Napoje energetyczne to łatwo dostępne i szybkie źródło pobudzenia, którego niekiedy może nam brakować. Jednak czy zastanawialiście się, jaki wpływ na nasze ciało mają ich składniki (poza kofeiną)? Jeżeli tak, to zapraszam do przeczytania poniższego tekstu. Sprawdzimy, z czym mamy do czynienia!

 

SPIS TREŚCI:

1. Glukuronolakton – składnik napoju energetycznego

2. Tauryna – składnik napoju energetycznego

3. Glukuronolakton i tauryna – suplementacja

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Glukuronolakton

Glukuronolakton to organiczny związek chemiczny należący do grupy laktonów. Cząsteczka ta jest bardzo częstym składnikiem napojów energetycznych. Te produkty zawierają zwykle 10–60 mg tej substancji. Zbyt mała liczba badań uniemożliwia potwierdzenie bezpieczeństwa suplementacji tym preparatem przez człowieka. Mimo że jest postrzegany jako substancja ochronna dla zdrowia.


Glukuronolakton powstaje na skutek metabolizmu glukozy w wątrobie i stanowi prekursor do syntezy innych substancji, jak ryboza czy tauryna. Efektami tego są produkcja glikogenu i usprawnienie procesów energetycznych w naszym organizmie.

 

Glukuronolakton wpływa korzystnie na koncentrację, naczynia krwionośne, zmniejsza uczucie zmęczenia oraz wykazuje działanie detoksykacyjne. Warto również wspomnieć, że glukuronolakton usprawnia proces syntezy kolagenu i ma charakter antyproliferacyjny.


2.Tauryna

Tauryna należy do biogennych aminokwasów, powstaje w wyniku degradacji cysteiny. Ludzki organizm w niewielkim stopniu samodzielnie produkuje ten związek w jelitach, mózgu czy wątrobie. Jednak w sposób naturalny występuje w grochu, mięsie, ostrygach, rybach i soczewicy.


Tauryna odpowiada przede wszystkim za sprzężenie kwasów żółciowych przed uwolnieniem ich z wątroby. Prowadzi to do zwiększenia ich rozpuszczalności i ułatwia ich trawienie w układzie pokarmowym. Preparat ten pomaga też w transporcie kreatyny do mięśni oraz przyśpiesza regenerację powysiłkową. Wpływa na rozwój tkanki mięśniowej oraz poprawia sprawność psychoruchową.

  Fabryka Siły Sklep

Suplementacja tauryną może być zalecana w celu poprawy wydajności organizmu w czasie wysiłku.


3. Suplementacja i informacje dodatkowe

Najbardziej powszechna dawka glukuronolaktonu w ciągu dnia wynosi 800 mg na kilogram masy ciała. Taka porcja najczęściej występuje w napojach energetycznych. Napoje z tą substancją nie są wskazane dla diabetyków, dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia oraz kobiet w ciąży. Skutki uboczne występują najczęściej po spożyciu większej dawki preparatu niż jest to zalecane. Przedawkowanie może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, serca, a nawet śmierci.


Suplementacja tauryną zakłada, że dawka w granicach od 5 do 2000 mg przynosi pożądane efekty. Z kolei dobowa porcja w wysokości 3 g

nie prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych. Zalicza się do nich zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz wrzody żołądka.