Coraz więcej osób z roku na rok popada w różnego rodzaju uzależnienia. Na początku wprawdzie nic na to nie wskazuje, ale z każdym kolejnym dniem objawy uzależnienia jeszcze bardziej się uwidaczniają. Nie chodzi tu tylko o używki. Ludzi dodatkowo niszczy uzależnienie od komputera czy hazardu. Osoby goniące za karierą zawodową mogą z kolei stać się pracoholikami.

 

SPIS TREŚCI:

1. Uzależnienia – Internet

2. Praca

3. Używki

4. Hazard

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Uzależnienia – Internet

Cyberprzestrzeń to miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę, szuka ważnych informacji bądź poznaje nowe osoby. Nie wychodząc z domu, można dokonać zakupu odzieży i jedzenia, zapłacić rachunki, a także

z pomocą portali społecznościowych poznać nowe osoby. W wirtualnej rzeczywistości spotykają się również gracze. Pasjonaci gier sieciowych są

w stanie spędzać przed monitorem kilkanaście godzin dziennie. Komputer

z dostępem do Internetu wciąga i uzależnia człowieka.


Objawy uzależnienia od Internetu

Osoba uzależniona od sieci coraz więcej czasu spędza przed komputerem. Wraz z biegiem czasu na tyle zagłębia się ona w wirtualną rzeczywistość, że kilka godzin dziennie bez buszowania w sieci czy grania w gry jest dla niej nie do przyjęcia. Zdecydowanie przekłada ten czas nad inne aktywności, obowiązki dotyczące szkoły czy pracy.


Taka osoba ma również tendencję do izolowania się od innych. Rozdrażnienie może pojawić się, gdy nie ma ona dostępu do komputera bądź internetu. Charakterystyczne objawy to również nieustanne poruszanie tematów swoich zainteresowań oraz wydawanie dużych sum na nowe dodatki do komputera czy gry.


Skutki uzależnienia od Internetu

Skutki uzależnienia od Internetu, w przeciwieństwie do alkoholizmu czy zażywania narkotyków, stosunkowo trudno dostrzec. Osoby uciekające

w wirtualną rzeczywistość mogą mieć problemy i nie radzić sobie z życiem.


Nieustanne siedzenie przed monitorem może skutkować wadami postawy, co prowadzi do bólów kręgosłupa, ponadto zauważa się zmęczenie oczu i pogorszenie wzroku. Pojawiają się także elementy niezdrowego odżywiania się oraz niechęć do aktywności fizycznej.


Osoba uzależniona od Internetu uwstecznia się społecznie. Dla wirtualnej rzeczywistości może ona poświęcać kontakty z innymi ludźmi, czego skutkiem może być rozpad wieloletnich przyjaźni. Osoba uzależniona może mieć problemy z nauką oraz pracą. W drugim przypadku niewywiązywanie się z obowiązków może być przyczyną zwolnienia.


W skrajnych przypadkach może dojść do zatarcia się granicy między światem realnym a wirtualnym.


2. Praca

Osoba ceniąca sobie ciężką pracę jest niezwykle wartościowym pracownikiem. Niestety problem pojawia się w momencie, gdy praca staje się dla niej głównym motorem napędowym szczęścia w życiu. Pracoholizm to syndrom osób, którym szczególnie zależy na osiągnięciu zawodowego sukcesu. Taki proces może prowadzić do wielu problemów społecznych, psychologicznych oraz zdrowotnych.


Objawy uzależnienia od pracy

Osoba uzależniona od pracy nie potrafi po zakończeniu obowiązków zawodowych przejść do porządku dziennego. Jedyny temat jej rozmów to praca, każdą chwilę poświęca na rozwój oraz uważa, że za mało pracuje, nawet jeśli za biurkiem spędza 12 godzin dziennie siedem dni w tygodniu. Fabryka Siły Sklep


Pracoholik często zostaje w biurze po godzinach bądź zabiera pracę do domu, bowiem sprawy zawodowe są dla niej zawsze na pierwszym miejscu. Mniej ważne stają się rodzina, przyjaciele oraz hobby.


Charakterystyczny jest również brak satysfakcji (w tym wahania nastrojów, rozdrażnienie) w momencie, gdy wykonane zadanie nie jest perfekcyjne. Pojawia się przy tym ciągłe niezadowolenie z wykonywanej pracy czy brak stabilizacji zawodowej.


Skutki uzależnienia od pracy

Pracownik dotknięty pracoholizmem zaczyna przekładać nad życie prywatne i towarzyskie obowiązki zawodowe. Praca staje się dla niego jedyną słuszną czynnością, która ma go doprowadzić do szczęścia. Z biegiem czasu następuje coraz większa izolacja od społeczeństwa. Pojawiające się problemy ze snem, rosnąca frustracja oraz przemęczenie powodują spadek efektywności. Na skutek tego notuje się brak zadowalających wyników, trudności z pracą w zespole oraz ciągłe konflikty. Problem tworzy się też, gdy pracoholik nie zauważa własnych błędów w wykonywanych zadaniach.


Pracoholizm coraz częściej prowadzi do rozpadu rodziny.

 

3. Używki

Alkohol, papierosy oraz narkotyki – to najpopularniejsze oraz najbardziej wyniszczające ludzki organizm używki. Wbrew pozorom, problem alkoholizmu, nałogowego palenia papierosów czy zażywania narkotyków nie dotyczy tylko biedniejszych oraz mniej wykształconych warstw społeczeństwa. Może on dotknąć tak naprawdę każdego. W używki uciekają bardzo często osoby, które mają skłonności depresyjne. W ten sposób próbują one choć na chwilę zapomnieć o swoich codziennych problemach.


Objawy uzależnienia od alkoholu, papierosów, narkotyków

Każda z wyżej wymienionych używek może generować zupełnie inne objawy. Takie osoby (poza palaczami) najczęściej starają się ukrywać swój nałóg w obawie przed wyobcowaniem bądź potępieniem społecznym.


Alkohol

W przypadku spożywania alkoholu główne objawy to m.in. tzw. ciągi alkoholowe, charakteryzujące się okresem wzmożonego spożywania alkoholu, pojawia się również picie alkoholu przy każdej nadarzającej się okazji, nawet w pracy. Osoby uzależnione od alkoholu chętniej zaglądają do kieliszka w ramach odprężenia, czy mają skłonności do picia go

w samotności. Często zdarzają się również sytuacje, gdy osoba uzależniona pije bez umiaru, aż do stanu utraty świadomości.


Papierosy

Palenie papierosów – tutaj nie należy doszukiwać się specjalnych objawów uzależnienia. Osoby lubiące sobie zapalić nie kryją się ze swoim nałogiem, puszczając „dymka" przy każdej nadarzającej się do tego okazji.


Łatwo jednak się uzależnić. Palacze przy próbie rzucenia nałogu mogą być drażliwi, poirytowani, nerwowi, mieć problemy ze snem, notować spadek nastroju czy zawroty i przewlekłe bóle głowy. Ponadto częstym symptomem jest także przybranie na wadze.


Najbardziej charakterystycznym objawem w czasie próby rozstania 

z nałogiem jest głód psychiczny, czyli niepohamowana chęć zapalenia papierosa.


Narkotyki

Narkotyki ze względu na swą różnorodność mogą w zależności od przyjmowanego środka wykazywać różne objawy. Większość tego typu substancji wywołuje podobne reakcje, wpływa na wygląd oczu i reakcję źrenic na światło.


Ponadto osoby zażywające narkotyki mogą odsunąć się od starych przyjaciół i nawiązać zupełnie nowe znajomości. Mogą mieć wahania nastrojów i przejawiać skrajne zachowania – od nadmiernego pobudzenia po niechęć do jakichkolwiek aktywności ruchowej. Narkomana można również poznać po tym, że często daje się złapać na kłamstwach.


Skutki uzależnienia od narkotyków, alkoholu, papierosów poniżej.


Alkohol

Alkohol prowadzi do wielu problemów psychozdrowotnych. Osoba nadużywająca napojów wysokoprocentowych może stawać się agresywna po spożyciu alkoholu, mieć problemy ze skupieniem się w pracy oraz mieć wahania nastroju. Ponadto spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach może prowadzić do wielu innych dolegliwości zdrowotnych, jak problemy

z krążeniem, problemy z sercem, obniżenie sprawności seksualnej, problemy z pamięcią, drgawki, refluks przełykowo-żołądkowy czy marskość wątroby.


Powyższa lista to tylko przykłady. Dolegliwości spowodowanych nadmiernym spożywaniem alkoholu może być o wiele więcej.


Papierosy

Palenie tytoniu przyczynia się do tzw. kaszlu palacza. Trzy choroby najczęściej powiązane z nadmiernym wdychaniem nikotyny to nowotwory

(w tym nowotwór płuc), niewydolność płuc i choroba wieńcowa.


Narkotyki

Przyjmowanie narkotyków może prowadzić do wielu chorób. Zazwyczaj osoby korzystające z takich środków notują nagły spadek wagi, a ich cera staje się bledsza. Charakterystyczne dla narkomanów są również blizny po nakłuciach igłą. Również może pojawić się ogólne osłabienie organizmu prowadzące do częstych omdleń.


4. Hazard

Chęć osiągnięcia większych dochodów w bardzo krótkim czasie to marzenie wielu osób. Niektórzy, chcąc je urzeczywistnić, swoje kroki kierują do kasyn, aby tam grać o wielkie pieniądze. Jednak nie tylko kasyna mogą wywoływać uzależnienie od gier. Przyczynia się do tego obecność zakładów bukmacherskich, wszelkiego rodzaju loterii i gier liczbowych. Wbrew pozorom, uzależnić może się każdy, a wszystko zaczyna się od pierwszej próby!


Objawy uzależnienia od hazardu

Na początku bardzo ciężko rozpoznać uzależnienie od wszelkiego rodzaju gier. W wersji zaawansowanej do złudzenia przypomina ono uzależnienie od alkoholu!


Nałogowy hazardzista zaczyna na swoją grę przeznaczać coraz większe sumy pieniędzy. Z biegiem czasu rośnie również częstotliwość gier w celu szukania łatwego źródła zarobku. Taka osoba swoje przegrane pieniądze zazwyczaj pragnie odzyskać poprzez odkucie się, a więc kolejną serię gier z nadzieją, iż tym razem dopisze jej szczęście i odniesie wygraną.


Skutki uzależnienia od hazardu

Osoby uzależnione od hazardu coraz więcej czasu poświęcają na grę. Nałogowy gracz próbuje swojego szczęścia, przegrywając coraz większe sumy i zupełnie nie potrafi powstrzymać się przed podjęcie kolejnych prób. Jest on w stanie zapożyczać się tylko po to, aby dalej móc grać.


Takie osoby mogą również ze względu na złą sytuację materialną popadać

w inne nałogi, jak alkohol czy narkotyki. Hazard może prowadzić do problemów rodzinnych, a także wpływa na relacje z innymi ludźmi. Osoby zadłużone i nie widzące racjonalnego wyjścia z sytuacji mogą próbować odebrać sobie życie.