Człowiek XXI wieku to człowiek skazany na życie w ciągłym stresie. Przyczynia się do tego wiele obaw oraz trosk, których nie sposób, ot tak, wyeliminować ze swojego życia. Warto pamiętać, że stres w nadmiernych ilościach może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychofizyczne. Już dziś naukowcy biją na alarm. W niedalekiej przyszłości największym zagrożeniem dla zdrowia może być depresja, która z roku na rok dotyka coraz więcej osób!

 

SPIS TREŚCI:

1. Stres – skąd się bierze?

2. Czy stres może działać pozytywnie?

3. Kiedy stres może się wymknąć spod kontroli?

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Stres – skąd się bierze?

W dzisiejszych czasach człowiek narażony jest na nieustanny stres. Głównym jego powodem może być sytuacja zawodowa. Stres w pracy jest powszechnym zjawiskiem. Ciągła pogoń za karierą, zbliżające się terminy oddania ważnych projektów, nadgodziny, zwiększający się zakres obowiązków oraz coraz mniej czasu dla siebie i najbliższych może być czynnikiem powodującym sytuacje stresowe na co dzień. Potrzeba podjęcia dodatkowego zajęcia w celu załatania dziury w budżecie potęguje tylko ten efekt.


Wielu z nas stara się zadbać o swoją karierę zawodową i spełnienie w pracy, ale nie chce zaniedbać przy tym rodziny. Taka osoba stresuje się dodatkowo małą ilością wolnego czasu, który mogłaby poświęcić partnerowi i dzieciom.


Stres może wynikać również z braku pewności siebie, który z kolei może prowadzić do kompleksów oraz w skrajnych przypadkach do poczucia wyobcowania społecznego, co objawia się trudnościami z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Takim osobom bardzo ciężko jest się odnaleźć w codziennych sytuacjach. Mają one problem z rozwojem kariery zawodowej, na każdym kroku czują się oceniane i gorsze od innych, a z powodu zaburzonego system wartości lub jego braku nie czują się zadowolone i szczęśliwe w życiu.


Powszechny konsumpcyjny styl życia także może być powiązany ze stresem. Rosnąca ilość oferowanych dóbr oraz usług praktycznie w każdej dziedzinie kreuje sztuczne potrzeby, co potęgowane jest przez reklamę, która dziś umiejętnie wpływa nie tylko na świadomość, ale i podświadomość człowieka.


Objawy stresu mogą również pojawić się w momencie opuszczania tzw. strefy komfortu. Strefa komfortu to intuicyjna granica, która zapewnia człowiekowi poczucie bezpieczeństwa. Wyjście poza jej granicę automatycznie powiązane jest z pojawieniem się stresu. Dla jednej osoby może to być rozmowa z kimś obcym, udanie się do urzędu, dla innej zaś randka czy wystąpienie publiczne. Poszerzanie strefy komfortu nie pomaga uniknąć nerwów, lecz pozwala poznać odpowiedź na to, jak opanować stres.


2. Czy stres może działać pozytywnie?

Stres kojarzony jest raczej negatywnie i trudno się temu dziwić, aczkolwiek jego pojawienie się w małej ilości może zwiększać osiągnięcia ludzkiego organizmu. Badania naukowe potwierdziły, że umiarkowana dawka stresu może zwiększać wyniki sportowe i te osiągane na egzaminach, a także wpływać pozytywnie na jakość naszej pracy. 


Jedno jest pewne – nie istnieją sprawdzone sposoby na stres. Należy nauczyć się z nim żyć oraz korzystać z niego w taki sposób, aby działał mobilizująco, a nie destrukcyjnie. Stres jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Towarzyszy ludziom na każdym kroku i najczęściej bez znaczenia jest to, czy dana sytuacja pojawia się w życiu pierwszy raz, czy tysięczny.


Świetnym potwierdzeniem tego są słowa aktorów teatralnych czy muzyków, którzy mówią o tym, iż stres, jaki towarzyszył im podczas pierwszego publicznego wystąpienia, jest nadal obecny przed wyjściem nad scenę. Różnica polega tylko na tym, że się do niego przyzwyczaili i nauczyli się sobie z nim radzić.  Fabryka Siły Sklep


3. Kiedy stres może się wymknąć spod kontroli?

Stres może wymknąć się spod kontroli poprzez natłok codziennych obowiązków wynikających z życia zawodowego, problemów rodzinnych i braku wolnego czasu. Osoby zestresowane często nawet nie są świadome, że nadmiar pojawiających się sytuacji stresogennych może zagrażać ich zdrowiu.


Wszystkie przykłady, które zostały opisane w pierwszym punkcie tego artykułu, gdy są niekontrolowane, mogą mieć negatywny wpływ na codzienne życie. Nadmierna ilość stresu, zdenerwowanie oraz poczucie bezradności mogą prowadzić do depresji.