W drodze do zgrabnej sylwetki i dobrego samopoczucia nic nie zastąpi prawidłowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Można jednak wspomóc działanie organizmu, włączając do codziennej diety zioła. Należy wybrać takie, które będą dla nas odpowiednie. Poniżej podajemy ich przykłady.


SPIS TREŚCI:

1. Mięta pieprzowa

2. Skrzyp polny

3. Mniszek pospolity

4. Kruszyna pospolita

5. Lubczyk lekarski

6. Krwawnik pospolity

7. Poziomka pospolita

8. Szałwia lekarska

9. Chilli

10. Yerba mate

11. Fiołek trójbarwny, bazylia, cząber, tymianek

12. Zioła – podsumowanie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Mięta pieprzowa

Wspomaga procesy trawienia, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego. Pomaga przy wzdęciach i fermentacji w jelitach.


2. Skrzyp polny

Działa moczopędnie. W jego składzie znajduje się krzemionka, która jest łatwo rozpuszczalna w wodzie. Poprawia ona przemianę materii. Skrzyp polny wpływa także na kondycję skóry, włosów i paznokci.3. Mniszek pospolity Fabryka Siły Sklep

Pobudza czynności wątroby, wspomaga wydzielanie żółci oraz pomaga w jej przepływie do dwunastnicy. Składniki mniszka lekarskiego zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, wspomagając trawienie pokarmów.


4. Kruszyna pospolita

W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno sproszkowaną korę, jak również owoce. Napar pobudza jelito grube, działając przeczyszczająco. Działa także wspomagająco w procesie wytwarzania żółci. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że świeża kruszyna jest trująca. Podczas procesu suszenia traci te właściwości, jednak należy na nią uważać.


5. Lubczyk lekarski

Działa moczopędnie, pobudza system trawienny do intensywniejszej pracy. Pomaga również zniwelować nadmierną fermentację jelitową. Łagodzi bóle brzucha, wzdęcia i niestrawność.


6. Krwawnik pospolity

Zioło to zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, wspomaga przyswajanie cennych składników pokarmowych oraz stymuluje procesy trawienne. Należy jednak na niego uważać, ponieważ może wywołać wysypkę u osób, które mają skłonności do uczuleń. W nadmiernych ilościach może wywoływać bóle głowy i oszołomienie.


7. Poziomka pospolita

W ziołolecznictwie prócz owoców wykorzystywane są także liście poziomki. Działają moczopędnie. Napary z liści czy owoców działają stymulująco na przemianę materii oraz pobudzają nerki do lepszej pracy. Likwidują także stany zapalne jelit.


8. Szałwia lekarska

Wspomaga wydzielanie soku żołądkowego, reguluje perystaltykę jelit oraz działa wiatropędnie. Jest stosowana w nieżytach przewodu pokarmowego

z nadmierna fermentacją.


9. Chili

Pochodzi z Ameryki Południowej i Azji Południowej. Otrzymuje się ją

z wysuszonych owoców papryki krzewiastej. Zawarta w niej kapsaicyna pobudza procesy trawienne i wzmaga apetyt.


10. Yerba mate

Są to wysuszone i zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Powoduje zwiększenie uczucia sytości, zmniejsza apetyt oraz przyspiesza przemianę materii. Odpowiedzialna za to jest mateina, odpowiednik kofeiny. Do ziół moczopędnych, które przyspieszają procesy usuwania toksyn z organizmu, zalicza się: pokrzywę, kolendrę, ortosyfon groniasty, jastrzębiec kosmaczek. Wśród ziół hamujących apetyt natomiast znajdują się: babka płesznik, siemię lniane, podbiał, ziele bratka, kwiat akacji.


11. Fiołek trójbarwny, bazylia, cząber, tymianek

Fiołek trójbarwny działa odtruwająco i lekko moczopędnie. Poprawia także przemianę materii. Bazylia wspomaga regulację poziomu cholesterolu we krwi, ułatwia trawienie białek i tłuszczu. Cząber pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wpływa na łagodzenie stanów zapalnych. Tymianek ma działanie bakteriobójcze oraz ułatwia trawienie tłustych pokarmów.


12. Zioła – podsumowanie

Różne mieszanki ziół, które można kupić w aptekach i sklepach zielarskich, komponowane są przez zakonników jak np. zioła ojca Grzegorza Sroki, zioła ojca Klimuszki, zioła Bonifratrów, zioła tybetańskie oraz zioła mnicha, które wspomagają różne funkcje organizmu, a najpopularniejsze to zioła mnicha na odchudzanie. Ich skład zależy od przeznaczenia. Jak o wszystkim, opinie

o tych ziołach można znaleźć na niejednym forum.

 

Osoby, które nie znają się na ziołach, nie powinny zbierać ich samodzielnie, gdyż podobieństwo między gatunkami jest duże i można przez pomyłkę zebrać zioła o właściwościach trujących. Najlepiej kupować zioła

w sprawdzonych sklepach zielarskich, gdzie można dopytać doświadczone osoby, jakie zioła będą odpowiednie dla nas.


Nie należy komponować mieszanek samodzielnie, ponieważ źle dobrane mieszanki mogą mieć ujemny wpływ na zdrowie. W przypadku przyjmowania innych leków, należy wszystkie stosowane zioła skonsultować z lekarzem, by uniknąć sytuacji, że zioła hamują lub potęgują działanie leku.