, rozważyć odpowiednią suplementację.

 


Bibliografia
Cady J.B., Morgan W.S., Treatment of chronic ulcers with chlorophyll: review of a series of fifty cases, „The American Journal of Surgery” 1948, 75(4), 562–569.
Young R.W., Beregi J.S., Use of chlorophyllin in the treatment of geriatric patients, „Journal of the American Geriatrics Society” 1980, 28, 46–47.
Kamat J.P., Boloor K.K., Devasagayam T.P., Chlorophyllin as an effective antioxidant against membrane damage in vitro and ex vivo, „Biochimica et Biophysica Acta (BBA) – Molecular and Cell Biology of Lipids” 2000, 1487(2–3), 113–127.
Karwowska K., Skotnicka M., Pieszko M., Substancje bioaktywne występujące w „zielonych” suplementach diety, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2020, 53(3), 129–136.
Levent İnanç A., Chlorophyll: Structural Properties, Health Benefits and Its Occurrence in Virgin Olive Oils, „Academic Food Journal” 2011, 9(2), 26–32.
Simonich M.T. et al., Low-dose dietary chlorophyll inhibits multi-organ carcinogenesis in the rainbow trout, „Food and Chemical Toxicology” 2008, 46(3), 1014–1024.
Li Y. et al., Beneficial effects of a chlorophyll-rich spinach extract supplementation on prevention of obesity and modulation of gut microbiota in high-fat diet-fed mice, „Journal of Functional Foods” 2019, 60, 103436.
Patek Jr. A.J., Chlorophyll and regeneration of the blood, „Journal of Biological Regulators and Homeostatic Agents” 1936, 30(1), 73–84.
Vivek P., Prabhakaran S., Shankar S.R., Assessment of nutritional value in selected edible greens based on the chlorophyll content in leaves, „Research in Plant Biology” 2013, 3(5), 45–49.
Humphrey A.M., Chlorophyl, „Food Chemistry” 1980, 5(1), 57–67.