Samoocena. Sukces. Akceptacja siebie. Sen. Asertywność
Ludzie różnią się między sobą cechami osobowości. W zależności od tych cech sportowcy różnie reagują na sytuacje stresowe. Stres może być motywujący bądź demotywujący, lękowy. Bezczynność w niczym nie pomoże. Jeśli chcesz być szczęśliwy, musisz rozpocząć pracę nad sobą.
SPIS TREŚCI:
4. Akceptuj siebie takim, jakim jesteś
9. Nadaj swojemu życiu określony cel
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Samoocena to obraz oddziałującej na ciebie rzeczywistości na podstawie tego, jak rozumiesz otaczający świat i jak postrzegasz, rozumiesz, oceniasz samego siebie. Ważne są tu twoje potrzeby, motywy i postawa. Jeśli będziesz koncentrował się na pozytywnych aspektach życia i wierzył, że masz zasoby do realizacji swoich celów, niejedno uda ci się osiągnąć.
Strach przed poniesieniem porażki przy jednoczesnych tendencjach do koncentracji na negatywnych emocjach, czyli smutku i wcześniejszych negatywnych doświadczeniach, mogą powodować mechanizmy obronne, np. unikanie treningów, wkładanie mniejszego wysiłku, koncentracja na zewnętrznych i wewnętrznych powodach odniesionych porażek (tj. „nie mam szans, bo krócej trenuję”, „nie mam tak dobrej kondycji”, „po co się wysilać, skoro i tak nie widzę poprawy”).
Jeżeli będziesz swój strach i lęk wykorzystywał do zmobilizowania siebie, możesz zamienić go w złość sportową, co doda ci chęci i odwagi do wypracowania lepszych umiejętności („sądzą, że jestem za słaby, to jeszcze mogą się zdziwić”).
Bądź świadomy życia, czyli uświadamiaj sobie, co ma znaczenie dla twoich działań, celów, wartości i postępuj adekwatnie do tego, co wiesz. Bądź odpowiedzialny za siebie i swoje czyny, wytrwaj przy realizacji postawionych sobie celów.
4. Akceptuj siebie takim, jakim jesteś
Szanuj i troszcz się o siebie, bądź gotowy do doświadczania, akceptowania własnych uczuć, myśli, zachowania oraz bycia przyjacielem dla samego siebie. Jeśli sam zaakceptujesz swoje wady i zalety, będziesz odporniejszy na krytykę płynącą z zewnątrz.
Brak właściwego wypoczynku oraz prawidłowego snu potrafi spowodować wiele nieprawidłowości w organizmie. Nie daj się zwieść, że zarwaną nockę będziesz mógł odespać w weekend. Zaburzanie prawidłowego rytmu snu może ujawnić się dopiero w późniejszych latach.
Wiąże się to z bezsennością bądź ciągłym poczuciem przemęczenia
i problemach z koncentracją. Eksperci zalecają od siedmiu do ośmiu godzin snu dziennie. Wyspany będziesz miał więcej energii, co poprawi jakość twojego życia.
Staraj się konstruktywnie wykorzystywać swój czas wolny, zamiast tracić go na siedzeniu w domu przed telewizorem czy komputerem. Postaraj się zaktywizować. Nie ma nic lepszego po całym dniu ciężkiej pracy, jak aktywny wypoczynek w gronie przyjaciół czy rodziny. Pół godziny w ciągu dnia możesz poświęcić na spacer, rower czy bieganie. Zobaczysz, że poczujesz się bardziej wypoczęty niż po całodniowym leżeniu przed telewizorem.
Pamiętaj o systematycznym wykonywaniu badań okresowych i zdrowym odżywianiu. Czy wiesz, że wiele substancji wykorzystywanych w przemyśle spożywczym pobudza pracę mózgu, co w efekcie prowadzi do nadpobudliwości? Wpływa to na wiele chorób układu trawiennego
i nerwowego. Ograniczenie słodyczy, napojów gazowanych i fast foodów wpłynie nie tylko na poprawę układu trawiennego, ale i nerwowego.
Szanuj własne pragnienia, potrzeb i wartości. Poszukuj właściwej formy wdrażania ich w życie codzienne. Osoba asertywna to taka, która żyje autentycznie, czyli mówi i działa zgodnie ze swoimi przekonaniami
i uczuciami. Nie udając nikogo, otoczysz się ludźmi, którzy podobnie do ciebie odbierają świat.
9. Nadaj swojemu życiu określony cel
Wykorzystuj na co dzień swoje zasoby, by móc osiągnąć cele, nawet te długoterminowe. Nie polega to na tym, że nie możesz być spontaniczny – wręcz przeciwnie, jeśli trafi się okazja, nie zastanawiaj się – życie samo pisze dla nas scenariusze. Wtedy nie będziesz musiał zastanawiać się „co by było, gdyby…”. Zobaczysz, że doświadczysz więcej, a to w rezultacie okaże się korzystne dla sensu twojego istnienia.
Autentyczność i odwaga z pewnością okażą się interesujące dla otoczenia. Postaraj się zarazić innych pozytywnym nastawieniem do życia. Niech krytyka będzie dla ciebie zawsze czymś pozytywnym, co pozwoli ci udoskonalić samego siebie, a nie spowoduje obniżenia twojej wartości.