W części pierwszej artykułu omówiony został proces powstawania testosteronu i jego rola w życiu mężczyzny. W tej części odpowiemy na tytułowe pytanie: jak zadbać o właściwy poziom testosteronu?


SPIS TREŚCI:
1. Sposoby na właściwy poziom testosteronu

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Sposoby na właściwy poziom testosteronu
Dla zachowania popędu, energii i zdrowia poziom testosteronu nie może być zbyt niski. Nie może też być zbyt wysoki w stosunku do estrogenu. Musi być go odpowiednia ilość, przeważająca działania kataboliczne kortyzolu. Oto kilka sposobów, jak taki stan osiągnąć.


Sposób pierwszy

Unikaj stresu. Naucz się reagować pro-aktywnie, konstruktywnie na sytuacje życia. Zachowaj pogodę ducha i radosne nastawienie. Zauważaj w przeciw-nościach okazje do lepszego jutra. Stres i poddawanie się mu jest zagrożeniem dla produkcji testosteronu. Podczas stresu produkowany jest kortyzol, a ten ma właściwości kataboliczne, osłabiające działanie testosteronu.



Sposób drugi

Pozbądź się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Enzym aromataza, przekształcający testosteron na estrogen, występuje w dużym stopniu w tkance tłuszczowej. Im więcej tkanki tłuszczowej, tym więcej estrogenu może być produkowane z testosteronu. Poziom testosteronu spadnie.


Sposób trzeci

Uprawiaj seks. Aktywność płciowa pobudza działanie gruczołów nasiennych i za sprawą podwzgórza produkcję testosteronu.

Im częściej następuje aktywność seksualna, tym wyższy jest popęd, podnosi się poziom testosteronu. 


Wiele symptomów męskiego klimakterium takich jak problemy mięśniowe

i stawowe może być skutkiem małej aktywności seksualnej. Im więcej uprawiasz seksu, tym częściej chcesz to robić. Można to wytłumaczyć stymulacją gruczołów nasiennych, a tym samym podwyższeniem produkcji testosteronu.


Sposób czwarty

Uważaj na niektóre produkty żywieniowe. Olej z nasion dyni może aktywować enzym aromatazy. Podobny skutek dają produkty pszczelarskie. Z kolei fitohormony zawarte w czerwonej koniczynie wpływają hamująco na aromatazę. Skuteczny hormon dodający męskości można uzyskać z korze-nia żeń-szenia.


Sposób piąty

Stosuj trening ukierunkowany na zwiększanie cech układu mięśniowego. Rozwijaj siłę, moc, masę mięśniową. To podniesie spoczynkowy poziom testosteronu. Trening wytrzymałościowy go obniża. Trening z ciężarami lub z oporem wywołuje w trakcie jego trwania dominujące zmiany kataboliczne. W okresie odpoczynku następuje przewaga przemian anabolicznych prowadzących do odbudowy i wzrostu tkanek. Następuje wzrost produkcji testosteronu.


Aby powysiłkowy wyrzut testosteronu był odpowiednio duży, trening powinien stanowić silny bodziec. Parametry treningu posiadają kluczowe znaczenie dla podniesienia po-treningowego stężenia testosteronu.


Obciążenie powinno być średnie lub duże. Wykonaj 3–5 serii ćwiczenia przy 8–12 powtórzeniach i krótkich (1-, 2-minutowych) przerwach wypoczynkowych. Angażuj w ćwiczeniach duże grupy mięśniowe.

Długofalowy proces treningowy może wywołać trwałe zmiany w reakcjach hormonalnych w odpowiedzi na trening siłowy. Testosteronu będziesz miał więcej.