Yerba mate to odpowiednik herbaty lub kawy tradycyjnie pitej w Polsce, szczególnie popularny w krajach Ameryki Południowej, na Bliskim Wschodzie – w Syrii i Libanie. Jest to napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego, parzony i popijany z naczyń wykonanych z owoców tykwy. Wsypuje się jej więcej niż herbaty i wielokrotnie zalewa wodą. Yerba mate pije się przez rurkę. Jest to napój niezwykle ceniony za swoje właściwości.

 

SPIS TREŚCI:

1. Yerba mate właściwości

2. Wpływ yerba mate na odchudzanie

3. Jak prawidłowo parzyć yerba mate?

 

 

1. Właściwości yerba mate

Yerba mate ma wiele cennych właściwości. Wspomaga odporność, poprawia trawienie, zwiększa koncentrację. Pomaga w oczyszczaniu organizmu poprzez usuwanie z niego substancji toksycznych. Picie yerba mate zwalcza zmęczenie, pobudza umysł, wspomaga odchudzanie, zmniejsza stres i pomaga w zasypianiu. Aktywną substancją znajdująca się w yerba mate jest mateina, która jest odmianą kofeiny.


Jednak działanie yerba mate nie jest tak krótkie i intensywne jak kawy. Yerba mate pobudza długotrwale oraz ma właściwości stymulujące, przeczyszczające, ściągające, moczopędne, napotne, przeciwgorączkowe. Jest źródłem witamin A, C, E, B1, B2, karotenu, kwasu pantotenowego i biotyny. Zawiera w składzie także składniki mineralne, np. magnez, wapń, żelazo, sód, potas, mangan, krzem, siarkę, cynk. Inne składniki występujące w yerba mate to kwas chlorowodorowy, chlorofil, cholina czy inozyt.


2. Wpływ yerba mate na odchudzanie

Wśród wielu właściwości, jakie posiada yerba mate, wyróżnić można właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe. Obniża ona poziom cholesterolu LDL i podwyższa poziom frakcji HDL, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zmian miażdżycowych w organizmie i chorób sercowo-naczyniowych.


Efekty picia yerba mate to wspomaganie odchudzania poprzez zwiększenie poczucia sytości oraz hamowanie aktywności lipazy trzustkowej, która rozkłada tłuszcze – co wspomaga ograniczenie ilości przyswajanych przez organizm tłuszczów. Wśród właściwości wpływających na odchudzanie wyróżnia się m.in. wspomaganie trawienia i regulowanie poziomu cukru. Yerba mate można również zaliczyć do produktów, które wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.


3. Jak prawidłowo parzyć yerba mate? Fabryka Siły Sklep

Yerba podawana jest w naczynkach, które nazywają się mate oraz guampa. Wykonane są z tykwy, mogą być ceramiczne lub drewniane. Susz wsypuje się do 3/4 objętości, następnie odpowiednio układa się zmielone liście i łodyżki. Naczynie należy ustawić w taki sposób, aby susz utworzył skos. Kolejnym etapem jest umieszczenie w nim rurki zwanej bombillą. Następnie susz zalewa się wodą o temperaturze 65–80°C, nie może być wrząca.


Pierwsze parzenie powinno być z użyciem takiej ilości wody, by susz ją całkowicie wchłonął. Następnie po odczekaniu kilku minut dolewa się wody do pełna. Wysoka jakość suszu pozwala na wielokrotne parzenie. Yerba mate można parzyć na różne sposoby. Wyróżnia się metodę argentyńską i urugwajską, które różnią się między sobą rodzajem naczynia użytego do zaparzania oraz sposobem włożenia bombili w susz.


Warto włączyć yerba mate do swojego codziennego menu i zastąpić nią popularny napój, jakim jest herbata. Jaki rodzaj yerba mate jest najlepszy? Opinie na ten temat są podzielone, wszystko zależy od gustu

i upodobań, gdyż rodzajów tego napoju jest bardzo wiele.


Dla jednych najlepsza będzie yerba słabsza, inni będą woleć bardziej aromatyczną. Informacje o tym, jaka yerba może być odpowiednia do naszych upodobań oraz jaka jest jej cena, można zaczerpnąć na forum, gdzie wiele osób dzieli się swoimi opiniami na ten temat.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Ekiert H. et al., Nowe surowce roślinne w Farmakopei Europejskiej.
Część 7. Ilex paraguariensis A. St.-Hil. (ostrokrzew paragwajski) – źródło nowego surowca alkaloidowego, „Postępy Fitoterapii” 2020, 21(2), 83–92.

Gambaro A., Ribeiro M.L., The Positive Effects of Yerba Maté (Ilex paraguariensis) in Obesity, „Nutrients” 2015, 7(2), 730–750.

Kim S.Y. et al., Anti-obesity effects of Yerba Mate (Ilex Paraguariensis): a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial, „BMC Complementary Medicine and Therapies” 2015, 25(15), 338.