BCAA opinie, dawkowanie, efekty, działanie
BCAA to zestaw 3 aminokwasów – leucyny, izoleucyny oraz waliny, które posiadają rozgałęziony boczny łańcuch alifatyczny. Związki te zaliczane są do aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że ludzki organizm nie może ich wytwarzać, muszą być dostarczane wraz z pokarmem. BCAA odgrywają ważną rolę w budowaniu masy mięśniowej, w związku z tym suplementy diety, które zawierają te aminokwasy, są bardzo popularne wśród sportowców. Jakie korzyści przynoszą BCAA?
SPIS TREŚCI:
1. BCAA – co to takiego?
2. Korzyści
3. Dla kogo?
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Suplement diety BCAA został po części omówiony we wstępie. W ramach przypomnienia to preparat zawierający w swoim składzie egzogenne aminokwasy rozgałęzione, a więc te, których ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Aminokwasy rozgałęzione stanowią około 14–18% struktury ludzkich mięśni.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, BCAA to zestaw 3 aminokwasów:
– leucyny,
– izoleucyny,
– waliny.
Do produktów spożywczych, które są bogatym źródłem aminokwasów BCAA, zaliczamy przede wszystkim mięso, jaja i nabiał. Warto również podkreślić, że spora ilość BCAA znajduje się w odżywkach proteinowych pochodzenia mlecznego, np. w izolatach białka serwatkowego.
Działanie BCAA na ludzki organizm było przedmiotem wielu badań naukowych. Dowiedziono ich pozytywnego wpływu na organizmy zawodników różnych dyscyplin sportowych, zarówno siłowych, jak i wytrzymałościowych.
Aminokwasy rozgałęzione BCAA biorą udział w syntezie białek mięśniowych (MPS). BCAA nasilają ten proces poprzez aktywację specjalnego białka – kinazy mTOR. Szczególną rolę odgrywa tutaj leucyna.
Stosowanie preparatów z aminokwasami rozgałęzionymi BCAA może przynieść pozytywne efekty zarówno podczas okresu budowania masy mięśniowej, jak i w czasie redukcji tkanki tłuszczowej. Przyjmowanie BCAA może przyczyniać się do zmniejszenia bolesności mięśniowej, a co za tym idzie – do poprawy ogólnej regeneracji organizmu.
Stosowanie BCAA hamuje również wytwarzanie serotoniny, która jest odpowiedzialna za uczucie senności i zmęczenia. Dzięki temu przyjmowanie preparatów z aminokwasami rozgałęzionymi BCAA może przyczyniać się do wydłużenia czasu treningu. Pomaga to wykonać nawet najcięższy trening, a co za tym idzie – poprawić dotychczasowe wyniki.
Z BCAA może w zasadzie skorzystać każdy trenujący, zarówno profesjonalista, jak i początkujący. Co więcej, preparaty typu BCAA mogą być wykorzystywane nie tylko w sportach siłowych. Niejednokrotnie zawodnicy takich dyscyplin jak biegi, lekkoatletyka, kolarstwo, pływanie, piłka nożna czy rozmaitych sztuk walki wspomagają swoje treningi suplementami bazującymi na egzogennych aminokwasach.
Z całą pewnością możemy rozważyć stosowanie BCAA, jeśli naszym celem jest budowa masy mięśniowej, ponieważ korzystanie z takich preparatów wspiera syntezę białek mięśniowych. Również podczas stosowania diet o obniżonym bilansie kalorycznym korzystanie z BCAA będzie uzasadnione, ponieważ pozwoli na wykonywanie ciężkich treningów.
BCAA okazuje się bardzo uniwersalnym suplementem, którego działanie może zostać odpowiednio dostosowane do założonych przez nas celów.