Dieta na odchudzanie. Jak przyspieszyć metabolizm?
Spowolniony metabolizm może być przyczyną rezygnacji z diety odchudzającej. Czasem zastanawiasz się, dlaczego pomimo starań odchudzanie nie przynosi efektów, a wystarczyłoby włączyć do diety parę produktów, które przyspieszyłyby metabolizm, co pomogłoby spalić tkankę tłuszczową.
SPIS TREŚCI:
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Tłuszcze to grupa związków bardzo potrzebnych w naszym organizmie. Prócz tych, które wpływają na problemy układu krwionośnego, natura stworzyła również tłuszcze, których brak może wpłynąć na zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie ważne są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, do których należą kwasy z grupy omega.
Kwasy omega-3, -6 i -9 to tłuszcze, które wpływają na tempo metabolizmu. Szczególnie ważne są kwasy tłuszczowe omega-3, które hamują lipogenezę. Dodatkowo badania przeprowadzone na gryzoniach wykazały, że kwasy omega-3 mogą wpływać na zmniejszenie apetytu, zwiększać tempo utleniania tłuszczu oraz wydatków energetycznych. Można je znaleźć w rybach takich jak łosoś, halibut, tuńczyk, sardynka, śledź oraz w niektórych roślinach, jak siemię lniane czy awokado.
Witamina B6 zawarta jest w bardzo wielu produktach spożywczych, ale największe jej ilości można znaleźć w drożdżach i pieczywie pełnoziarnistym. Wpływa ona na tempo przemiany materii. Witamina ta ma zdolność aktywowania energii zamkniętej w komórkach tłuszczowych. Jest także składnikiem koenzymów, które biorą udział w przemianach aminokwasów, czyli składników białka.
Dodatkowo witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, uczestniczy w syntezie porfiryn i hormonów takich jak histamina czy serotonina. Oprócz wymienionych produktów występuje w awokado, otrębach, nasionach roślin strączkowych, niełuskanym ryżu, nasionach słonecznika oraz orzechach.
Jak widzimy, źródeł pirydoksyny w naszym żywieniu jest wiele, jednak warto pamiętać, że witamina B6 może w wysokich dawkach być szkodliwa dla organizmu ludzkiego. W przeciwieństwie do innych witamin rozpuszczalnych w wodzie spożycie jej w zbyt dużych ilościach może powodować uszkodzenia nerwów czuciowych, wywołuje farmakologiczny efekt przeciwbólowy.
Tarczyca to organ, który ma bardzo duży wpływ na szybkość przemiany materii. Dzieje się tak za sprawą tyroksyny, hormonu produkowanego przez tarczycę. Jeśli w organizmie występuje jego niedobór, przemiana materii znacznie zwalnia.
Nawet niewielkie odchylenia od normy ilości wytwarzanej tyroksyny powodują problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Do syntezy tyroksyny niezbędny jest jod, więc ma on pośrednio wpływ na tempo przemiany materii. Dodatkowo jod jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Wykazuje działanie ochronne w procesach nowotworowych i zapalnych.
Źródłem jodu są ryby morskie, suszone glony i rzeżucha. Jod możemy znaleźć również w mleku i jego przetworach, ponieważ często stosuje się jodowanie pasz, którymi zwierzęta są karmione. W Polsce możemy zakupić sól kuchenną jodowaną.
Kawa to napój, który nie potrzebuje specjalnej reklamy. Mało jest osób, które jej nie piją. Zawarta w kawie kofeina działa na centralny układ nerwowy. Powoduje zwiększenie liczby uderzeń serca, co z kolei powoduje przyspieszenie oddechu.
Dodatkowo kawa poprawia wrażliwość insulinową i przyspiesza tempo przemiany materii dzięki zwiększeniu termogenezy oraz oksydacji kwasów tłuszczowych. Kofeina zapobiega zmęczeniu mięśni dzięki przyspieszeniu odnawiania zapasów glikogenu. Pamiętajmy, że na rynku występuje również alternatywa dla kofeiny, np. w postaci teiny występującej w herbacie lub mateiny w yerba mate.
Jeśli chcemy przyspieszyć metabolizm, warto pomyśleć też o tym, czego nie robić, by go nie spowolnić. W tym przypadku na pewno trzeba wspomnieć o alkoholu, który nie dość, że nie przyspiesza przemiany materii, to jeszcze ją spowalnia. Dzieje się tak dlatego, że alkohol obciąża takie narządy jak wątroba czy trzustka.
Dodatkowo alkohol negatywnie wpływa na regenerację organizmu, np. po treningu. Hamuje resyntezę glikogenu, ponieważ jest on metabolizowany jako pierwszy, co może wpływać na wchłanianie innych składników pokarmowych. Oczywiście pamiętajmy, że alkohol w dozwolonych ilościach, zwłaszcza wino wytrawne, nie jest zabroniony, jednak uwzględniając tempo metabolizmu i redukcję, powinien być ograniczany.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Wierzejska R., Jarosz M., Picie kawy a ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Optymistyczne doniesienia naukowe, „Przegląd Epidemiologiczny” 2012, 66, 509–512.
Żukiewicz-Sobczak W. et al., Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2012, 18(1), 71–76.
Szymczak A. et al., Wpływ alkoholu na wybrane schorzenia przewodu pokarmowego, „Nowiny Lekarskie” 2009, 78(3–4), 222–227.
Krełowska-Kuras M., Szkodliwy wpływ niedoboru lub nadmiaru witamin na organizm człowieka, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie” 2008, 781, 33–45.
Buckley J.D., Howe P.R.C., Long-chain omega-3 polyunsaturated fatty acids may be beneficial for reducing obesity, „Nutrition Reviews” 2010, 2, 1212–1230.
Marciniak-Łukasiak M., Rola i znaczenia kwasów tłuszczowych omega-3, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2011, 6(79), 24–35.
Przygoda B., Jod, mp.pl/pacjent/dieta/zasady/74618,jod (31.01.2019).