Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Dla człowieka pierwotnego stanowiła element rytuałów związanych ze wspólnym świętowaniem czy też zagrzewaniem do walki. Muzykę możemy znaleźć nie tylko na kartach historii ludzkości, ale także w historii każdego człowieka. To, że możemy wykorzystać muzykę oraz jej cechy takie jak rytm czy głośność, aby podkręcić nasze funkcjonowanie, nie ulega wątpliwości, lecz jak zrobić to najlepiej?

 

SPIS TREŚCI:

1. Muzyka motywacyjna – rozeznanie

2. Wybierz najlepsze dla siebie

3. Zwracaj uwagę na głośność

4. Obserwuj pojawiające się emocje

5. Nadaj muzyce znaczenie

6. Systematycznie poszerzaj repertuar

7. W grupie raźniej

8. Zrób z muzyki trenera

9. Mieszanie kontekstów

10. Uwierz w skuteczność

 

 

1. Muzyka motywacyjna – rozeznanie

Zanim w ogóle zdecydujesz się włączyć muzykę, zorientuj się, czy jesteś

w ogóle w stanie pracować przy akompaniamencie dźwięków. Są osoby, które muzyki słuchają zawsze: biegając, pracując, czytając. Niektórzy jednak preferują skupić się na jednym konkretnym zadaniu. Sprawdź, przy jakich czynnościach muzyka podnosi twoje skupienie, a w jakich momentach wręcz przeciwnie – rozprasza cię.

 

2. Wybierz najlepsze dla siebie

To, czego słuchasz, ma znaczenie. Nie bombarduj się dźwiękami, których po prostu nie akceptujesz, tylko dlatego, że przeczytałeś, że ta muzyka jest energetyzująca lub kojąca. Ma być odpowiednia dla ciebie!

 

3. Zwracaj uwagę na głośność Fabryka Siły Sklep

Jeśli chcesz wykorzystać muzykę do podkręcenia swojej motywacji, musisz odpowiednio dobrać jej gatunek oraz dostosować jej poziom głośności. Zauważ, że ten sam utwór zadziała na ciebie inaczej, gdy zadudni w twoich słuchawkach, niż gdy będzie stanowił ciche tło.

 

4. Obserwuj pojawiające się emocje

Dlaczego muzyka potrafi dodać skrzydeł i przynieść ulgę nawet podczas najtrudniejszego treningu? Muzyka dociera do naszych najbardziej pierwotnych pokładów osobowości. To właśnie dzięki temu, iż dźwięki regulują nasze emocje, mogą też zmieniać nasze nastawienie wobec wielu działań. Zwróć uwagę na emocje pojawiające się u ciebie, a uda ci się sprawniej je kontrolować.

 

5. Nadaj muzyce znaczenie

Gdy już zidentyfikujesz swoje emocje podczas słuchania muzyki, odpowiedz sobie na pytanie, jakie mają one dla ciebie znaczenie. To, co osiągniesz dzięki muzyce, zależy od sensu, jaki jej nadasz.

 

6. Systematycznie poszerzaj repertuar

Nie zamykaj się w słuchaniu jednego gatunku czy jednego wykonawcy. Może okazać się, iż zmieniając tło muzyczne, wzbogacisz też swoje działanie, a na pewno dasz sobie na to szansę. Można powiedzieć – ile różnej muzyki, tyle różnej motywacji.

 

7. W grupie raźniej

A może by tak podziałać i posłuchać muzyki razem? Trening z osobą, która podziela nie tylko twoje zamiłowanie do ćwiczeń, ale także podobnie reaguje na tę samą muzykę, to silny zastrzyk motywacyjny.

 

8. Zrób z muzyki trenera

Ciekawe wykorzystanie muzyki polega na takim dostosowaniu się do niej, jakby stanowiła twój grafik albo była czuwającym nad tobą trenerem. Na przykład podczas ćwiczeń fizycznych ustalasz, że na każdy utwór przypada wzmacnianie poszczególnych grup mięśni, i trzymasz się tego przez z góry określony czas.

 

9. Mieszanie kontekstów

Uważaj na sytuacje, w których słuchasz tej samej muzyki w zupełnie odmiennych kontekstach. Muzyka, która towarzyszy ci podczas biegania, raczej nie sprawdzi się podczas relaksującej kąpieli, ponieważ obudzi zupełnie inny – nieodpowiedni w danym kontekście – zestaw emocji.

 

10. Uwierz w skuteczność

Muzyka może być potężniejsza od słowa – doceń jej wpływ na twoje nastawienie i korzystaj z szerokiego wachlarza doznań, który może ci zapewnić.