Osoby początkujące nie powinny trenować z wykorzystaniem planów treningowych, na których bazują wielkie osobistości świata fitness i kulturystyki. Takie postępowanie nie przyniesie efektów, za to przysporzy problemów związanych ze zniechęceniem oraz zbytnim przemęczeniem. Przed pierwszym treningiem warto zapoznać się z tym artykułem!

 

SPIS TREŚCI:
1. Co musi sobie uświadomić osoba początkująca?
2. Jak powinna trenować osoba początkująca?
3. Pamiętaj o tym!

 

 

1. Co musi sobie uświadomić osoba początkująca?

Najtrudniej jest zacząć trening, więc jeśli ktoś przekroczył próg siłowni, pierwszy sukces ma za sobą.

 

Osoba początkująca musi przede wszystkim uświadomić sobie, że sam trening siłowy to nie wszystko. Bardzo ważne są dieta, suplementacja, a także odpoczynek, który zapewni regenerację. Ponadto plan treningowy powinien być dopasowany indywidualnie do każdego ćwiczącego. Musi on uwzględniać nie tylko cel treningowy, ale również doświadczenie osoby pragnącej ćwiczyć, czas wolny, aktualną formę oraz dostępny sprzęt.

 

Przykładowo osoby mające ten sam cel i wyglądające podobnie mogą mieć zupełnie inne plany treningowe – gdy jedna z nich w przeszłości np. regularnie ćwiczyła bieganie, boks czy inne sztuki walki, a druga swoją aktywność fizyczną ograniczała do sporadycznej jazdy na rowerze.

 

W związku z tym odpadają wszystkie plany treningowe najlepszych sportowców ze świata fitness oraz kulturystyki!

 

2. Jak powinna trenować osoba początkująca?

Często nie znaczy dobrze! Mięśnie też potrzebują odpoczynku, żeby się rozwijały. W przeciwnym wypadku może dojść do przetrenowania. Najlepiej, gdy plan treningowy, a co za tym idzie – sam trening, jego objętość i intensywność dopasowane są do formy, doświadczenia, dostępnego sprzętu, a także uwzględniają czas wolny osoby trenującej.

 

Osoby początkujące powinny unikać treningu metodą SPLIT. Zamiast tego powinny skupić się na rozwoju swojego ciała za pomocą treningu obwodowego bądź treningu FBW. Zarówno trening obwodowy, jak i trening FBW angażują wszystkie główne grupy mięśniowe podczas jednej sesji treningowej. Fabryka Siły Sklep

 

Pierwsze treningi z powodzeniem można przeprowadzać z domu. Wówczas warto wykorzystać sprzęt codziennego użytku, hantle czy ekspander, a poza tym bazować na obciążeniu własnego ciała. Jednak jeśli jest taka możliwość, lepiej od razu skorzystać z siłowni i sprzętu, który jest na niej dostępny.

 

3. Pamiętaj o tym!

Na samym początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, że bezpodstawny jest trening pobrany z sieci. Często powszechnie dostępne plany treningowe są nieskuteczne. Nic w tym dziwnego, w końcu nie są one odpowiednio dopasowane do osoby, która ten plan pobrała.

 

Zbyt wymagający trening to jeden z powodów kontuzji oraz przetrenowania. Wiele osób na siłowni nie osiąga oczekiwanych rezultatów, bowiem ćwiczy według planu treningowego, który nie jest dla nich.

 

Obowiązkowo przed każdym treningiem należy wykonać trwającą od 5 do 10 minut rozgrzewkę, zaś po treningu koniecznością jest przeznaczenie kilku dodatkowych minut na rozciąganie całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczonych partii mięśniowych. W przeciwnym wypadku trening nie jest kompletny i ograniczamy dodatkowo swój potencjał.