Okulary przeciwsłoneczne to uniwersalny dodatek, który może dodać nam uroku praktycznie w każdej sytuacji – podczas drogi na spotkanie biznesowe, w czasie jazdy rowerem czy na umówionej randce. Poniżej wszystko o rodzajach okularów i o tym, jak je odpowiednio dobierać.


SPIS TREŚCI:

1. Najpopularniejsze rodzaje okularów przeciwsłonecznych
2. Czym mogą się różnić wspomniane okulary?

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Najpopularniejsze rodzaje okularów przeciwsłonecznych

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze modele okularów przeciwsłonecznych:


Ray-Ban Awiator

Model miał swoją premierę w 1930 roku. Były to okulary żołnierzy sił powietrznych armii USA. Charakterystyczny kształt soczewek w formie kropli wody ma dwa zastosowania. Po pierwsze, chroni przed promieniami światła, a po drugie, zapewnia pełne pole widzenia, co w przypadku pilotów samolotów jest niezwykle ważne. Siedem lat później okulary przybrały kształt oprawek znany po dziś dzień.


Nagły skok zainteresowania Awiatory odnotowały po premierze filmu „Top Gun” z Tomem Cruisem w roli głównej. Było to w 1986 roku.


Ray-Ban Wayfarer

Okulary po raz pierwszy trafiły do sprzedaży w drugiej połowie XX wieku. Dokładnie miało to miejsce w 1952 roku.


Okulary, ze względu na inną grubość oprawek, są bardziej charakterystyczne od cienkich awiatorów. Podobnie jak w pierwszym przypadku, tak i w tym, firmie Ray-Ban w promocji produktu pomógł Tom Cruise. Sprzedaż modelu pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia zanotowała drastyczny skok z około 20 000 modeli rocznie na zawrotną liczbę 360 000 sztuk rocznie!


Ray-Ban Clubmaster

Wszystko wskazuje na to, że chwile świetności model Clubmaster ma dopiero przed sobą. Jest to zaskakujące, zważywszy na fakt, iż ten model okularów przeciwsłonecznych miał premierę w 1976 roku. Jednak jak pokazuje historia, musi upłynąć wiele czasu, by określony model zyskał nagły wzrost zainteresowania.


Są to okulary nawiązujące do klasyki gatunku. Są stosunkowo mniejsze od wspomnianych Awiatorów i Wayfarerów, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają małą twarz.


Okulary przeciwsłoneczne w fasonie Clubmaster skrywają w sobie ponadczasową klasę i styl.


PO 714

Ostatnim krzykiem okularowej mody jest model PO 714, który pod koniec lat 70-tych rozsławił aktor Steve McQueen. Charakteryzują się one dotąd niespotykanym stylem. Są to pierwsze okulary na świecie, które dzięki metolowym zawiasom, można założyć „na pół”.


Jako ciekawostkę należy podać fakt, iż model wycofano z produkcji na ponad 20 lat. Wrócił on na sklepowe półki dopiero w 2007 roku!


2. Czym mogą się różnić wspomniane okulary?

Modele okularów mogą się różnić przede wszystkim przeznaczeniem. W tym przypadku wyróżniamy modele damskie, modele męskie, a także coraz bardziej popularne ostatnimi czasy modele uniseks, które zaspokoją zarówno damskie, jak męskie gusta.


Innymi wytycznymi należy kierować się również, dobierając okulary do garnituru, na spotkanie biznesowe w słoneczny dzień, okulary do wyprawy na wycieczkę rowerową czy wyjście w gronie przyjaciół. Nie ma jednak jasnych i stałych wytycznych w tej kwestii, co dopuszcza stosowanie najróżniejszych kombinacji dostosowanych do gustów użytkowników! Fabryka Siły Sklep


Okulary, bez względu na kształt oprawek, różnią się również filtrem UV. Czym wyższy współczynnik filtra UV, tym bezpieczniejsze dla ludzkiego oka są szkła kontaktowe znajdujące się w oprawkach. Jest to jednoznaczne

z tym, iż mniejsza ilość niebezpiecznego promieniowania dostaje się do oka. Najlepszym wyborem są okulary ze szkłami zapewniającymi ochronę oczu filtrem o wartości 400 UV.


Okulary przeciwsłoneczne, poza wyżej wspomnianymi wytycznymi, mogą różnić się również innym kolorem oprawek, jak i szkieł. W związku z tym możemy dobierać je odpowiednio do koloru stroju bądź jego elementów.