Pojęcia anabolizmu i katabolizmu mięśniowego „atakują” ćwiczących praktycznie na każdym kroku. W większości artykułów na temat treningu siłowego, diety, suplementacji, regeneracji czy po prostu zdrowego stylu życia często można natrafić na każde z tych haseł. Równie często jak występują, tak często wspomina się o kompleksie rozgałęzionych aminokwasów typu BCAA. Marka Activlab z dumą prezentuje swój preparat BCAA XTRA stanowiący idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie tylko trenuje, lecz dodatkowo dba, by jego starania nie poszły na marne.

 

SPIS TREŚCI:
1. BCAA XTRA – skład
2. BCAA XTRA – działanie
3. BCAA XTRA– dawkowanie
4. BCAA XTRA – opinie
5. BCAA XTRA – cena

 


1. BCAA XTRA – skład
Firma Activlab przygotowała suplement diety, którego skład opiera się na najbardziej popularnym konglomeracie egzogennych aminokwasów. Mowa rzecz jasna o kompleksie leucyny, izoleucyny oraz waliny, które częściej spotykane są pod skrótową nazwą BCAA. Długołańcuchowe aminokwasy rozgałęzione stanowią jedne z najbardziej pożądanych substancji dla człowieka, czego dowodem jest fakt, iż nasz organizm nie jest zdolny do ich samodzielnej syntezy. Zastosowanie aminokwasów BCAA jest niezwykle szerokie i wskazane zarówno dla osób ćwiczących, jak i tych stroniących od aktywności fizycznej.

  Tu kupisz ten produkt Activlab BCAA Xtra - 500g (4.33) Activlab BCAA Xtra - 500g 69 zł Sprawdź Teraz!

Pomimo występowania BCAA w pożywieniu, głównie w cząsteczkach białkowych, system pokarmowy człowieka nie pozwala na ich asymilację

w satysfakcjonującej ilości. Dlatego też firmy produkujące suplementy diety, jak chociażby Activlab, umożliwiają ich dostarczenie w skondensowanej i łatwo przyswajalnej formie. Porcja BCAA XTRA to 5 g czystych aminokwasów egzogennych, które występują w najbardziej powszechnym stosunku 2:1:1. Producenci dodatkowo wzbogacili swój suplement o wysoką zawartość glutaminy, innego aminokwasu, którego działanie jest bardzo zbliżone do kompleksu BCAA. Choć glutamina jest produkowana w ludzkim organizmie, jej ilość jest niedostateczna do wywołania właściwego efektu anabolicznego.

 

2. BCAA XTRA – działanie
BCAA XTRA jest suplementem ukierunkowanym przede wszystkim na maksymalizację efektów, jakie niosą za sobą zbilansowana dieta i właściwie dostosowany plan treningowy. W związku z powyższym preparat Activlab musi być stosowany tylko w przypadku, gdy nasze odżywianie oraz aktywność fizyczna zostały dopięte na ostatni guzik. Jeżeli jednak chcielibyśmy skupić się na dokładniejszych właściwościach tego suplementu, na pierwszy plan wysuwa się wzmocnienie ochrony przed szkodliwym katabolizmem.

 

Mianem katabolizmu mięśniowego określa się ogół przemian i reakcji w obrębie ludzkiego metabolizmu, które skutkują rozkładem produktów złożonych oraz stratami energetycznymi. Przykładem procesu katabolicznego jest oczywiście spadek masy mięśniowej następujący zazwyczaj w wyniku działania szeregu niekorzystnych czynników – stres, nieprawidłowa dieta, nadmierne obciążenie, niewłaściwa regeneracja czy zbyt krótki sen. W przypadku BCAA XTRA zawarty konglomerat leucyny, izoleucyny oraz waliny nasila reakcje anaboliczne prowadzące do zupełnie odwrotnego efektu, tj. nasilenia syntezy nowych włókien mięśniowych, stymulacji procesów produkcji białka czy wzmożenia detoksykacji organizmu.

 

BCAA XTRA ze względu na wzmożenie wytwarzania nowych włókien mięśniowych ma bezpośredni wpływ na rozwój masy mięśniowej. Włókna, które stanowią podstawową jednostkę strukturalną mięśni, decydują o ich gęstości i wielkości. Dlatego suplement firmy Activlab można z powodzeniem zastosować w przypadku wysokokalorycznych diet i treningów ukierunkowanych na hipertrofię. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by BCAA XTRA stosować w okresie odchudzania i redukcji tkanki tłuszczowej. Deficyt kaloryczny w połączeniu z długimi treningami, często łączącymi się z wysiłkiem aerobowym, niejednokrotnie zwiększa ryzyko degradacji wypracowanych efektów w okresie budowania masy. Konglomerat BCAA stanowi świetne zabezpieczenie dla naszych mięśni, które mogą w dość łatwy sposób ulec zniszczeniu. Co więcej, aminokwasy typu BCAA stymulują tempo przemiany materii, w związku z czym preparat BCAA XTRA poprawia przyswajalność składników odżywczych z pożywienia.

 

Nie można też zapomnieć, że skład BCAA XTRA został dodatkowo wzbogacony o glutaminę. Ten aminokwas jest bardzo często wykorzystywany w połączeniu z kompleksem BCAA jako wsparcie w intensyfikacji anabolizmu mięśniowego. Działanie glutaminy ma na celu dodatkowe wzmożenie asymilacji składników odżywczych z diety, nasilenie tempa przemiany materii oraz poprawę pracy jelit. Suplementacja glutaminą jest szczególnie polecana osobom z nadprogramowymi kilogramami, które mają trudności z przestawieniem swojego metabolizmu na tryb dynamicznego funkcjonowania.

 

3. BCAA XTRA – dawkowanie
Firma Activlab zaleca, by preparat BCAA XTRA był stosowany zarówno w dni wolne od aktywności, jak i w dni treningowe, co pozwoli na zachowanie ciągłości stymulacji przemian o charakterze anabolicznym. Pojedyncza porcja preparatu, która wynosi 10 g, powinna zostać rozpuszczona w około 250 ml zimnej wody i następnie spożyta bezpośrednio przed oraz po zakończonym treningu. W przypadku dni wolnych producenci zalecają, by wcześniej wspomnianą porcję zastosować do około 30 minut przed śniadaniem.

 

4. BCAA XTRA – opinie
BCAA XTRA to suplement diety zawierający w swoim składzie przeszło 10 g czystych aminokwasów, które zostały pozbawione wszelkich dodatków w postaci węglowodanów czy tłuszczów. Produkt jest chętnie wybierany przez osoby znajdujące się na niskokalorycznych dietach i walczące z nadmierną masą ciała. Pomimo braku obecności związków cukrowych, odżywka firmy Activlab może pochwalić się aż 9 rewelacyjnymi wariantami smakowymi bez chemicznego posmaku czy nadmiernej słodkości. BCAA XTRA odznacza się bezproblemową rozpuszczalnością – suplement po wymieszaniu w shakerze nie zostawia grudek oraz nie tworzy piany. Ze względu na swoją higroskopijność, odżywka po otwarciu powinna być szczelnie zamknięta oraz przechowywana w suchym i ciemnym miejscu.

 

5. BCAA XTRA – cena
Suplement BCAA XTRA jest odżywką występującą w kilku wariantach wagowych, co stanowi główne kryterium ceny. Preparat firmy Activlab jest dostępny w małych opakowaniach o pojemności 500 g, których cena wynosi 45 zł. Większe, ważące 800 g, kosztują 66 zł. BCAA XTRA jest odżywką ogólnodostępną, którą z łatwością można zakupić w punktach sprzedaży suplementów diety oraz w naszym sklepie internetowym.