Jednym z głównych składników napojów energetycznych jest tauryna – związek bardzo często kojarzony z byczą siłą. Preparat ten jest jednak bardzo często wykorzystywany w suplementach diety jako element składowy produktów kreatynowych i odżywek przedtreningowych. W poniższym tekście prezentujemy nieco dokładniejsze informacje na temat tej substancji.

 

SPIS TREŚCI:
1. Co to jest tauryna?
2. Tauryna – działanie
3. Dawkowanie
4. Skutki uboczne
5. Opinie

 

 

1. Co to jest tauryna?
Tauryna jest nie białkowym, a siarkowym aminokwasem biogennym, który występuje głównie w tkankach zwierzęcych. Najwyższe stężenie tej substancji w ludzkim organizmie można odnotować w sercu, mózgu (zwłaszcza przysadce mózgowej i szyszynce) oraz układzie mięśniowym, gdzie głównie jest magazynowana.


W mniejszym stopniu jest zauważalna w jelicie cienkim, krwi, mleku, nadnerczach, płucach, siatkówce oka i wątrobie. Proces syntezy tego związku w naszym ustroju odbywa się z dwóch innych aminokwasów – cysteiny i metioniny.

 

Mówiąc o produktach spożywczych, w których występuje tauryna, należy przede wszystkim wspomnieć o mięsie indyczym, owocach morzach (zarówno u bezkręgowców, jak i w rybach), a także morskich wodorostach, grochu i soczewicy. Tauryna stanowi również jeden z podstawowych składników popularnych napojów energetycznych. Ponadto można ją spotkać w karmie dla zwierząt i mleku w proszku.

 

2. Tauryna – działanie
Tauryna jest związkiem uczestniczącym w licznych procesach fizjologicznych naszego organizmu. Jednym z nich jest sprzęganie kwasów żółciowych przed ich „wypuszczeniem" z wątroby. W efekcie dochodzi do wzrostu ich rozpuszczalności, co oznacza, że tauryna sprzyja emulgacji tłuszczów w obrębie przewodu pokarmowego.


Innym ważnym aspektem tauryny jest fakt, iż jest niezbędna w procesie działania kreatyny. Dlaczego? Związek ten jest podstawowym transporterem tej substancji do mięśni, co pozwala na zwiększenie skuteczności jej wykorzystania w organizmie. Usprawnia to mechanizm regeneracji tkanki mięśniowej po nadmiernym wysiłku fizycznym. Można więc sądzić, iż stosowanie tauryny przyczynia się do rozwoju tkanki mięśniowej oraz hamowania rozpadu mięśni.

 

Kolejną dobroczynną działalnością tego związku jest oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Tauryna pełni funkcję neuroprzekaźnika. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju mózgu. Pierwsza z wymienionych funkcji jest związana z receptorami GABA(A) czyli kwasu γ-aminomasłowego. Substancja ta odpowiada za zmniejszenie pobudliwości oraz rozluźnienie mięśni, co tłumaczy częste wykorzystywanie tego kwasu w sportowej suplementacji jako związku nasilającego procesy regeneracyjne. Oprócz powyżej wymienionych działań tauryna sprzyja poprawie funkcji poznawczych oraz metabolizmu komórek nerwowych.

 

Do innych korzyści wynikających z suplementacji tauryną zalicza się:
– detoksykację;
– stabilizację błony komórkowej;
– transmisję sygnałów metabolicznych;
– wzmacnianie siły skurczu mięśnia sercowego;
– osmoregulację (utrzymywanie prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej);
– ochronę siatkówki oka przed skutkami stresu oksydacyjnego oraz związkami toksycznymi.

 

3. Dawkowanie
Suplementacja tauryną powinna zawierać się w dawce od 0,005 g do 2 g. Przyjmuje się jednak, że stosowanie tego związku w dawce wynoszącej 3 g również nie powoduje wystąpienia skutków ubocznych.

 

Suplementy z tauryną są przeciwwskazane dla osób z alergią na ten preparat, chorobą dwubiegunową oraz kobiet w ciąży i w trakcie karmienia piersią.

 

4. Skutki uboczne
Informacji na temat długotrwałego stosowania tauryny jest bardzo niewiele, choć zdaniem części ekspertów nadmiar tego związku jest po prostu usuwany przez nerki. Istnieją doniesienia, że niewłaściwa (zbyt duża) suplementacja tauryną może doprowadzić do problemów ze strony układu pokarmowego w postaci biegunek, zaburzeń przewodu pokarmowego, a nawet do wrzodów żołądka.

 

5. Opinie
O skuteczności i wykorzystaniu tauryny w medycynie można dowiedzieć się z czasopism naukowych. Przykładem może być praca M. Walczewskiej i J. Marcinkiewicza, którzy w roku 2011 opublikowali przegląd literatury poświęconej terapeutycznemu aspektowi tauryny. Autorzy potwierdzają skuteczność stosowania chloraminy tauryny w przypadku alergicznego nieżytu nosa, zapalenia zatok bocznych, reumatoidalnego zapalenia stawów czy chorób przyzębia.