Proces budowania masy mięśniowej stanowi częsty problem, bez względu na wiek czy staż treningowy osoby ćwiczącej. Męczące treningi, wysoka kaloryka diety i brak czasu często uniemożliwiają odpowiednie pokrycie dobowego zapotrzebowania oraz nakierowanie metabolizmu na właściwy tryb pracy. Aby tego uniknąć, często polecanym wsparciem są suplementy diety, które mają na celu uzupełnienie naszego codziennego odżywiania o odpowiednią ilość niezbędnych makroskładników. Choć w większości przypadków na pierwszym miejscu wymienia się preparaty typu gainer, warto pamiętać o istnieniu takich suplementów jak bulk. W tym tekście będziecie mogli dowiedzieć się czy ich zakup jest dobrym rozwiązaniem, a także u kogo ten preparat znajdzie zastosowanie.


 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest bulk?
2. Bulk – działanie
3. Bulk – dawkowanie
4. Bulk – opinie
5. Bulk – cena

 

 

1. Czym jest bulk?
Bulk jest jednym z suplementów diety, który można zaliczyć do grona preparatów typu gainer. Gainerami nazywamy odżywki białkowo-węglowodanowe, które wykorzystywane są przez osoby ćwiczące jako dodatkowe wsparcie dla wysokokalorycznej diety. Cechą charakterystyczną gainerów jest przeważająca względem białka zawartość węglowodanów – w większość oferowanych produktów ich wzajemny stosunek wynosi 4:1 (tj. 80% węgli i 20% protein). Proporcje te wyglądają zupełnie inaczej w przypadku odżywek bulk. Ich skład również opiera się na mieszance białek i cukrów, które w tym przypadku zostały wykorzystane w stosunku 1:1.

 

Formuła bulka, podobnie zresztą jak gainera, bazuje na kompleksie węglowodanów prostych i złożonych, co zapewnia zróżnicowany czas wchłaniania tych składników. W przypadku białka w większość przypadków wykorzystuje się koncentrat protein pochodzących z serwatki. Obecność pełnowartościowego białka uzyskanego na drodze technologii mikrofiltracji zapewnia bogaty profil aminokwasowy odżywki, co dodatkowo uatrakcyjnia właściwości preparatu. Skład odżywek typu bulk równie często zostaje wzbogacony o liczne mikroelementy, takie jak chociażby niezbędne pierwiastki biogenne czy witaminy. Są one dodatkowym wsparciem dla pracy metabolizmu, a także cennym uzupełnieniem naszej codziennej diety. Niejednokrotnie duża ilość mikroskładników ma też na celu ułatwienie wchłaniania oraz poprawę pracy układu pokarmowego poprzez polepszenie przyswajania wartości odżywczych i stymulację procesów trawiennych.

 

2. Bulk – działanie
Odżywki bulk są suplementami służącymi do kontrolowanego wzrostu masy ciała, a także rozbudowy istniejącej masy mięśniowej. Wszystko za sprawą formuły opartej na wspomnianej już mieszance dwóch, fundamentalnych makroskładników diety każdego człowieka. W przypadku białka, nie od dziś wiadomo, że jest to główny budulec tkanki mięśniowej. Zapewnienie odpowiedniej podaży cząsteczek proteinowych warunkuje prawidłowe warunki do wzrostu naszych mięśni. Co więcej, obecność bogatego w aminokwasy koncentratu serwatki dodatkowo usprawnia mechanizm rozwoju naszej sylwetki poprzez stymulację procesów anabolicznych.

 

Wykorzystanie kompleksu węglowodanów prostych i złożonych powoduje, że bulk stanowi źródło energii o zróżnicowanym tempie jej uwalniania. Ze względu na szerokie spektrum wchłaniania zastosowanych frakcji węglowodanowych, preparat tego typu pozwala na kontrolowany i równomierny transport "paliwa mięśniowego". Jednorazowa dawka odżywki białkowo-cukrowej typu bulk w prosty i wygodny sposób potrafi uzupełnić straty energetyczne powstałe po intensywnym wysiłku fizycznym. Z kolei zastosowanie bulka w odpowiednim czasie przed wysiłkiem fizyczny jest świetnym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości energii, która w przypadku naszych mięśni zostanie spożytkowana na wykonanie jeszcze efektywniejszego treningu. W jaki sposób? Mięśnie nasycone węglowodanami zyskują ochronę przed zmęczeniem oraz dodatkową siłę do zastosowania większego obciążenia.

  Fabryka Siły Sklep

3. Bulk – dawkowanie
Preparaty typu bulk, tak samo jak inne suplementy wpływające na bilans energetyczny codziennej diety, powinny być stosowane zgodnie z aktualnymi założeniami planu żywieniowego oraz obranym celem. Suplementacja bulkiem jest skierowana przede wszystkim do osób bazujących na wysokokalorycznej diecie, w przypadku której ilość spożywanego jedzenia jest niekiedy trudna do zrealizowania. W tym celu warto zakupić ten preparat, który nie dość że zaoszczędzi nasz czas spędzony w kuchni, to dodatkowo jest szybki i wygodny w przygotowaniu.

 

Producenci suplementów diety polecają także, by odżywki bulk stosować w oparciu o dobową kalorykę diety. W tym celu unikniemy rażących pomyłek, które mogą doprowadzić nie tylko do przekroczenia dziennego bilansu, ale także do mało estetycznego efektu zalania sylwetki. Sugerowana ilość preparatu powinna zostać rozpuszczona w odpowiedniej ilości odtłuszczonego mleka lub zimnej wody. Przygotowany napój należy wymieszać w shakerze i spożyć tuż po przygotowaniu. Firmy suplementacyjne polecają, by w dni treningowe preparaty przyjmować około 60 minut przed planowanym wysiłkiem oraz do 30 minut po zakończonych ćwiczeniach. W przypadku dni wolnych od treningu zazwyczaj zaleca się, by bulk stanowił dodatek do posiłków o najmniejszej kaloryce. Ilość dzienny porcji, jak wcześniej zostało wspomniane, jest uzależniona od całkowitego bilansu energetycznego diety.

 

4. Bulk – opinie
Popularność preparatów typu bulk dorównuje dobrze znanym gainerom czy powszechnie stosowanym odżywkom białkowym. Warto jednak zaznaczyć, że ten preparat stanowi niezwykle ekonomiczne rozwiązanie dla osób nieposiadających dużego budżetu za zakup odpowiedniego wsparcia w postaci suplementów diety. Przemawia za tym nakreślony już skład, który bazuje na pełnowartościowych proteinach i zróżnicowanych frakcjach węglowodanów. Dzięki temu, każda porcja nie tylko uzupełnia nasze mięśnie o pro energetyczne związki cukrowe lecz także pokrywa część zapotrzebowania na białko.

 

Suplementy typu bulk są wykorzystywane przede wszystkim przez osoby ćwiczące, których celem jest rozbudowa dotychczasowej masy lub zbudowanie jej zupełnie od podstaw. W dużej mierze są to ćwiczący, którym zależy na niewielkim zwiększeniu swojej wagi bez zbędnych obaw o estetykę sylwetki. Bulk, głównie za sprawą charakterystycznej, równomiernej proporcji węglowodanów i białek, uniemożliwia odkładanie się tkanki tłuszczowej. Należy oczywiście pamiętać, że suplementacja zawsze odbywa się w zgodzie z obowiązującym bilansem energetycznym.

 

5. Bulk – cena
Odżywki białkowo-węglowodanowe typu bulk różnią się ceną zakupu. Koszty bulka są podyktowane kryteriami podobnymi jak w przypadku innych suplementów diety –począwszy od gramatury samego preparatu, poprzez skład i występujące w nim "ekstra" dodatki, a skończywszy na smaku suplementu czy marce samego producenta.