Awaria samochodu na drodze – co robić?
„Życie bywa jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo, co ci się trafi”. To sławne zdanie idealnie pasuje do dzisiejszego tematu. Awaria auta może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto być na nią zawsze przygotowanym i wiedzieć, jak należy się zachować.
SPIS TREŚCI:
1. Zadbanie o własne bezpieczeństwo
2. Zadbanie o bezpieczeństwo innych kierowców
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Zadbanie o własne bezpieczeństwo
Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, kiedy auto ulegnie usterce, jest zabezpieczenie miejsca, w którym znajduje się pojazd oraz osoba, która będzie dokonywała oględzin i ewentualnej naprawy auta – zazwyczaj jest nią kierujący.
W związku z tym należy po unieruchomieniu pojazdu (wyłączenie silnika, zaciągnięcie ręcznego, pozostawienie auta na biegu i włączenie świateł awaryjnych) ustawić za autem trójkąt ostrzegawczy. Musi on być umieszczony bliżej osi jezdni niż samochód.
W zależności od rodzaju drogi znacznik ustawia się w następujący sposób:
– 100 metrów za pojazdem na autostradach i drogach ekspresowych;
– 30–50 metrów za pojazdem w przypadku obszaru niezabudowanego;
– do 1 metra za pojazdem w przypadku obszaru zabudowanego.
Następnie należy założyć kamizelkę odblaskową, aby zwiększyć swoją widoczność dla pozostałych uczestników ruchu.
2. Zadbanie o bezpieczeństwo innych kierowców
Jeżeli istnieje taka możliwość, auto należy zatrzymać na poboczu poza jezdnią. Pozostawienie samochodu na ruchliwej jezdni może stwarzać zagrożenie zarówno dla osoby, która dokonuje oględzin pojazdu, jak i pozostałych uczestników ruchu.
Zakładając jednak, że w pobliżu nie ma żadnego pobocza, na które można przetransportować pojazd, należy zadbać o to, aby nie narażać innych na utrudnienia podczas jazdy.
Przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa innym kierującym, a także sobie należy za samochodem, który uległ awarii, obowiązkowo umiejscowić trójkąt alarmujący o niebezpieczeństwie na drodze. Jest to działanie mające na celu zwiększenie zarówno swojego komfortu, jak i komfortu innych. Dodatkowo własne bezpieczeństwo, a także widoczność zwiększa się poprzez założenie kamizelki odblaskowej.
Ponadto niewskazane jest przeprowadzanie jakichkolwiek napraw w taki sposób, który zagraża zdrowiu i życiu bądź prowadzi do spowodowania niebezpiecznego utrudnienia na trasie.
Dokończenie artykułu w części II.