Bieganie nas nie przekonuje, bo na przykład istnieje wiele atrakcyjniejszych form ruchu? Jeśli tak to wskażcie, która z tych „form" jest najbardziej naturalna? „Ptak lata, ryba pływa, człowiek biega" – mawiał legendarny Emil Zatopek. Jego słowa jak żadne inne odzwierciedlają naturalność biegania.

Z tą naturalnością wiążą się też powody, dla których warto po tę formę ruchu sięgnąć w pierwszej kolejności. Oto one.

 

SPIS TREŚCI:
1. Bieganie jest proste!
2. Jest tanie
3. Jest zdrowe
4. Jest przyjemne
5. Bieganie to radosna rywalizacja

 


1. Bieganie jest proste!
Zaraz po urodzeniu najpierw uczymy się czworakowania, potem chodzenia, a zaraz potem biegania. Nikt nie musi nam pokazywać, jak to się robi. Po prostu gdy jest potrzeba – biegniemy! Ta fundamentalna umiejętność w dal-szej kolejności wymaga tylko odpowiedniej motywacji i chęci, żeby zamienić ją na coś pożytecznego dla zdrowia czy wyglądu.

 

2. Jest tanie
Nie musimy inwestować w karnet, trenera personalnego czy specjalistyczny sprzęt i używki. To, czego nam potrzeba to tylko dobre obuwie, a w czasie gorącego lata możemy biegać nawet na golasa. Jeśli mieszkamy w okoli-cach plaży, to nie będą nam potrzebne nawet buty. Bieganie boso to świetny sposób na dodatkowe wzmocnienie ścięgien i stawów.

 

3. Jest zdrowe
W bieganiu nie ryzykujemy tak jak w innych sportach. Ryzyko kontuzji jest tutaj naprawdę minimalne. Co się z tym wiąże, możemy dzięki temu płynniej planować własne treningi. Bieganie poprawia krążenie, dotlenia mózg, uwalnia hormony szczęścia (endorfiny), wzmacnia stawy i mięśnie, obniża ciśnienie i poziom glukozy. Walorów zdrowotnych jest naprawdę mnóstwo. Nie każcie się przekonywać.

  Fabryka Siły Sklep

4. Jest przyjemne
Nie ma nic lepszego niż możliwość biegania w okolicach pięknej przyrody. Podczas gdy w innych sportach ograniczamy się do ściśle określonej przestrzeni, to tutaj mamy prawdziwą zmienność krajobrazu. Wyjdźmy pobiegać i pozwólmy naszym myślom płynąć. Szybko poczujemy, że bieganie jest w swojej istocie naprawdę przyjemne.

 

5. Bieganie to radosna rywalizacja
W okresie wiosny i lata praktycznie co weekend organizowanych jest kilkadziesiąt imprez biegowych w całej Polsce. Rozejrzyjmy się i spróbujmy stanąć na starcie któregoś z biegów. Na początku wystartujmy dla czystego fanu, poczujmy się częścią biegowej społeczności i stańmy się zwycięzcami z samego tylko powodu zameldowania się na linii startu. W dalszym okresie spróbujmy się też pościgać. Uwierzcie, że mijanie rywali to radość, która skutecznie napędzi nas to podjęcia nie tylko wyzwań ale też bardziej wytężonego treningu. Na świecie potrafi biegać ponad 6 miliardów ludzi – rywalizować i porównywać efekty możemy więc z każdym.

 

Powyżej ukazaliśmy pięć powodów, dla których warto zacząć biegać. Nie zwlekajcie. Czytając ten tekst już moglibyście pokonać pół kilometra drogi. Oczyśćcie umysł i dajcie uwolnić się endorfinom. Szybko odkryjecie, że bieganie to coś więcej niż... sam tylko bieg.