Stres – objawy stresu, skutki stresu oraz o tym, jak się odstresować
Problemy w pracy, kolejne kłótnie w domu, brak czasu dla siebie, niska pensja i ciągle rosnące rachunki – w dzisiejszych czasach bezstresowe życie jest prawie niemożliwe. Niekontrolowany nadmiar stresu nie tylko pogarsza kondycję psychofizyczną, ale również może prowadzić do depresji.
SPIS TREŚCI:
1. Stres – zlokalizuj jego źródło
2. W każdej sytuacji szukaj plusów
3. Znajdź swój przycisk RESET
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Stres – zlokalizuj jego źródło
Efektywne radzenie sobie ze stresem jest jak najbardziej możliwe. Należy jednak działać z głową. Na początku warto zlokalizować źródło stresu. Ważne jest znalezienie przyczyn jego pojawiania się, a tych może być wiele – problemy w pracy, problemy osobiste, finansowe czy zdrowotne. Oczywiście to bardzo ogólna charakterystyka.
Jak więc radzić sobie ze stresem? Wystarczy robić wszystko, aby rozwiązać naglące zadania, a następnie postępować tak, by zły stres ograniczyć do minimum. Istnieje również pojęcie dobrego stresu, który wspomaga koncentrację, np. w czasie egzaminów.
Warto także uświadomić sobie, że wyeliminowanie stresu z życia jest praktycznie niemożliwe. Skuteczną walką z nim jest zaakceptowanie takiego stanu rzeczy.
2. W każdej sytuacji szukaj plusów
Może brzmi nieco trywialnie, ale właśnie taki jest przepis na sukces i na szczęście w życiu. Nawet najgorsza sytuacja ma swoje plusy. Każda porażka to kolejne doświadczenie, a im więcej doświadczeń człowiek w życiu zdobędzie, tym lepiej będzie wiedział jak odnieść sukces.
Można porównać to do nauki chodzenia. Dziecko po jednym upadku nie przestaje uczyć się chodzić, tylko czerpie naukę, dzięki której w końcu złapie pion i uda mu się postawić pierwsze kroki. Sam upadek jest porażką, ale dopiero dzięki serii porażek możliwe jest osiągnięcie sukcesu. Każda porażka niesie więc coś wartościowego, coś, z czego można czerpać.
Równowaga w życiu to podstawa. Mając ułożone życie, człowiek mniejszą uwagę przywiązuje do potencjalnych sytuacji stresogennych. Jest bowiem przekonany, że poradzi sobie w każdej sytuacji. Co jednak w przypadku, gdy wyzwanie jest niezwykle duże i wywołuje wiele emocji?
W takim razie warto znaleźć swoją własną odskocznię od problemów. Dzięki temu zmniejszy się poziom stresu i o wiele łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie.
Przenośnym przyciskiem RESET może być tak naprawdę wszystko, począwszy od wypadu w góry, przez regularny trening na siłowni po jazdę na rowerze czy gotowanie. Każdy ma coś, co sprawia mu przyjemność
i pomaga poskładać myśli, wystarczy tylko to znaleźć i zacząć działać.