Smukła i zdrowo wyglądająca sylwetka to marzenie wielu osób. Redukcja masy ciała to proces żmudny i długotrwały i niejednokrotnie nie przynosi oczekiwanych efektów. Przyczyniają się do tego złe nawyki i często nieświadomie popełniane błędy. Co więc zmienić w stylu życia, aby wypracować wymarzoną sylwetkę? Jakie są prawdy i mity na temat odchudzania?

 

SPIS TREŚCI:
1. Diety cud – dlaczego nie działają?
2. Dobre nawyki – najważniejsze zasady
3. Prawdy i mity na temat odchudzania

 

 

1. Diety cud – dlaczego nie działają?

Kiedy ktoś decyduje się na redukcję masy ciała, chce, aby efekt odchudzania był natychmiastowy. W internecie, prasie czy innych źródłach można natrafić na dziesiątki rodzajów diet, które mają działać bardzo szybko. Od diet kapuścianych przez owocowe czy warzywne do tych bardziej popularnych – Dukana, Atkinsa i mnóstwa innych. Faktycznie – ze względu na wyjątkowo rygorystyczne zasady odżywiania diety te przynoszą bardzo szybkie i zadziwiające efekty. W ten prosty sposób można nabrać się na ich skuteczność, a nierzadko po ich zakończeniu przybrać ponownie na wadze.


Nadmierny poziom tkanki tłuszczowej nie pojawia się w krótkim czasie. Zbyt wysoka masa ciała nie jest wynikiem zbyt obfitego żywienia przez kilka dni. Zbędne kilogramy są efektem codziennych nawyków i decyzji żywieniowych. Trudno więc oczekiwać, że istnieje dieta, która zapewni efekty bez wysiłku.


Podstawą zapewniającą zdrowe, racjonalne, a także skuteczne odchudzanie jest zrozumienie, jak codzienne nawyki – nie tylko żywieniowe – wpływają na organizm. Dodatkowo, jeśli ktoś decyduje się na redukcję masy ciała, musi mieć świadomość, że niezbędne są:
– systematyczność,
– konsekwencja,
– motywacja.


Co najważniejsze – należy zrozumieć, że nie trzeba stosować rygorystycznych diet, wystarczy wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Tylko zdrowy styl życia zapewni osiągnięcie wymarzonej sylwetki bez efektu jo-jo, który bardzo często jest skutkiem diety cud.

 

2. Dobre nawyki – najważniejsze zasady
Dobre nawyki – nie tylko dieta, ale i styl życia – są niezbędne podczas pracy nad sylwetką. Wprowadzone na stałe (a nie tylko do momentu osiągnięcia celu) zapewnią trwałe efekty odchudzania bez wahań wagi. Jakie zasady warto wprowadzić?


Regularne posiłki – to podstawa zdrowego odżywiania. Dietetycy najczęściej zachęcają do spożywania pięciu posiłków dziennie w określonych godzinach. Regularne spożywanie posiłków sprzyja sprawniejszym procesom trawiennym i niweluje dolegliwości związane z jednorazowym przejadaniem się. Dodatkowo dzięki regularnemu dostarczaniu zdrowych kilokalorii ochota na podjadanie słodyczy pomiędzy posiłkami zmniejszy się lub całkowicie zniknie. Wszystko to sprzyja szczupłej sylwetce, a jednocześnie zapewnia dobre samopoczucie i energię do działania!


Dieta bogata w owoce i warzywa – to właśnie te produkty obfitują w dobroczynny błonnik pokarmowy, poprawiający proces trawienia. Są też świetnym źródłem witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.


Różnorodna dieta – dobrze zbilansowany jadłospis powinien składać się z produktów należących do różnych grup – przetworów zbożowych, nabiału, warzyw i owoców, mięsa, ryb i jaj czy tłuszczów roślinnych. Tak różnorodna dieta zapewni podaż wszystkich składników, których organizm potrzebuje do sprawnego działania. Fabryka Siły Sklep


Nawodnienie – woda jest konieczna do życia, to ona odpowiada za transport substancji odżywczych, zapewnia także przebieg wielu procesów zachodzących w ustroju. Regularne picie płynów wpływa korzystnie na trawienie. Nawadnianie jest szczególnie ważne w diecie sportowców (ponieważ wysiłek fizyczny przyczynia się do utraty wody), a także w upalne dni.


Unikanie produktów wysokoprzetworzonych – to źródła pustych kalorii, są bogate w cukry, tłuszcze, zwłaszcza typu trans. Mogą przyczyniać się do występowania nadwagi.


Powolne spożywanie posiłków – powoduje spożywanie znacznie mniejszych ilości pokarmu. Dopiero po około 20 minutach do mózgu dociera informacja o sytości. Długie przeżuwanie sprawia, że zjada się mniej, a dodatkowo enzymy trawienne działają sprawniej.


Zmiana drobnych nawyków – pieczenie zamiast smażenia, mniejsza ilość cukru i soli, produkty zbożowe z pełnego przemiału – to tylko niektóre

z drobnych zmian, które będą korzystne dla organizmu!


Aktywność fizyczna – stanowi podstawę każdej piramidy żywieniowej. Nie bez powodu – regularna aktywność jest niezbędna do zdrowej utraty zbędnych kilogramów, przyczynia się również do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.


Odchudzanie powinno być starannie zaplanowane, ale podstawą osiągnięcia celu jest zrozumienie, że zdrowa sylwetka to nie tylko efekt dokładnego liczenia kilokalorii – to przede wszystkim wprowadzenie dobrych nawyków, które regulują pracę organizmu.

 

3. Prawdy i mity na temat odchudzania

Powstało wiele opinii związanych z tym tematem, które niekoniecznie są zgodne z prawdą. Skuteczne odchudzanie powinno więc zacząć się od teorii. Obalmy najczęstsze mity i potwierdźmy słuszne sądy!


MIT – głodówki są najlepszym sposobem na utratę kilogramów
To najpowszechniejszy mit związany z odchudzaniem. Jeśli ktoś decyduje się na tak drastyczne metody, nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie szkody może to przynieść organizmowi. Dostarczana minimalna ilość pokarmu jest traktowana jak zagrożenie, dlatego organizm zaczyna ekstremalne oszczędzanie. To prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu wielu narządów oraz efektu jo-jo po zakończeniu diety, kiedy organizm stara się uzupełnić straty.


PRAWDA – nie ma diety uniwersalnej, każda musi być dopasowana indywidualnie

Tak! Zdrowa dieta musi być dostosowana do ewentualnych dolegliwości i schorzeń, poziomu aktywności fizycznej, żywieniowych upodobań, systemu codziennej pracy i oczekiwanego efektu.


MIT – nadwaga najczęściej wynika z uwarunkowań genetycznych
Zgodnie z wynikami badań niewiele przypadków otyłości jest uwarunkowanych genetycznie. W większości sytuacji przyczyniają się do tego złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej i nieodpowiedni styl życia.


PRAWDA – nieodłącznym elementem odchudzania jest regularna aktywność fizyczna
Co więcej – powinna być ona obecna nie tylko w trakcie odchudzania. Aktywność fizyczna powinna zostać wprowadzona na stałe w celu poprawy samopoczucia i zachowania zdrowia.

 

Wielu osobom odchudzanie kojarzy się z samymi negatywnymi doświadczeniami. Jest to jednak wynik złych sposobów na redukcję masy ciała. Zdrowo wyglądająca sylwetka jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli tylko uda się zrozumieć, jak powinna wyglądać zdrowa diety i zdrowy stylu życia, upragniona sylwetka nie będzie krótkotrwałym efektem.