Magnez - cenny minerał
Ten artykuł poświęcę magnezowi. Jest to obok potasu i sodu główny elektrolit w naszym organizmie. Wszyscy wiemy, że jego niedobór może powodować skurcze mięśni. W tym mięśnia sercowego. Każda osoba, która łatwo się denerwuje, łatwo wpada we frustrację oraz łatwo wyprowadzić ją
z równowagi, powinna to przeczytać. Niedobory magnezu dają często bardzo niewinne z pozoru objawy. Jeśli drga ci powieka, bądź czujesz ciągłe zmęczenie, pomyśl, czy przypadkiem nie pijasz zbyt dużej ilości kawy, która wypłukuje ten cenny minerał.
SPIS TREŚCI:
1. Rola magnezu w organizmie
2. Magnez i skutki niedoboru
3. Nadmiar magnezu
4. Gdzie go szukać i ile go potrzebujemy
5. Podsumowanie
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Rola magnezu w organizmie
Magnez stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek. To oznacza, że bierze udział w procesie myślowym. Wpływa na koncentrację i pracę mózgu. Bierze udział w przemianie makroskładników na energię i dostarczanie jej do tkanek. Działa uspokajająco na komórki
i poprawia pamięć. Współpracuje z wapniem w przewodzeniu impulsów nerwowych. Jest też niezbędny, aby wapń się wchłaniał. Ponadto zwiększa wydzielanie żółci, co zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych oraz stymuluje perystaltykę jelit.
Powoduje wydzielanie adrenaliny – hormonu, który w sytuacjach krytycznych uaktywnia przemianę materii i poprawia tym samym zdolność reakcji i wydolność organizmu. Pamiętacie film „Adrenalina”? Ten gość musiał mieć w sobie olbrzymie pokłady magnezu. Reguluje także pracę tarczycy oraz rozszerza drogi oddechowe, wspomagając leczenie astmy i zapalenia oskrzeli.
Chroni też organizm przed pierwiastkami toksycznymi, takimi jak ołów, kadm czy rtęć znajdującymi się w warzywach i owocach pochodzących z terenów skażonych. Magnez łagodzi dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, co jest bardzo dobrą wiadomością dla pań. Nawet bóle menstruacyjne mogą stać się mniej uciążliwe przy odpowiedniej dawce magnezu. Prawdopodobnie może również zapobiegać migrenom oraz cukrzycy typu II, która jest coraz częstszą przypadłością w dzisiejszych czasach.
2. Magnez i skutki niedoboru
Pamiętać trzeba o tym, by uzupełniać niedobór magnezu w organizmie. Magnez łatwo można wypłukać, pijąc duże ilości kawy. Również uczniowie, studenci oraz ludzie intensywnie pracujący umysłowo potrzebują więcej magnezu i u nich łatwiej o jego niedobór. Intensywne treningi i praca fizyczna także sprawia, że magnez jest z organizmu wydalany razem z potem.
Coraz częściej też słyszymy, że stres jest odpowiedzialny za niedobory magnezu. Magnez działa uspokajająco, dlatego niweluje stres. Ugotowane warzywa tracą aż do 75% magnezu, dlatego lepiej jeść je na surowo.
W środowisku kwaśnym i z białkiem zwierzęcym magnez jest lepiej przyswajalny przez nasz organizm. Wchłanianie magnezu może być utrudnione przez środowisko zasadowe, które tworzą np. soki owocowe, alkohol, nasycone kwasy tłuszczowe, nadmiar wapnia i fosforu.
Typowymi objawami niedoboru są:
– nadciśnienie;
– problemy ze snem oraz koszmary i depresje;
– zwapnienia i kamica nerkowa;
– tiki nerwowe oraz skurcze mięśni;
– bóle i zawroty głowy;
– zaburzenia wzroku oraz nadmierna potliwość;
– wypadanie włosów i łamliwość paznokci;
– problemy z koncentracją, próchnica na zębach oraz brak siły i ogólne osłabienie.
3. Nadmiar magnezu
Nadmiar magnezu może wywołać nudności oraz biegunkę. Organizm stara się go pozbyć w ten sposób. Przy dużym przedawkowaniu mogą pojawić się także trudności w oddychaniu, zawroty głowy, a nawet śpiączka. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, ponieważ im więcej go w organizmie, tym słabiej jest wchłaniany. Nadmiar magnezu usuwany jest przez nerki.
4. Gdzie go szukać i ile go potrzebujemy
Dobrymi źródłami magnezu są: kakao, kasza gryczana, czekolad gorzka, biała fasola, orzechy, płatki owsiane, szpinak, banany, daktyle, rodzynki, pomidory, cebula. W tych produktach znajduje się w postaci naturalnej. Coraz częściej widujemy reklamy, w których promowany jest chelat magnezu jako najlepiej przyswajalny. Tak jednak nie jest. Po pierwsze, lepiej wchłania się on z naturalnego źródła, a po drugie, lepszą formą jest (według części ekspertów) cytrynian magnezu. Ile go potrzebujemy? Od 0,7 g to 4 g dziennie w zależności od płci i wieku. Najwięcej będą go potrzebować osoby ćwiczące, ponieważ one najszybciej go wypacają.
5. Podsumowanie
Sporo lekarzy uważa, że kobiety z niedoborem magnezu rodzą dłużej,
a porody bywają boleśniejsze niż u pań z odpowiednią jego ilością. Niedobory magnezu powodują wiele dolegliwości, jest go też ciężko przedawkować. Możemy go łatwo znaleźć. W dzisiejszych czasach jednak duża grupa ludzi ma jego niedobór. Dzieje się tak, ponieważ piją oni dużo kawy oraz źle się odżywiają. Moja opinia jest taka, że warto zatem zadbać
o naturalnego pochodzenia suplementy lub zbilansować dietę, co będzie najlepszym wyjściem. Przecież zdrowie ma się tylko jedno. Warto zdać sobie sprawę, że komfort życia w pełni zdrowego i sprawnego człowieka znacznie przewyższa komfort życia osoby chorej.