Sportowcy mają tendencję do przesądów. Można zauważyć to również wśród biegaczy! Oto, co robią, i jak ma im to pomagać w wygraniu biegu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Przykładowe rytuały wśród biegaczy
2. Czy takie zachowania mają jakieś uzasadnienie?
3. Czym jest pionowy skok?

 

 

1. Przykładowe rytuały wśród biegaczy

Sprinterzy przed startem wykonują wiele rytuałów. Tyson Gay wypija łyk wody, a potem wciąga duży haust powietrza, podnosi ramiona; Lemaitre stoi spokojnie, bierze od czasu do czasu kilka głębszych oddechów, żeby potem przed wejściem do bloków dziwnie machać rękoma; to, co pokazuje Usain Bolt, to już starannie zaplanowany teatr ruchów i gestów pokazujących, że 100 metrów mu nie straszne, a on sam zaraz wygra; Wariner i Aryeetey wykonują charakterystyczne dynamiczne wyskoki.

 

2. Czy takie zachowania mają jakieś uzasadnienie?

O co chodzi w tych zachowaniach? Czy rzeczywiście zwiększają one możliwości wysiłkowe zawodników, czy są tylko psychofizycznym placebo?

 

Tyson Gay bierze kilka „głębszych oddechów, żeby lepiej skumulować w sobie zasoby energii”, Lemaitre „macha” rękoma, żeby zaczarować bieżnię, a tak bardziej uściślając – żeby wczuć się lepiej w swoją rolę, Usain Bolt to wiadomo, a po co skoki wspomnianym Warinerowi i Aryeetey? Ich „pokazy” skocznościowe wyglądają doprawdy imponująco. Fabryka Siły Sklep

 

3. Czym jest pionowy skok?

Okazuje się, że ich wyczyny mają uzasadnienie w aktywacji neuronalnej mięśni. Pionowy skok jest swoistym odzwierciedleniem dynamiki pracy, jaka ma za chwilę nastąpić. Cała energia skumulowana w blokach po sygnale pistoletu „wybucha” i nadaje zawodnikowi przyspieszenie.

 

Skok to nic innego jak przygotowanie do ataku. Jak wysoko przed startem są w stanie podskoczyć zawodnicy? Ocenia się, że Brytyjczyk Aryeetey jest w stanie osiągnąć ponad 75 cm, Wariner jeszcze więcej, bo 110 cm. A ile skoczyłby znany wszystkim Dwain Chambers? Nie skacze on przed wejściem do bloków, ale dowodów na jego możliwości dostarcza nagranie internetowe, które pokazuje jego skok na wysokość 172 cm!