Przyczyn występowania pryszczy na plecach może być wiele. Zdiagnozować je powinien specjalista, aczkolwiek warto czysto profilaktycznie dowiedzieć się, co najczęściej wpływa na taki stan rzeczy

i postępować tak, by samemu pozbyć się problemu. Gdy poznacie przyczyny powstawania trądziku na plecach, będziecie mogli skutecznie mu przeciwdziałać.

 

SPIS TREŚCI:
1. Pryszcze na plecach a słodycze w codziennym menu
2. Nieodpowiednia higiena osobista
3. Nadmierne wydzielanie potu

4. Nadmierne wydzielanie łoju
5. Stany zapalne skóry

 

 

1. Pryszcze na plecach a słodycze w codziennym menu

Produktami powodującymi występowanie trądziku najczęściej są słodycze, słodkie gazowane napoje czy tłuste mięsa. Nadmierne ilości węglowodanów prostych i tłuszczów negatywnie odbijają się na stanie skóry.

 

Zatem pierwszym elementem, który należy definitywnie wyeliminować, jest nadmierne spożywanie słodyczy. Ich obecność w codziennym menu oprócz problemów ze skórą może prowadzić do wielu innych problemów, w tym nadwagi, otyłości, cukrzycy typu II.

 

Zmiany w codziennym menu należy wprowadzać z głową. Całkowite 
i natychmiastowe wyeliminowanie z codziennego menu słodkości, gdy do tej pory jadło się ich bardzo dużo, może prowadzić do wytworzenia się niezdrowych relacji z jedzeniem i szybkiego powrotu do złych nawyków żywieniowych. Co więcej, powoduje to znaczne obciążenie dla psychiki ze względu na fakt, że takie produkty stanowiły jeden z kluczowych punktów naszego jadłospisu. Najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie zdrowych zamienników szkodliwych artykułów spożywczych.

 

Wskazane jest stopniowe i regularne ograniczanie produktów, które nam szkodzą. Ponadto miłośnicy słodkości mogą osłodzić sobie życie stewią. Jest ona słodsza od popularnego cukru rafinowanego, a do tego nie zawiera nawet jednej kalorii!

 

2. Nieodpowiednia higiena osobista

Nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej prowadzi nie tylko do przykrego

i odpychającego zapachu, ale jest jednym z powodów występowania problemów skórnych. Do tych z kolei można śmiało zaliczyć pryszcze na plecach.

  Fabryka Siły Sklep

Odpowiednia higiena nie tylko pomoże pozbyć się przykrego zapachu po codziennym joggingu, ale również zmyje z nas pozostałości potu, martwego naskórka czy nadmiar tłuszczu, który jest naturalnie produkowany przez nasze gruczoły łojowe. Pamiętajmy, że wraz z potem usuwane są metabolity wtórne, które są produktami przemiany materii. To dodatkowy pretekst, aby higiena naszego ciała była przestrzegana częściej niż zwykle.

 

Higiena osobista w przypadku skóry problemowej to coś więcej niż codzienny prysznic. Chodzi o stosowanie odpowiednich środków myjących, które będą działać nie tylko jak zwykły żel do mycia ciała, ale dodatkowo wykażą właściwości bakteriobójcze oraz lekkie działanie peelingujące, co pomoże szybciej pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Świetnym rozwiązaniem jest zakup szczotki do mycia pleców bądź specjalnych gąbek

z delikatnego włosia, które nie tylko skutecznie pozbędą się chorobowych wyprysków, ale i nie naruszą stanu naszej skóry. Nie ma co ukrywać, iż jest to część ciała, której dokładne umycie sprawia problem.

 

3. Nadmierne wydzielanie potu

Nadmierna potliwość to zmora wielu osób. We znaki daje się głównie 

w gorące słoneczne dni, ale także wówczas, gdy ktoś uprawia regularnie sport albo występuje u niego nadmierna potliwość wywołana stresem lub niepokojem.

 

Problem ten w pewnym stopniu można wyeliminować poprzez ograniczenie sytuacji stresowych, zapewnienie sobie oddychającej odzieży, np. do biegania, czy zażywanie kąpieli zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami. Niemniej jednak nawet takie kroki mogą okazać się niewystarczające. Niekiedy wskazane będzie skorzystanie ze specjalistycznych preparatów, jak peelingi i środki przeciw nadmiernemu poceniu. Najlepszym rozwiązaniem okażą się preparaty bogate w cynk i kobalt.

 

4. Nadmierne wydzielanie łoju

Jednym z powodów występowania trądziku na plecach jest nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe. Może to być przyczyną ich nieodpowiedniego działania. W drugim przypadku mogą występować naturalne tendencje do przetłuszczania się skóry z powodu młodego wieku, burzy hormonów bądź niewłaściwej termoregulacji organizmu.

 

W takich wypadkach pomocy należy szukać w specjalistycznej poradni, gdzie zajmie się nami wykwalifikowany kosmetolog bądź dermatolog. Zazwyczaj okazuje się, że problem jest łatwiejszy do wyeliminowania niż początkowo zakładano.

 

5. Stany zapalne skóry

Najmniej przyjemną, a przy tym najcięższą w usunięciu przyczyną dolegliwości powodujących wypryski na plecach mogą być stany zapalne skóry. Przyczyn ich powstawania może być kilka – uszkodzenia skóry tworzące otwarte wrota zakażenia, używki czy też zarażenie organizmem pasożytniczym, który bytuje w skórze. Czy akurat ten problem nas dotyczy, powinien stwierdzić specjalista, i to właśnie on wskaże odpowiednie leczenie i środki zapobiegawcze.