Wiele osób zastanawia się, jakie suplementy diety są najważniejsze

i najbardziej wartościowe. Na rynku suplementów panuje przepełnienie

i trudno wybrać suplement, który realnie działa. Reklamy zazwyczaj próbują nam wmówić, że dany produkt jest najlepszy. Co warto kupić, a czego nie? Wybór nie jest prosty, ale w tym artykule pomogę dokonać go każdemu, kto przed nim stoi.

 

SPIS TREŚCI:

1. Kreatyna

2. Odżywka białkowa

3. Agmatyna

4. Leucyna

5. Kwas D-Asparaginowy (DAA)

6. Interpretacja wyników

 

 

1. Kreatyna

Kreatyna to najpopularniejszy i najbardziej znany suplement diety od wielu lat. Ponadto mamy tu do czynienia z najbezpieczniejszą i najlepiej przebadaną substancją wśród wszystkich suplementów diety. Pomaga budować siłę i masę mięśniową, wykazując dobre właściwości anaboliczne. Kreatyna jest związkiem organicznym składającym się z fragmentów białek. Co więcej, jest to substancja występująca na ogół w tkance mięśniowej (95%). Jej głównym zadaniem jest gromadzenie energii w mięśniach w postaci adenozynotrójfosforanu (ATP). Oznacza to, że im poziom kreatyny

w tkance mięśniowej jest wyższy, tym większa ilość energii może zostać wykorzystana do rozmaitych procesów fizjologicznych.


Jest wiele form kreatyny, jednak badania udowodniły ich praktycznie identyczną skuteczność. Przy wyborze należy się kierować przede wszystkim jakością oraz ceną suplementu w stosunku do jego gramatury. Jak się okazuje, forma preparatu i marka producenta nie odgrywają tutaj aż tak znaczącej roli.

 

2. Odżywka białkowa

Odżywki białkowe to suplementy oparte na skoncentrowanych proteinach pochodzących z jaj, mięsa, mleka czy roślin. Podstawowym zadaniem odżywek białkowych jest uzupełnienie deficytu protein w diecie. Dzięki temu odgrywają znaczącą rolę w jej przestrzeganiu. Preparaty proteinowe są lekkostrawne oraz pozwalają na szybkie i wygodne dostarczenie koniecznej ilości białka do naszego ustroju. Analizując pochodzenie białek zawartych w suplementach diety, wyróżniamy dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich stanowią dobrze przyswajalne proteiny zwierzęce (pełny lub zbliżony do pełnego aminogram) i proteiny roślinne o gorszej przyswajalności (niepełny aminogram lub brak aminokwasów kluczowych).

 

Przy wyborze trzeba kierować się tym, jaki stopień wchłanialności jest nam potrzebny (występują białka wolno-, średnio-, szybkowchłanialne oraz mixy o zróżnicowanym czasie wchłaniania) oraz jakością produktu. Należy wybierać takie suplementy białkowe, które posiadają jak najwięcej białka w 100 g produktu i nie zawierają dodatków białek gorszej jakości jak np. często spotykane dodawanie białka pszenicy do izolatów i koncentratów serwatki. Najlepiej przed zakupem zaopatrzyć się w kilka próbek, aby wcześniej sprawdzić, czy towar oferowany przez producenta jest wart swojej ceny.

 

3. Agmatyna

Agmatyna to związek chemiczny pochodzenia organicznego należący do grupy amin biogennych. Powstaje w wyniku dekarboksylacji argininy, pełniąc funkcję neurotransmitera i ulegając tautomerii aminowo-iminowej. Jest najlepszym prekursorem produkcji tlenku azotu w mięśniach. Agmatyna to odkrycie ostatnich lat. Daje znacznie silniejsze uczucie pompy i nabicia mięśni krwią niż chwalona do nie tak dawna arginina. Preparaty agmatynowe powoli zdobywają coraz szersze grono zadowolonych użytkowników.

 

Planując zakup, najlepiej wybierać czystą agmatynę bez dodatków. To prosta substancja, dlatego firma ma drugorzędne znaczenie. Kierujemy się ceną i jakością oraz składem suplementu. Dawki jednorazowe są praktycznie farmaceutyczne, dlatego suplementacja jest skuteczna i eko-nomiczna zarazem.

 

4. Leucyna

Leucyna to aminokwas egzogenny należący do aminokwasów rozgałęzionych. Związek ten jest głównym składnikiem każdej cząsteczki białka oraz popularnego preparatu BCAA. Suplementacja leucyną jest niezbędna dla każdej osoby trenującej, która spodziewa się realnych efektów. Ten podstawowy aminokwas nasila i inicjuje syntezę nowych białek mięśniowych oraz wpływa na sekrecję hormonów anabolicznych, w tym insuliny. Największe zapotrzebowanie tego związku można odnotować po treningu i tak naprawdę wtedy trzeba dostarczyć go w największej ilości.

Tu kupisz ten produkt FA Performance L-Leucine - 230g -20% (4.14) FA Performance L-Leucine - 230g 39,99 zł 49,99 zł Sprawdź Teraz!
Planując zakup leucyny należy zwrócić uwagę na skład preparatu. Lepiej wybierać leucynę bez dodatków i wypełniaczy, bo wtedy wiemy, za co płacimy i co tak naprawdę działa w zakupionym suplemencie. Firma w tym przypadku nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

 

5. Kwas D-Asparaginowy (DAA)

DAA jest substancją o wysokiej bioaktywności, która prowadzi do zwiększenia poziomu testosteronu w organizmie. Sprawdzona dużą liczbą badań klinicznych skuteczność preparatu sprawia, że DAA spisuje się lepiej od popularnego tribulusa i ZMA. Oprócz wpływu na naszą gospodarkę hormonalną bardzo dobrze wpływa na procesy regeneracyjne, jakość snu oraz libido.

 

Kupując DAA, kierujemy się ceną i zawartością kwasu w porcji. Smak czy firma nie mają tutaj znaczenia. Suplement jest tani i producentom nie opłaca się go uszlachetniać dodając wypełniacze czy, jak to często bywa w przypadku białek, pisać nieprawdziwych składów na etykiecie.

 

6. Interpretacja wyników

Dlaczego taka kolejność? To bardzo proste. Przy wyborze brałem pod uwagę stopień działania oraz przydatność danego suplementu w diecie

i treningu sportowca. Z takim zestawem możecie być pewni, że założone przez was cele zostaną osiągnięte – pod warunkiem, że będziecie przestrzegać systematyczności we wszystkich trzech obszarach działania czyli diecie, treningu i suplementacji.