Sportowcy mają tendencję do przesądów. Można zauważyć to również wśród biegaczy! Oto, co robią, i jak ma im to pomagać w wygraniu biegu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Przykładowe rytuały wśród biegaczy
2. Czy takie zachowania mają jakieś uzasadnienie?
3. Czym jest pionowy skok?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 29,99 zł za miesiąc

 

 

1. Przykładowe rytuały wśród biegaczy

Sprinterzy przed startem wykonują wiele rytuałów. Tyson Gay wypija łyk wody, a potem wciąga duży haust powietrza, podnosi ramiona; Lemaitre stoi spokojnie, bierze od czasu do czasu kilka głębszych oddechów, żeby potem przed wejściem do bloków dziwnie machać rękoma; to, co pokazuje Usain Bolt, to już starannie zaplanowany teatr ruchów i gestów pokazujących, że 100 metrów mu nie straszne, a on sam zaraz wygra; Wariner i Aryeetey wykonują charakterystyczne dynamiczne wyskoki.

 

2. Czy takie zachowania mają jakieś uzasadnienie?

O co chodzi w tych zachowaniach? Czy rzeczywiście zwiększają one możliwości wysiłkowe zawodników, czy są tylko psychofizycznym placebo?

 

Tyson Gay bierze kilka „głębszych oddechów, żeby lepiej skumulować w sobie zasoby energii”, Lemaitre „macha” rękoma, żeby zaczarować bieżnię, a tak bardziej uściślając – żeby wczuć się lepiej w swoją rolę, Usain Bolt to wiadomo, a po co skoki wspomnianym Warinerowi i Aryeetey? Ich „pokazy” skocznościowe wyglądają doprawdy imponująco. Fabryka Siły Sklep

 

3. Czym jest pionowy skok?

Okazuje się, że ich wyczyny mają uzasadnienie w aktywacji neuronalnej mięśni. Pionowy skok jest swoistym odzwierciedleniem dynamiki pracy, jaka ma za chwilę nastąpić. Cała energia skumulowana w blokach po sygnale pistoletu „wybucha” i nadaje zawodnikowi przyspieszenie.

 

Skok to nic innego jak przygotowanie do ataku. Jak wysoko przed startem są w stanie podskoczyć zawodnicy? Ocenia się, że Brytyjczyk Aryeetey jest w stanie osiągnąć ponad 75 cm, Wariner jeszcze więcej, bo 110 cm. A ile skoczyłby znany wszystkim Dwain Chambers? Nie skacze on przed wejściem do bloków, ale dowodów na jego możliwości dostarcza nagranie internetowe, które pokazuje jego skok na wysokość 172 cm!