Survival z pewnością wielu osobom kojarzy się z postacią Beara Gryllsa, który rozsławił tę formę spędzania czasu. Jedni traktują to jako zwykłą wyprawę, inni jako wyzwanie rzucane naturze. A czy ty wiesz, kim jest Bear Grylls, czym jest obóz survivalowy oraz o co w tym wszystkim chodzi?

 

SPIS TREŚCI:

1. Survival w pigułce

2. Dlaczego warto choć raz w życiu wybrać się na survival?

3. Jak przygotować się do własnej dzikiej przygody?

 

 

1. Survival w pigułce

Survival to próba charakteru oraz sił psychofizycznych. W końcu nie każdy ma tyle odwagi, aby wybrać się w sam środek głuszy, spróbować spędzić tam kilka dni i nocy, i uczyć się przy tym sztuki przetrwania bez telefonu oraz gadżetów. Tak ekstremalne warunki, zupełnie różne od tych, w których żyje się na co dzień, dla wielu osób są do zaakceptowania, dopóki oglądają je na ekranie monitora bądź telewizora.


Survival nie jest jedynie formą spędzania wolnego czasu. Zasady survivalu są proste. To sztuka przetrwania często w skrajnie ciężkich warunkach, w których wytrwają jedynie najlepiej do tego przygotowane oraz najtwardsze jednostki. Survival dzieli się na trzy rodzaje: militarny, zielony oraz survival miejski.


Bez wątpienia osobą, która rozpropagowała survival na świecie, a także i w Polsce, jest Bear Grylls. Jest on brytyjskim podróżnikiem, alpinistą (w wieku zaledwie 23 lat zdobył Mount Everest jako najmłodszy Brytyjczyk w historii) oraz prekursorem sztuki przetrwania.

 

Bear swoją sławę zawdzięcza autorskim poradnikom traktującym o sztuce przetrwania oraz produkcjom filmowym związanym z survivalem, które ukazywały się na kanale Discovery Channel. Ponadto ma on na swoim koncie rekord Guinnessa w najdłuższym lataniu w tunelu aerodynamicznym.


Survival po polsku? Jest to jak najbardziej możliwe. Może to być niezła przeprawa dla osób, które będą chciały zgłębiać tajniki tego zjawiska. Ponadto warto przed podjęciem takiej decyzji wybrać się na obóz survivalowy dla dorosłych bądź ukończyć kurs survivalu, aby nauczyć się podstawowych czynności i zasad bezpieczeństwa.


2. Dlaczego warto choć raz w życiu wybrać się na survival?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie nie jest taka łatwa. Z całą pewnością nie każdy nadaje się do tego, aby na własnej skórze sprawdzić, jak smakuje sztuka przetrwania w ekstremalnych warunkach.


Survival to przede wszystkim powrót do korzeni. Obecnie ludzie zapominają o tym, w jaki sposób żyli ich przodkowie, i ułatwiają sobie życie, korzystając z dobrodziejstw naszych czasów, takich jak telefony komórkowe, telewizja, Internet i zakupy spożywcze dostarczane pod same drzwi. Wystarczy włączyć komputer bądź skorzystać ze smartfona, wybrać towary online, zapłacić za nie przelewem i czekać, aż kurier dostarczy wszystko do domu.


Współczesny świat rozpieszcza człowieka. Dzięki nieuniknionemu postępowi ludziom żyje się coraz wygodniej. Ma to swoje wady. Taki postęp zmienia człowieka. Podstawowe instynkty, które kiedyś decydowały o przetrwaniu gatunku, zostały stępione. Powiązany z tym jest wszechobecny kryzys męskości, bowiem nowoczesny mężczyzna nie musi już używać do przetrwania siły swoich mięśni oraz sprytu. Dziś większości społeczeństwa wystarcza dach nad głową, rodzina oraz praca na etacie, dająca poczucie stabilizacji życiowej. Fabryka Siły Sklep


Survivalu warto spróbować choćby po to, aby zaserwować sobie powrót do korzeni. Podczas takiej wyprawy musimy bazować na wiedzy oraz podstawowych instynktach. Świadomość, ile kiedyś kosztowało przetrwanie oraz zapewnienie bytu sobie i swojej rodzinie, jest bardzo cenna i może prowadzić do przewartościowania pewnych kwestii. Gdy przyjdzie nam wybudować prowizoryczne schronienie czy zapewnić ciepły i smaczny posiłek, korzystając z tego, co oferuje głusza, telefon i Internet okażą się bezużyteczne.

 

3. Jak przygotować się do własnej dzikiej przygody?

Na samym początku warto skorzystać ze skarbnicy wiedzy, jaką jest Internet. Właśnie tutaj można znaleźć podstawowe wiadomości o tym, na czym polega survival. Można również odwiedzić fora survivalowe, by poczytać o spostrzeżeniach i opiniach innych amatorów tej formy spędzania wolnego czasu.


Poza tym warto zaopatrzyć się w literaturę tematyczną, która będzie bogatym źródłem informacji i pozwoli usystematyzować dotychczasową wiedzę.


Kolejnym krokiem mogą być obozy survivalowe. W warunkach, które wcześniej zostaną zaplanowane, osoby początkujące (tzw. adepci) będą zdobywać wiedzę oraz umiejętności niezbędne do przetrwania pod okiem bardziej doświadczonych przewodników, z którymi udadzą się na wyprawy survivalowe. Ponadto na takim obozie każdy uczestnik dowie się, że dobry nóż survivalowy to podstawa.


Następnym krokiem będzie szkoła survivalu. Osoba, która zdobyła określoną wiedzę oraz umiejętności, może ubiegać się o udział w kursie survivalu. Ukończony pomyślnie kurs instruktora survivalu daje jeszcze większe możliwości rozwoju w wybranym przez siebie kierunku. Jest to zwieńczenie ciężkiej pracy. W taki sposób można się także przygotować do własnej dzikiej przygody i być pewnym, że z tej próby wyjdzie się zwycięsko!