„Życie bywa jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo, co ci się trafi”. To sławne zdanie idealnie pasuje do dzisiejszego tematu. Awaria auta może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto być na nią zawsze przygotowanym i wiedzieć, jak należy się zachować.

 

SPIS TREŚCI:
1. Zadbanie o własne bezpieczeństwo
2. Zadbanie o bezpieczeństwo innych kierowców

 

 

1. Zadbanie o własne bezpieczeństwo

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, kiedy auto ulegnie usterce, jest zabezpieczenie miejsca, w którym znajduje się pojazd oraz osoba, która będzie dokonywała oględzin i ewentualnej naprawy auta – zazwyczaj jest nią kierujący.

 

W związku z tym należy po unieruchomieniu pojazdu (wyłączenie silnika, zaciągnięcie ręcznego, pozostawienie auta na biegu i włączenie świateł awaryjnych) ustawić za autem trójkąt ostrzegawczy. Musi on być umieszczony bliżej osi jezdni niż samochód.

 

W zależności od rodzaju drogi znacznik ustawia się w następujący sposób:
– 100 metrów za pojazdem na autostradach i drogach ekspresowych;
– 30–50 metrów za pojazdem w przypadku obszaru niezabudowanego;
– do 1 metra za pojazdem w przypadku obszaru zabudowanego.

 

Następnie należy założyć kamizelkę odblaskową, aby zwiększyć swoją widoczność dla pozostałych uczestników ruchu.

 

2. Zadbanie o bezpieczeństwo innych kierowców

Jeżeli istnieje taka możliwość, auto należy zatrzymać na poboczu poza jezdnią. Pozostawienie samochodu na ruchliwej jezdni może stwarzać zagrożenie zarówno dla osoby, która dokonuje oględzin pojazdu, jak i pozostałych uczestników ruchu.

 

Zakładając jednak, że w pobliżu nie ma żadnego pobocza, na które można przetransportować pojazd, należy zadbać o to, aby nie narażać innych na utrudnienia podczas jazdy. Fabryka Siły Sklep

 

Przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa innym kierującym, a także sobie należy za samochodem, który uległ awarii, obowiązkowo umiejscowić trójkąt alarmujący o niebezpieczeństwie na drodze. Jest to działanie mające na celu zwiększenie zarówno swojego komfortu, jak i komfortu innych. Dodatkowo własne bezpieczeństwo, a także widoczność zwiększa się poprzez założenie kamizelki odblaskowej.

 

Ponadto niewskazane jest przeprowadzanie jakichkolwiek napraw w taki sposób, który zagraża zdrowiu i życiu bądź prowadzi do spowodowania niebezpiecznego utrudnienia na trasie.

 

Dokończenie artykułu w części II.