6 kroków do lepszej pracy
Najlepsza praca po studiach? Hmmm… no właśnie. Znalezienie zadowalającej pracy na początku kariery zawodowej często graniczy z cudem. Pracownik, który chce się rozwijać, często musi wykonywać zadania poniżej swoich ambicji, ale takie są uroki rozwoju zawodowego. Tylko osoby najwytrwalsze i najbardziej ambitne zdobędą to, czego pragną. Dziś o tym, jak w 6 krokach zwiększyć szansę na zdobycie lepszej pracy.
SPIS TREŚCI:
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Dobrze rozwinięta siatka znajomości to podstawa, nie tylko patrząc przez pryzmat czysto towarzyski. Częste wyjścia z domu ze znajomymi nie tylko rozwijają umiejętności komunikacyjne, ale mogą także pomóc zawrzeć nowe, często niezwykle atrakcyjne znajomości. Niekiedy dzięki nowo poznanym osobom mamy szansę na znalezienie bardziej rozwijającej, lepiej płatnej pracy, która spełni nasze oczekiwania.
W momencie rozpoczęcia szukania nowej posady należy przede wszystkim poinformować o tym jak największą liczbę dobrych znajomych. Gdy natkną się na ciekawą ofertę, tak szybko jak to tylko możliwe poinformują o niej zainteresowaną osobę. Rzecz jasna, całości poszukiwań nie można w 100% zrzucić na znajomych, pracy powinniśmy również szukać samodzielnie.
Dziś osoba, która nie posiada konta na portalu społecznościowym, praktycznie nie istnieje, nawet dla potencjalnego pracodawcy. W związku z tym warto założyć konto zwłaszcza na portalach, które są swoistym internetowym curriculum vitae.
Warto pod uwagę wziąć dwa portale – jeden, skupiający głównie pracowników i pracodawców z Polski, a drugi o globalnym zasięgu. W Polsce wiodącym portalem tego typu jest GoldenLine, zaś na świecie prym wiedzie LinkedIn.
W swoim internetowym CV warto zamieścić najważniejsze informacje
o przebiegu kariery zawodowej, warto uwzględnić również wszystkie odbyte kursy i szkolenia.
Warto rozwijać swoje horyzonty zawodowe poprzez udział w szkoleniach
i kursach, które nie tylko rozwijają kompetencje pracownika. Często są one dla przyszłego pracodawcy sygnałem, iż danej osobie faktycznie zależy na rozwoju, co jest gwarancją rzetelnego i terminowego wykonywania zleconych obowiązków.
Jeśli nie możemy znaleźć płatnego, zadowalającego zajęcia, warto wziąć udział w wolontariacie i zamieścić te informację w CV. Dzięki temu ograniczamy przestój zawodowy do minimum, zdobywamy dodatkowe kompetencje, istnieje także możliwość rozbudowy siatki kontaktów.
Warto pamiętać również o tym, iż podstawą jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego w stopniu umożliwiającym płynne porozumiewanie się.
Jeśli marzy ci się prężna kariera zawodowa, musisz być odważny. Często decyzje w takich wypadkach opiera się nie tylko na logicznej analizie przewidywanych zysków i strat, ale również na braku pewności, czy dana inwestycja faktycznie się zwróci. Ryzyko zawsze istnieje. Może się ono stać motorem napędowym, ale i życiowym hamulcem, jednak jedno jest pewne – w walce o swoje marzenia nie można iść na kompromis i należy próbować do skutku.
Odwaga nie dotyczy wyłącznie prowadzenia własnej firmy, ale również podejmowania zwykłej pracy na etacie. Pracownik odważny jest pewny siebie, podejmuje się bardziej wymagających projektów i nie boi się
w sposób kulturalny wyrazić swojego zdania w momencie, gdy inni milczą, aby nie narazić się szefowi. Dobry szef zawsze doceni kogoś, kto ma własne zasady, a przy tym jest solidnym pracownikiem.
Lepsza praca sama się nie pojawi. Na szczęście dziś postęp technologiczny umożliwia śledzenie praktycznie wszystkich ofert pracy w wybranym miejscu, bez konieczności ruszania się sprzed monitora komputera.
Oferty pracy najlepiej sprawdzać na wielu stronach internetowych przynajmniej raz dziennie. Idealnym rozwiązanie jest przeglądanie witryn rano i wieczorem. W ten sposób uwadze zainteresowanego nie umknie żadna ciekawa szansa na podjęcie nowego zatrudnienia.
Osoba, dla której ciężka praca jest abstrakcją, niestety nie ma co marzyć
o rozwoju kariery zawodowej, dopóki nie zmieni swojego nastawienia i nie zacznie wykazywać większego zaangażowania w swój rozwój zawodowy
i podnoszenie kwalifikacji.
Samo ukończenie renomowanej uczelni nie jest gwarancją sukcesu zawodowego. Osoby, które myślą w ten sposób, niestety w wielu przypadkach czeka bolesne zderzenie z rzeczywistością. Doświadczenie zawodowe studenta tuż po studiach, który najlepsze lata swojego życia poza nauką spędził na imprezowaniu, jest zerowe. Prestiżowa praca nie czeka na takie osoby.