Słaby chwyt uniemożliwiający poprawne wykonanie różnych ćwiczeń to problem, którego doświadcza wielu trenujących. Brak odpowiedniej siły chwytu sprawia, że mimo zapasu siły nie jesteśmy w stanie dokończyć serii, wykonać jej w odpowiednim czasie, nie jesteśmy w stanie pobić swoich rekordów – słaby chwyt psuje nam trening.

 

SPIS TREŚCI:

1. Siła chwytu – od czego zacząć?

2. Jak ćwiczyć siłę chwytu?

3. Ćwiczenia na chwyt

4. Dlaczego chwyt jest tak ważny?

5. Jaki wybrać chwyt?

6. Chwyt – podsumowanie

 

 

1. Siła chwytu – od czego zacząć?

Od czego zacząć? Nie należy używać rękawiczek i haków treningowych. Rękawiczki sprawiają, że siła chwytu i ścisku nie rozwija się. Nie czujemy ciężaru. Powinniśmy przestać bać się odcisków i odstawić rękawiczki. Odciski prędzej czy później znikną, a dłoń stanie się silniejsza i bardziej odporna.

 

Co później? Należy wziąć gładką sztangę i wykonywać z nią jak najwięcej ćwiczeń. Ciężary nie muszą być duże, ważne, żeby dłoń oswoiła się ze sztangą. Kiedy poddajemy dłonie ciągłej presji ciężaru, pozwalamy zaadaptować się im do warunków, w których aktualnie nie są w stanie sobie poradzić z utrzymaniem ciężaru.

 

2. Jak ćwiczyć siłę chwytu?

Jeżeli założyliśmy 10 powtórzeń martwego ciągu, a przy 6. powtórzeniu nie możemy utrzymać sztangi, nie przerywajmy serii – to najgorsze, co można zrobić! Odczekajmy chwilę i dokończmy serię.

 

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku podciągania. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dokończyć serii, odczekajmy chwilę i wróćmy do ćwiczenia. Fabryka Siły Sklep

 

3. Ćwiczenia na chwyt

Jednym z lepszych ćwiczeń na chwyt jest zwis na drążku. Ćwiczenie nie zajmuje dużo czasu – wystarczy kilka sekund, po których należy zrobić przerwę i ponownie wykonać ćwiczenie. Jedną z korzyści tego ćwiczenia jest elongacja, czyli rozciąganie kręgosłupa. Zwisy pomogą wzmocnić chwyt i jednocześnie trochę nas rozciągną.

 

Innym ćwiczeniem na wzmocnienie chwytu jest utrzymywanie sztangi 

z ciężarem. Kolejnym może być metoda stosowana przez judoków, czyli przeciąganie kimona. Mocny chwyt w sportach walki to podstawa.

W momencie, kiedy trzymamy grube kimono, nasze mięśnie przedramion napinają się, co sprawia, że nasz chwyt jest intensywnie stymulowany. Kimono można także przewiesić przez drążek i, trzymając się go, wisieć przez jakiś czas.

 

Nie można także pominąć ćwiczeń na przedramiona. Przedramiona stanowią bardzo ważną część ciała, która jest odpowiedzialna nie tylko za wzmocnienie chwytu, ale także za estetykę. Ćwiczenia na przedramiona dotyczą standardowych ruchów pionowych nadgarstka w podchwycie i nachwycie sztangi lub hantli.

 

4. Dlaczego chwyt jest tak ważny?

Estetyka i siła dłoni to główne elementy podkreślające znaczenie chwytu. Nie można bagatelizować ćwiczeń na wzmocnienie chwytu. W końcu silniejszy chwyt to więcej powtórzeń, większy ciężar, a większy ciężar, to większe przyrosty, większe zaangażowanie jednostek motorycznych.

 

Chwyt potrzebny jest także podczas codziennych czynności. Codziennie przenosimy i przepychamy różne rzeczy. To chyba wystarczający powód, aby zadbać o harmonijny rozwój naszych przedramion.

 

5. Jaki wybrać chwyt?

Jaki wybrać chwyt? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się ciężarowcom. Stosują oni dwa rodzaje chwytów – przechwyt oraz chwyt na zamek.

 

Polecam chwyt na zamek, ponieważ jest stabilny, a to sprawia, że sztanga jest zamknięta w naszych dłoniach. Chwyt polega na zamknięciu dłoni

z kciukiem w środku.

 

 

Przechwyt to sposób chwytania sztangi jedną dłonią nachwytem, a drugą podchwytem. Nie polecam tego rozwiązania, ponieważ na jedną i drugą stronę ciała działają rożne napięcia na mięśnie pleców i bicepsy. To w konsekwencji może grozić kontuzją.

 

 

6. Chwyt – podsumowanie

Uważam, że bez względu na to, czy trenujemy rekreacyjnie, czy zawodowo, czy jesteśmy kulturystami, czy ciężarowcami, powinniśmy dbać o rozwój naszego chwytu, gwarantuje on szybszą realizację zakładanych przez nas celów. Trening z ciężarami opiera się na ciągłym obciążaniu dłoni, dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać także o ich rozwój.