Jak nie zasnąć za kierownicą?
Ciężki dzień w pracy? Nie wyspałeś się dostatecznie tej nocy? Wsiadasz do samochodu. Powieki kleją się do siebie. Wprawdzie wypiłeś dziś dwie kawy, ale nadal nie czujesz się najlepiej. W samochodzie znajdujesz napój energetyczny. Wypijasz go jednych tchem. Ma to zapewnić spokojny powrót do domu. Do tej pory to działało. A co, jeżeli tym razem przestanie? Co zrobić, aby nie zasnąć za kierownicą?
SPIS TREŚCI:
1. Wyśpij się przed podróżą
2. Nie wyjeżdżaj, gdy jesteś zmęczony
3. Kawa pomaga, ale nie na wszystko
4. Włącz radio
5. Dbaj o odpowiednią temperaturę w samochodzie
6. Rób sobie postoje w czasie dłuższych podróży
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Wyśpij się przed podróżą
Jedziesz w daleką podróż? Samochodem udajesz się do pracy? W takim razie powinieneś zadbać o to, aby odpowiednio wypocząć przed podróżą. Niezbędna będzie odpowiednia dawka nieprzerwanego snu. To on zapewni trzeźwy umysł podczas kierowania pojazdem.
Co należy zrobić, by zapewnić sobie długi i komfortowy sen? Warto przed nim przewietrzyć sypialnię. Pomaga to w zasypianiu oraz zapewnia spokojny, głęboki sen. Należy także wyłączyć wszelkiego rodzaju źródła hałasu, jak telewizor, laptop czy sprzęt hi-fi. Warto również zadbać o to, aby spać co najmniej 7 godzin. W przypadku niezwykle intensywnego trybu życia wskazany jest sen trwający od 8 do 10 godzin w ciągu doby.
2. Nie wyjeżdżaj, gdy jesteś zmęczony
Doświadczony kierowca nigdy nie uda się w podróż, gdy jest skrajnie wyczerpany. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Warto godzinę wyjazdu przesunąć na późniejszą i zafundować sobie regenerującą, popołudniową drzemkę.
Niestety, wielu kierowców nie stosuje się do tego zalecenia i pomimo doświadczenia, ryzykuje swoim i czymś zdrowiem i życiem. Niewypoczęty kierowca stwarza bardzo duże zagrożenie na drodze. Zwłaszcza jeśli pomimo zmęczenia, dana osoba lubi jechać trochę szybciej niż określają to przepisy.
3. Kawa pomaga, ale nie na wszystko
Trzeba się zgodzić się z tym, iż dobra kawa stawia na nogi nawet najbardziej zmęczonego człowieka. Pita do śniadania pozwala o wiele szybciej powrócić do formy, nawet gdy snu było za mało. Dla wielu osób picie kawy jest niczym codzienny rytuał. Bez szklanki małej czarnej część z nich nie potrafi rozpocząć dobrze dnia.
Jak działa kawa? Kawa, a dokładniej zawarta w niej kofeina, może pobudzać. Jest jednym z niezbędnych elementów, w które przed dłuższą podróżą może zaopatrzyć się kierowca. Należy jednak pamiętać, iż efekt pobudzenia nie jest długotrwały. Dodatkową dawkę energii może zapewnić cukier. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że po nagłym pobudzeniu człowiek czuje się jeszcze bardziej zmęczony. Jest to analogiczne do spożywania napojów energetycznych. Energetyki są źródłem krótkotrwałego zastrzyku energii.
4. Włącz radio
Nie chcesz narażać się na znużenie podczas jazdy samochodem? To zrozumiałe. W takim razie zadbaj o to, by tak stymulować swój umysł, aby nie odczuł on znudzenia w czasie długiej podróży. W końcu wszystkie zmysły powinny być skupione na tym, aby jak najbezpieczniej dotrzeć do celu. Jak to zrobić? Odpowiedź jest wręcz oczywista!
W tym celu pomocne okazuje się radio. Wystarczy nieco głośniej niż zwykle puścić muzykę, aby dodać sobie dodatkowych pokładów energii i zachować maksymalne skupienie w czasie jazdy. Niestety, muzyka nie może grać zbyt głośno, gdyż może powodować otępienie pozostałych zmysłów (nie tylko zmysłu słuchu), a co za tym idzie, pogarszać komfort prowadzenia pojazdu.
5. Dbaj o odpowiednią temperaturę w samochodzie
Im cieplej jest w samochodzie, tym większe ryzyko, iż zmęczenie weźmie górę, a ty przyśniesz za kierownicą, narażając siebie i innych na wypadek. Warto więc jeszcze przed udaniem się w podróż nastawić klimatyzację tak, aby w aucie było nieco chłodniej.
Taki zabieg z wykorzystaniem niższej temperatury pomaga otrzeźwić zmęczonego człowieka oraz działa pobudzająco niczym poranna kawa. Optymalna temperatura to 17-19 stopni. Nie zaleca się schodzić poniżej tej temperatury, aby nie nabawić się przeziębienia. Poza tym zbyt niska temperatura również odrywa uwagę kierowcy od drogi i sprawia, że zamiast na drodze, skupia się on na tym, że jest mu chłodno.
6. Rób sobie postoje w czasie dłuższych podróży
W czasie dłuższych podróży wskazany jest postój. Warto "rozprostować kości" już po pierwszych 2-3 godzinach jazdy. Wystarczy zjechać na pobocze lub wyznaczony parking, wyjść z samochodu i spacerując przez 5 minut powdychać świeżego powietrza. Organizm ludzki nie jest maszyną. Potrzebuje nabrać sił, aby móc działać na pełnych obrotach.
Wiele osób decyduje się na podróżowanie nocą. Argumentują swój wybór mniejszym ruchem na drodze. W ciągu dłuższej jazdy nocą warto zrobić postój w bezpiecznym miejscu i udać się na krótką drzemkę. Dzięki temu wypoczęty organizm będzie gotowy do dalszej podróży.