Trening HIIT i rower - to możliwe!
Lato to czas, który ze względu na wysokie temperatury może skutecznie obniżyć zapał do uprawiania jakiegokolwiek sportu, a o formę należy przecież dbać cały czas. Od tej zasady nie ma wyjątków! Jak więc zadbać
o formę latem? Jak kontynuować swoje treningi? Idealnym rozwiązaniem wydaje się rower!
SPIS TREŚCI:
1. Co daje trening interwałowy na rowerze?
2. Kiedy najlepiej ćwiczyć?
3. Jak powinien wyglądać trening HIIT?
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Co daje trening interwałowy na rowerze?
Sam trening interwałowy to idealne rozwiązanie dla osób, których celem nadrzędnym jest rozbudowa wydolności organizmu, a także spalenie podskórnej tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zadbaniu o to, aby nie nastąpiła zbyt duża degradacja masy mięśniowej.
Trening interwałowy, znany również jako trening HIIT, można tak naprawdę wykonać na wiele sposobów. Nie będzie błędem stwierdzenie, iż w jego układaniu poczynania ogranicza jedynie ludzka kreatywność.
Świetnie w roli wakacyjnego treningu HIIT sprawdzi się jazda na rowerze. Jednak nie będzie to czysto rekreacyjna przejażdżka leśną ścieżką, tylko trening dla prawdziwych twardzieli!
Jest to świetne rozwiązanie dla osób, którym nie odpowiada trening biegacza i które ponad bieganie stawiają inne formy aktywności cardio.
Letnia pora niesie za sobą wiele korzyści – słoneczne dni, możliwość opalania się, spędzenia czasu ze znajomymi, kąpiele w ciepłej wodzie czy aktywne spędzanie wolnego czasu. Wysokie temperatury wprawdzie zachęcają do wypoczynku, jednak upalne dni skutecznie potrafią obniżyć chęć do jakichkolwiek wymagających ćwiczeń fizycznych.
Jak więc wybrać najlepszy czas do treningu latem?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Najlepiej zdecydować się na trening interwałowy wczesnym ranem, gdy słońce oraz temperatura nie dają się jeszcze tak we znaki bądź wieczorem, gdy również występują podobne warunki. Jest to najlepsza pora na letni trening. Wówczas również o wiele większa jest także motywacja do treningu.
A co, gdy ćwiczący jest skazany na trening w południe? Trenować, czy nie?
Trening w doskwierających promieniach słońca nie jest dobrym rozwiązaniem. W bardzo słoneczne dni można doznać udaru słonecznego bądź nawet poparzyć spocone ciało w blasku południowych promieni słonecznych!
3. Jak powinien wyglądać trening HIIT?
Trening HIIT na rowerze nie ma nic wspólnego z rekreacyjnym wypoczynkiem. Należy wybrać sobie odcinek drogi polnej bądź jezdni asfaltowej, na którym możliwe będzie wykonanie takiego treningu.
Trening podzielony jest na stacje. Ich liczbę należy dopasować do własnych możliwości wydolnościowych oraz wytrzymałościowych. Świetnym rozwiązaniem jest wykonywanie trwającego 30 sekund sprintu na rowerze, po czym przejechanie 15 sekund w tempie rekreacyjnym w celu wyciszenia organizmu. Tak właśnie może wyglądać jedna stacja – a co w przypadku, gdy takich stacji jest 15?
Dlatego ten trening jest tylko dla osób, które są pewne swojej formy. Osoby początkujące mogą spróbować swoich sił, lecz wówczas będzie wskazane bazowanie na mniejszej ilości stacji, którą oczywiście z czasem będzie można zwiększać adekwatnie do rosnących możliwości fizycznych.